Apteka w twojej kuchni, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła, Ziołowe przepisy

Magnolie w tradycyjnym zielarstwie – przepisy i zastosowania

Magnolie w tradycyjnym zielarstwie - zastosowania i przepisy

Magnolie należą do bardzo starych roślin. Pojawiły się przed pszczołami, są teorie, że ich kwiaty ewoluowały, aby zachęcić owady do zapylania.

Współczesne magnolie pochodzą z rejonów Azji Wschodniej i Ameryki Północnej. Lubią kwaśne gleby i słoneczne miejsca. W Polsce uprawia się jako rośliny ozdobne około 25 gatunków.

Magnolia w tradycyjnym zielarstwie - zastosowania i przepisy

Różnej wielkości drzewa i krzewy mają piękny pokrój, nisko rozgałęziają się nad ziemią. Wieczne zielone liście są duże i błyszczące. Wiosną gałęzie przyozdabiają duże kwiaty o egzotycznym wyglądzie.  Nazwę otrzymały dla upamiętnienia francuskiego botanika Pierre’a Magnola.

Magnolie tradycyjnym zielarstwie

Jadalne pąki i kwiaty magnolii mają działanie lecznicze. Tradycyjna medycyna chińska wykorzystuje również korę, korzeń i nasiona. Działanie wszystkich części rośliny koncentruje się bardziej na drogach oddechowych i funkcjach trawiennych.

Jasne i różowe kwiaty mają łagodniejszy, aromatyczny, lekko cytrynowy smak. Purpurowe są bardziej pikantne, korzenne. Osuszają i rozgrzewają. Już po samym zjedzeniu płatków od razu czuje się ulgę w zatokach.

kwiaty magnolii lecznicze

W TCM kwiaty magnolii są znane jako Xin Yi i są związane z meridianami płuc, żołądka i wątroby. Mają działanie podobne do kory, ale łagodniejsze. Regulują energię Qi wątroby, usuwają wilgoć, uspokajają Shen.

Tradycyjnie magnolie w medycynie chińskiej stosuje się w leczeniu:

  • zatkanego nosa, nieżytów zatok, kataru siennego,
  • przeziębienia, grypy, astmy, gorączki
  • bólu głowy, zębów, krwawienia dziąseł, słabej pamięci
  • słabego, „zimnego” trawienia, stagnacji w przewodzie pokarmowym, zaparć,
  • nadciśnienia, lęków, niepokoju, depresji, bezsenności, słabej pamięci, choroby Alzheimera
  • nadwagi i problemów ginekologicznych
  • zewnętrznie do wybielania skóry

Na wschodzie magnolia uznawana jest za symbol życia. Jej gałęzie i kwiaty sięgają nieba, korzenie głęboko wnikają w ziemię. Mówi się, że  jednoczy energie wszechświata. Łączy niebo, ziemię i świat podziemny. Esencje kwiatowe wprowadzają świeżość, ład i harmonię, podnoszą wibracje, oczyszczają na poziomie komórkowym.

Co mówi nauka ?

Magnolie są bogate w żywice, przeciwutleniacze i olejki eteryczne. W korze, kwiatach i liściach znajduje się ponad 250 związków. Działanie: tonizujące, łagodnie napotne, antyalergiczne, przeciwastmatyczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, pobudzające, lekko przeczyszczające, trawienne, przeciwwymiotne, przeciwnowotworowe, zmniejszające przekrwienie.

zioła na zatoki drogi oddechowe magnoliowe lekarstwa

Kluczowe składniki magnolol i honokiol, mają tysiąc razy silniejsze działanie antyoksydacyjne niż witamina E. Korzystnie działają na skórę, mózg, system odpornościowy i obniżają stres. W badaniach porównano honokiol z syntetycznym lekiem diazepam (Valium). Działa  silniej, i bez skutków ubocznych [1]. Stwierdzono, że magnolia obniża poziom kortyzolu, pomocna w nadmiernym stresie, stanach lękowych, depresyjnych. Pomaga w łagodzeniu bólów reumatycznych, poprawia pamięć i funkcje mózgu.

Magnolie są ogólne uważane za bezpieczne w odpowiednich dawkach.  Nie zaleca się u kobiet w ciąży, nie było badań.  Przedawkowanie może spowodować zawroty lub bóle głowy.

Magnolie przepisy

Syrop z kwiatów magnolii 
Oczyszczone płatki drobno pokroić. Pokropić sokiem z cytryny lub alkoholem. Z wody i cukru zagotować gęsty syrop. Przestudzonym zalać płatki magnolii, odstawić na 24 godziny w chłodne miejsce. Po przecedzeniu przelać w butelkę z ciemnego szkła. Stosuje się łyżkę 1-3 razy dziennie przy infekcjach, kaszlu, problemach z zatokami, katarem siennym.

Herbatka 
Z ususzonych płatków lub pąków można przygotować napar. Łyżkę surowca zaparza się w szklance wrzątku 5 minut. Pomaga w nieżytach zatok, dróg oddechowych, relaksuje. Mocniejsze herbatki zewnętrznie można stosować do płukania jamy ustnej i gardła, jako tonik rozjaśniający przebarwienia do przemywania skóry.

magnolie przepisy lecznicze i kulinarne

Ziołowy ocet
Napełnić słoik świeżymi płatkami, zalać podgrzanym octem jabłkowym. Można dodać odrobinę cukru i soli by zrównoważyć smaki.

Miód z płatków magnolii
Zebrane płatki lekko podsuszyć. Zalać płynnym miodem i wymieszać. Znakomicie oczyszcza zatoki i drogi oddechowe, przynosi szybką ulgę.

Magnolie kiszone 
Napełniać naczynie kwiatami, ugniatając delikatnie i przesypując każdą warstwę odrobiną soli. Obciążyć ciężarkiem, po paru godzinach smakowite płatki będą gotowe.

3.4 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments