Księżycowa kąpiel to starożytny rytuał praktykowany w kulturach Indii, Chin, Egiptu, Arabii , znany ludom przedchrześcijańskiej Europy np. Celtom, Druidom.
Do dziś korzystanie z dobroczynnego światła dla ciała i ducha zaleca ajurweda. A mistrzowie jogi medytacje i praktyki pranajamy w księżycowym blasku.
Księżyc
Dawne kultury księżyc wiązały z kobiecą energią i płodnością. Z fazami zsynchronizowane były 28 dniowe cykle miesiączkowe. Przed erą sztucznego oświetlenia, gdy kobiety były zdrowe owulowały w pełni księżyca, krwawiły w nowiu. Sztuczne światło niekorzystnie wpływa na rytm dobowy.
Księżyc oddziałuje na zbiorniki wodne, powoduje przypływy i odpływy. Każda faza zmienia wibracje na ziemi. Wszystkie żywe organizmy, w których skład wchodzi przecież woda, odczuwają te zmiany. Cykliczne różniące się intensywnością światła regulują pewne cykle wszystkiego co żyje na Ziemi.
Światło księżyca stymuluje produkcję melatoniny – hormonu snu i odprężenia. Ponieważ odbija światło słoneczne, zapewnia podobne korzyści np. zwiększenie produkcji witaminy D, ale w mniej obciążający sposób.
Poza ogólnymi korzyściami dla zdrowia księżycowa kąpiel jest bardzo korzystna dla równowagi hormonalnej kobiet. Astrologia medyczna łączy księżyc z przysadką mózgową, która regulującą hormony folikulotropowy (FSH) i luteinizujący (LH). Obydwa odgrywają rolę w produkcji estrogenów.
Światło księżyca
Ma wpływ główne narządy, układ nerwowy, hormonalny, umysł i emocje. Generalnie ochładza, relaksuje i wycisza. Dlatego w wielu kulturach odbywają się ceremonie podczas pełni.
Według ajurwedy ekspozycja na światło księżyca uspakaja pitta dosha – bioenergię regulującą metabolizm i ciepło. Równoważy czakrę sakralną, związaną z żywiołem wody i prokreacją.
Kąpiel księżycowa działa korzystnie w przypadku:
- stanów zapalnych związanych z nadmiarem pitta – ciepła
- nadciśnienia
- egzemy, pokrzywek, wysypek czerwonych podrażnień
- nadmiernego pocenia, przykrego zapachu potu
- refluksu
- nieregularnych cyklów miesiączkowych
- dolegliwości menopauzy
- gniewu, złości
Księżycowa kąpiel pomaga regulować kobiece cykle, zwiększyć płodność, zmniejszyć niepokój i objawy stresu. Kojące światło jest również korzystne dla zachowania dobrego wzroku.
Księżycowa kąpiel
Jak to zrobić? Podobnie jak opalanie, wystarczy 30 minut.
Możesz położyć się na leżaku na zewnątrz lub balkonie, jeśli noc jest naprawdę ciepła nawet w kostiumie kąpielowym. Gdy pogoda nie dopisuje spacer też jest dobry. W zależności od temperatury wystawiaj na działanie księżyca tyle skóry, ile jest wygodne. Możesz otworzyć okna i zasłony, zgasić sztuczne oświetlenie i odsłoniętą częścią ciała wchłaniać miękkie promienie.
Połącz się z energią księżyca. Obserwuj chłodne, orzeźwiające światło i chłoń czystą energię.
Faza jest ważna
Najwięcej energetyzują kąpiele w czasie pełni. Każda faza księżyca wpływa na nas inaczej, ponieważ intensywność światła jest inna. Magnetyzująca energia księżyca wyzwala emocje i ma wpływ na umysł.
- Nów to czas na nowe inicjatywy, zasiewanie intencji, przywołanie energii
- Pierwsza kwadra na regenerację
- Pełnia to doskonały czas na uziemianie i czerpanie korzyści z naszych trudów
- Ostatnia kwadra to oczyszczanie, pozbywanie się wszystkiego co jest jest przyczyną niedrożności
Jednym z rytuałów jest leżenie w świetle księżyca w otoczeniu naczyń z wodą. Można ją pić i używać do obmywania ciała. Księżycową wodę można zrobić stawiając naczynie na oknie. Również skuteczny sposób na ochłodzenie emocji i gorącej pitta.