Kwaśny smak nawilża, pobudza trawienie i zapobiega utracie wilgoci w tkankach. Jest powiązany z wątrobą, przesuwa energię w kierunku do wewnątrz i w dół, usuwa nadmiary.
Receptory kwaśnego smaku znajdują się w kubkach smakowych po bokach języka, blisko ślinianek. Ich reakcja na odczuwanie jest lekko opóźniona, będziemy go odczuwać nawet po posiłku.
Kwaśny smak
Każdy pokarm, składnik pożywienia i pojedyncze zioło zazwyczaj nie ma jednego smaku. Dominujący oddziałuje na tkankę dhatu (odpowiednik osocza i płynów komórkowych), wtórny na układ nerwowy, trzeci chłodzi lub rozgrzewa.
Kwaśny smak pokarmów składa się z elementów ziemi i ognia. Jest lekki, tłusty, płynny, rozgrzewający. Tworzy wilgoć i ciepło w ciele i umyśle, nawilża usta, stymuluje produkcję śliny, pobudza trawienie i usuwa suchość. Wzmacnia ogień trawienny wolniej niż potrawy ostre, ale przynosi bardziej długotrwały efekt.
Wyostrza umysł, dodaje energii i pomaga przezwyciężyć psychiczny zamęt. Sami możemy łatwo zaobserwować gdzie kieruje się uwaga gdy ssiemy kwaśną cytrynę?
Zimą kwaskowate potrawy, kiszonki, marynaty, barszcze, żurki pobudzają krew i zimny żołądek. Przed snem dobrze jest wypić łyk czerwonego wina, które rozgrzeje i poruszy zastałą krew, pomoże wątrobie w oczyszczaniu. Kiszonki nie tylko wytwarzają ciepło, ale nawilżają wysychające zimą gruczoły. Rozszerzają naczynia krwionośne przywracając koloryt poszarzałej skórze.
Spożywane w umiarze nadmiarze „wciągają” tkanki do środka, mogą zaśluzowywać organizm, powodować dreszcze, nadkwasotę żołądka, wypryski skórne, niechęć dzielenia się i zazdrość.
Zioła o kwaśnym smaku
Zawierają dużą ilość związków nadających kwaskowaty smak: witaminy C, kwasów owocowych, przeciwutleniaczy i flawonoidów. Należą do nich zioła i dzikie owoce:
- Dzika róża, głóg, dereń, pigwa, aronia, żurawina, śliwa tarnina
- Borówki, cytrusy, maliny, rokitnik, jarzębina, jeżyna,
- Portulaka, kolcowój, cytryniec chiński, piwonia czerwona, tamaryn, granat, amalaki
- Octy ziołowe i zioła fermentowane
Większość ma działanie antyoksydacyjne, chłodzące, odżywcze, tonizujące, równoważące nawilżenie (mogą osuszać nadmiar płynów). Redukują uszkodzenia na skutek wolnych rodników, łagodzą podrażnienia wywołane stanem zapalnym, uszczelniają naczynia krwionośne, chłodzą, odtruwają wątrobę i chronią przed uszkodzeniami.
Zwiększają przepływ żółci, pomagają w metabolizmie tłuszczów. Według TCM kwaśny smak zapobiega wyciekaniu płynów i energii Qi, wchodzi do wątroby, przemieszcza się w ścięgnach.
Wzorce nierównowagi
Stosuje się głównie jako przeciwzapalne, chłodzące, ściągające przeciwutleniacze przy infekcjach, słabych naczyniach włosowatych, nietrzymaniu moczu, biegunkach, nadmiernej potliwości, braku stabilności.
Stagnacja energetyczna lub gorąca wątroba
- Objawy: poirytowanie, rozdrażnianie, łatwe wpadanie w gniew,
- Zaczerwienienia twarzy i oczu, podniesione ciśnienie,
- Bólach, zawroty głowy, bezsenność
- Wzdęciach, zaparciach.
Wiele z tych symptomów towarzyszy nadczynności tarczycy, menopauzie, PMS. Kwaśne zioła i pokarmy uspokoją „płonący ogień”, octy ziołowe, balsamiczne pomogą odblokować Qi wątroby, poprawią krążenie.
Przy słabym trawieniu poprawią wydzielanie enzymów, obkurcza i wzmocnią tkanki zwłaszcza w obrębie jamy brzusznej. Duża ilość przeciwutleniaczy pobudzi umysł.
Nie są wskazane przy gorącej wilgoci, „brudnej” krwi z symptomami swędzenia i wysypek skórnych. Będą nasilać egzemę, trądzik, łuszczycę. Działanie przeciwne (neutralizujące kwasowość) mają gorzkie stymulanty: berberys, gorzknik kanadyjski, herbata, mahonia, żywokost.