Artykuły, Harmonia duszy i ciała, Porady, Sprawdzone efekty, Terapie naturalne

Męty w oku – jak ich się pozbyć naturalnie?

jak się pozbyć mętów w oku

Męty w oku wyglądają jak pływające ciemne, szare lub przezroczyste obiekty.  Mogą przybierać kształty dziwnych zawijasów, plamek, nitek, pajęczynek, robaczków. Są ruchome. Kiedy próbujemy na nich zatrzymać wzrok poruszają się w polu widzenia.

męty w oku jak wyglądają

Najbardziej zauważalne, gdy patrzymy na jasne, dobrze oświetlone powierzchnie: błękitne niebo, białą kartkę papieru, ekran. Męty w oku irytują, ale większość z nich robi tylko górę z kretowiska.  Jest nieszkodliwa dla wzroku i nie grozi ślepotą.

Czym są męty w oku ?

Między soczewką a powierzchnią siatkówki znajduje się ciało szkliste, galaretowata, przezroczysta substancja zbudowaną z wody, kolagenu i kwas hialuronowego. Jej zadaniem jest zachowanie właściwej formy i kształtu gałki ocznej. I to właśnie tu powstają te „latające obiekty”.

Męty to cząsteczki produktów rozpadu przemiany materii, białek, krwinek, które włączą się ze sobą w grudki rzucając cień na siatkówkę oka.  Powstają na skutek osłabienia spójności, elastyczności ciała szklistego, które zaczyna się obkurczać lub gęstnieć.

grudki kolagenu w ciele szklistym oka

Z czasem mogą blaknąć i stawać się mniej zauważalne. Należy jednak zachować czujność kiedy:

  • Tworzy się cień w bocznym polu widzenia
  • Pojawia się coraz więcej nowych mętów
  • Pole widzenia zostaje zawężone lub przymglone
  • Towarzyszą im błyski lub aura, ale bez objawów migreny

Zwiotczenie ciała szklistego, wywierając zbyt duży nacisk, może spowodować odwarstwienie siatkówki i utratę wzroku.

Przyczyny powstawania mętów

Z medycznego punktu widzenia główną przyczyną zjawiska jest naturalny proces starzenia. Wymienia się również czynniki typu: krótkowzroczność, wysoki poziom cukru we krwi, stany zapalne, urazy. Organizm się starzeje, więc w pewnym wieku różne zaburzenia i choroby są zjawiskiem normalnym. Takie wyjaśnienia są dziś standardem.

jak się pozbyć mętów w oku

Tradycyjne systemy lecznicze mają zupełnie inne podejście. Większość mętów jest postrzegana jako objaw większych zmian, które skutkują niedoborem w obrębie oczu. Innymi słowy zaburzony metabolizm, przepływ energii, krwi i płynów ustrojowych sprawia, że narząd wzroku nie jest wystarczająco odżywiony.

Z punktu widzenia ajurwedy męty w oku są objawem zaburzenia vata dosha, bioenergii odpowiedzialnej za ruch, komunikację komórek i aktywności układu nerwowego. Według medycyny chińskiej  oczy odzwierciedlają stan umysłu, ciała i ducha. Składają się z esencji serca, wątroby, nerek, płuc i śledziony, wzmocnionych energią Qi. Esencje tych pięciu organów płyną w górę, by nawodnić oczy. Zatem ich kondycja bezpośrednio przekłada się na wzrok.

Za oczy w szczególności  odpowiada wątroba i powiązany z nią pęcherzyk żółciowy. Zawsze gdy występują jakiekolwiek problemy z oczami należy  przywrócić równowagę w tych organach.  Zjawisku mętów  towarzyszą czasem inne objawy: dzwonienie w uszach, zawroty głowy, sucha skóra, włosy, słabe, łamliwe paznokcie, niepokój, niecierpliwość, niska odporność na stres.

Jak się pozbyć mętów w oku?

Należy usunąć pierwotną przyczynę, odciążyć wątrobę, odżywić krew i płyny by zapewnić prawidłową wilgotność ciała szklistego. Tradycyjnie wykorzystuje się zioła odżywiające krew, stosowane np. w anemii:  owoc dzikiej róży, pokrzywa, liść czarnej porzeczki, perz, arcydzięgiel, mniszek, rumianek.  Oraz mieszanki ziół z powinowactwem do głowy i oczu, w połączeniu z ogólnymi odżywczymi, wspierającymi wątrobę.

jak wzmocnić oczy naturalnie

Przy tzw. niedoborze krwi w wątrobie pomagają: borówki, arcydzięgiel, dzięgiel chiński, lukrecja, traganek, korzeń białej piwonii. Natomiast najbardziej wątrobę osłabiają: stres, odżywianie nieodpowiednie dla własnej konstytucji, długotrwałe przyjmowanie syntetycznych leków i  suplementów.

Rośliny wspierające oczy:

  • Miłorząb – poprawia przepływ krwi do tylnej części oka.
  • Zielona herbata – chroni tkankę oka, bogata w przeciwutleniacze, luteinę, witaminę E, ułatwia przyswajanie cynku, który wzmacnia siatkówkę
  • Świetlik –  w ziołolecznictwie najbardziej ceniony za dobroczynne działanie na oczy.
  • Ponadto: kwiat chryzantemy, robinia akacjowa, mniszek, rozmaryn, owoc i liść czarnej porzeczki, borówki, jagody, winogrona, morele, marchewka

Należy zadbać, by gałki oczne były zrelaksowane i nie tworzyło się napięcie w mięśniach wokół szyi i głowy. Fatalnie odbija się na wzroku wielogodzinne, bez przerw wpatrywanie  w monitory urządzeń elektronicznych.

Medytacja płomienia świecy

Pomocna jest medytacja trataka. Polega na wpatrywaniu się bez mrugania w płomień świecy, aż oczy zaczną łzawić. Fale energii świetlnej emitowanej z płomienia, trafiają do oczu, tylnych płatów mózgu i szyszynki.

szyszynkę Tratak medytacja płomienia świecy
Korzystnie wpływa na wzrok, usuwa zmęczenie oczu, uspakaja, wycisza umysł. Wzmacnia pamięć, koncentrację, wyostrza intuicję i wyobraźnię. Należy zwyczajnie skupić się na oddechu wpatrując w płomień świecy.

Pomocne są posty przerywane, pół-głodówki, okna żywieniowe, w czasie których organizm uruchamia autofagię. Samoistnie transformuje i usuwa uszkodzone białka.

Jagody najlepsze dla oczu

W sezonie warto jeść dużo jagód, można robić przetwory stosowane w medycyny ludowej. Sprawdzi się jagodowo porzeczkowy przecier przepis Tutaj, albo nalewka.

jagody przepisy borówka właściwości

W dużym słoju układać warstwami czarne jagody i rodzynki, można delikatnie przesypywać cukrem. Zalać wódką, przykryć i odstawić. Po tygodniu ubić drewnianym tłuczkiem. Ponownie odstawić na trzy tygodnie i przefiltrować. Stosuje się mały kieliszek raz dziennie.

4.9 12 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments