Artykuły, Ciekawostki, Jesteś tym co jesz, Leki z sadu i ogrodu, Warto wiedzieć

Mądrość natury – doktryna podpisów

doktryna podpisów mądrość natury

Doktryna podpisów [Doctrine of signatures][1] to starożytna filozofia oparta na przekonaniu, że Bóg lub Natura oznaczyła przeznaczenie rzeczy w ich wyglądzie. Np. roślinom nadała cechy przypominające różne części ciała. Charakterystycznymi cechami mogą być unikalny kształt, kolor, smak a nawet miejsce występowania.

Pierwsze wzmianki o tym, że rośliny charakteryzujące się konkretnymi cechami mogą być wykorzystywane w leczeniu konkretnych narządów zostały opisane w dziele „De Materia Medica” greckiego botanika Dioskurydesa (40-90 ne). Paracelsus  rozwinął koncepcję pisząc, że „natura oznaczyła każdą roślinę zgodnie z jej leczniczymi właściwościami”.

Następnie włoski geniusz, lekarz i uczony Giambattista della Porta w siedemnastowiecznym najsłynniejszym dziele botanicznym Phytognomonica usystematyzował wiedzę z dokładnymi opisami, rycinami i korelacją miedzy światem roślin a organami człowieka i zwierząt.

 

Phytognomonica Giambattista della Porta

Do późnego średniowiecza powszechnie panowało przekonanie zawarte wSzmaragdowych Tablicach że „co na górze to na dole”, które wyrażało stosunek makro do mikrokosmosu.

Oto cała prawda! Pewność, co do której nie ma w wątpliwości!
To co na górze jest takie jak na dole, a to co na dole jest takie jak na górze, dzięki czemu dokonują się cuda.
Ponieważ wszystko pochodzi z jednego źródła, jednej substancji pierwotnej

(przekład redakcja)

Wraz z renesansem nadeszła epoka oświecenia, starożytna wiedza zaczęła odchodzić w zapomnienie. W ostatnim stuleciu gwałtowny rozwój nauki i techniki spowodował. że człowiek bardziej zawierzył ludzkiemu rozumowi niż mądrości natury.

A może natura, która nie umie mówić ludzkim głosem poprzez symbolikę daje wskazówki ?

Doktryna podpisów – Kilka przykładów na mądrość natury

Orzech mózgOrzech włoski. Z wyglądu przypomina ludzki mózg. Poprawia pamięć i funkcje mózgu. Jest bogatym źródłem witaminy E, która może chronić przed chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami funkcji poznawczych.

 

pomidor jak serce

Pomidor.  Podobnie jak serce ma cztery komory i jest czerwony. Bogate źródło likopenu, potasu i żelaza. Zmniejsza ryzyko chorób serca, a w postaci salsy (pomidory i oliwa z oliwek) dostarcza kwasu linolenowego. Zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych.

batat trzustka

Batat – słodki ziemniak. Kształtem i kolorem przypomina trzustkę. Badania wykazały, że stabilizuje poziom cukru we krwi i zapobiega nagłym wyrzutom insuliny – a to przecież zadanie trzustki.

marchew zdrowe oczy

Marchew. Przekrój marchewki przypomina oko. Marchew jest bogata w beta-karoten, który chroni przed degeneracja będą plamki żółtej i witaminę A, potrzebną do syntezy rodopsyny odpowiedzialnej za właściwe widzenie po zmroku.

seler zdrowe kosci

 

Seler. Łodyga selera przypomina kość. Seler jest bogatym źródłem krzemu. Zawiera 23% naturalnego sodu, który jest katalizatorem tworzenia kości.  Witaminę K przyczyniającą się do zwiększenia masy kostnej.  Witaminę D która jest źródłem zdrowia kości. Ma silne właściwości alkalizujące przez co usuwa z kości złogi wapienne i je uelastycznia.

Imbir zoladek uklad trawienny

Imbir. Wygląda jak żołądek i ma zbawienny wpływ na żołądek. Przyspiesza przemianę materii, trawienie zapobiega mdłościom, przyspiesza trawienie. Zapobiega zastojom żółci, leczy nieżyty żołądka , zatrucia pokarmowe, Ma właściwości odkażające i przeciwzapalne.

Doktryna podpisów

 

winogrona pluca

Winogrona. Przypominają pęcherzyki płuc i gałęzie dróg oddechowych. Ciemne winogrona oczyszczają płuca, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka i rozedmę.

grejfrut - piersi

Grejpfrut. Wygładem przypomina kobiecy gruczoł mleczny. Wspomaga cyrkulację limfy czym zapobiega tworzeniu się ognisk zapalnych. Jest podobnie bogaty w limonoidy, które zapobiegają nowotworom

awokado macica

 

Awokado. Ma kształt macicy. Reguluje gospodarkę hormonalną, zapobiega rakowi szyjki macicy. Podobnie płód w łonie matki, potrzebuje 9 miesięcy aby z kwiatu rozwinął się dojrzały owoc.

fasola nerki

Fasola. Przypomina z wygładu nerki. Jest bogata w składniki odżywcze wzmacniające i wspierające funkcje nerek.

brokul przypomina komorki rakowe

Brokuł. Zielone końcówki na główce brokułu wyglądają jak komórki nowotworowe. Nie od dziś wiadomo, ze regularne spożywanie brokułów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Wg niektórych ośrodków badawczych nawet od 45%

zen szen przypomina ludzkie cialo

Żeń-szeń. Przypomina kształtem ludzkie ciało. Od kilku tysięcy lat w medycynie chińskiej stosowany jest jako panaceum na wiele dolegliwości.  W tym wzmocnienie potencji – funkcji prokreacyjnych.

Czyż natura nie jest cudowna?
To zaledwie kilka przykładów.. To samo dotyczy ziół i dzikich roślin, które cechami przypominały części ciała, dolegliwości. Ludowe metafory w nazewnictwie nie zapożyczone z innych języków kryją w sobie atrybuty roślin : świetlik – choroby oczu , żywokost – choroby kości, wątrobowiec – choroby wątroby, podagrycznik na podagrę. Lub też łacińskie nazwy botaniczne – miodunka plamista  Pulmonaria officinalis – na choroby płuc.

1.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał Nowak
Michał Nowak
8 lat temu

Co za głupoty.
W takim razie z czym wam się kojarzy BANAN ?

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
8 lat temu
Reply to  Michał Nowak

z uśmiechem. i ma wpływ na poprawę nastroju.
nie sądzimy, że ludzie z antycznych kultur i cywilizacji byli głupsi niż żyjący obecnie. co więcej wiele dowodów wskazuje na to to, że mieli dużo więcej mądrości niż obecne społeczeństwa.

Dunia
Dunia
8 lat temu
Reply to  sekretyzdrowia

Gdzie można poczytać więcej na ten temat?

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
8 lat temu
Reply to  Dunia
Jacek Czajka
Jacek Czajka
8 lat temu
Reply to  Michał Nowak

Jestem ciekaw dlaczego spośród tysięcy gatunków zapytałeś akurat o banana ? Chyba lubisz bardzo banany ? :DDD

trackback

[…] nazywany jest też parzydłem, kościelną wieżą i wątrobowym zielem. Dawne nazewnictwo często wskazuje na konkretne cechy i działanie lecznicze rośliny, właśnie dlatego rzepik już […]