Witamina E – tajemnice substancji młodości. Jak uzupełnić niedobory

Witamina E to nie jak wiele osób sądzi pojedyncza substancja ale grupa ośmiu organicznych związków chemicznych rozpuszczalnych w tłuszczach, w których w skład wchodzą po 4 tokoferole oraz tokotrienole  oznaczone jako alfa-, beta-, gamma- i delta dla każdej z grup.

 

Witamina E nazywana również  witaminą młodości i witalności.  Jest głównym przeciwutleniaczem chroniącym komórki przed procesem starzenia. Ma ogromny wpływ na wczesnym etapie rozwoju człowieka. Już sama nazwa tokoferol tokos (rodzić) i phero (nosić) wskazuje, że odpowiedni poziom witaminy E jest kluczowa dla dzieci, niemowląt, płodów i kobiet, które nie mogą zajść w ciążę. Niedobór witaminy E u dzieci, a zwłaszcza u noworodków i płodów może przyczynić się do zaburzeń wzroku, rozwoju niedokrwistości, dysplazji oskrzeli, płuc a nawet nagłego zgonu.[1]Witamina E 8 związków

Witamina E początki  

W latach 30-tych ubiegłego wieku  kanadyjski lekarz dr Shute w krótkim okresie czasu potrafił w dużym stopniu zmniejszyć objawy dusznicy bolesnej podając pacjentowi witaminę E w formie sporej porcji olejku wyciśniętego na zimno z kiełków pszenicy. Później tą samą substancją wyleczył setki innych osób z chorobami serca i naczyń krwionośnych,  zaawansowaną arteriosklerozą w tym własną żonę słynną kanadyjską pływaczkę z reumatycznej choroby serca podając jej olbrzymie dawki witaminy E – 100 razy większymi niż zalecała ówczesna norma. Były to w świecie pierwsze przypadki leczenia mega dawkami witamin.

witamina E rola w organizmie

Shute prowadził ze współpracownikami dalsze badania, stwierdzając m.in że żelazo redukuje działanie witaminy E i należy obydwie substancje podawać w odstępie 8-12 godzinnym oraz że oleje roślinne mimo, że same zawierają witaminę E jednocześnie zwiększają zapotrzebowanie na tekoferole.

Dr Shute wyleczył dużymi dawkami witaminy E tysiące pacjentów, wszystkie te przypadki były udokumentowane i opisane w miesięczniku Prevention. Wśród wyleczonych chorób wymienia się choroby kardiologiczne, miażdżycę, zakrzepowe zapalenie żył, martwice cukrzycowe, ciężkie żylakowe owrzodzenia, poparzenia, choroby nerek i inne. [2] 

Witamina E pomaga również przy mniej ostrych schorzeniach. Likwiduje nocne skurcze mięśni w łydkach, dolegliwości skórne, przebarwienia, pomaga w zwalczaniu grzybicy, pomaga oczom, płucom mięśniom i krwi. Dodaje żywotności, witalności i chęci do życia.

Erytrocyty czyli czerwone ciałka krwi też się starzeją. Proces ten przyspiesza pod wpływem światła i tlenu powodując ich deformację. Jest to skutek utleniania osłabiającego błony komórkowe, które kurczą się nierównomiernie i pod mikroskopem taka krwinka może wyglądać niczym piłka przejechana przez rower. Im silniejszy wpływ światła i tlenu, tym gwałtowniejszy proces. Witamina E a dokładnie tokorienole zapobiegają deformacji i starzeniu się erytrocytów ułatwiając jednocześnie dostarczanie zawartego w nich tlenu do wszystkich komórek organizmu . [4]

Kolejne lata to wiele badań nad witaminą E, które przynosiły sprzeczne wyniki odnośnie jej właściwości. Uznano ją za nieskuteczną a nawet szkodliwą.  Obecnie uważa się, że ta niezgodność spowodowana była przez testowanie jednej tylko substancji,  samego syntetycznego alfa-tokoferolu bez najbardziej efektywnych związków witaminy E tokotrienoli i pozostałych tokoferoli. [3]

Obecnie, mimo że od wielu lat wiadomo że witamina E by była skuteczna musi być „w całości”  to  jednak większość suplementów dostępnych w aptekach, nazywanych witaminą E zawiera jedynie alfa-tokoferole. Dlatego należy dokładnie czytać skład.

tajemnica witaminy E

Witamina E w całości czyli obecność tokoferol i tokotrienoli – korzyści dla zdrowia

Witamina E jest silnym antyoksydantem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i fosfolipidów, wchodzących w skład błon komórkowych. Bierze również udział w procesach metabolicznych.
Ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie serca, układu krążenia, zaburzeniami neurologicznymi i degeneracyjnymi mózgu, przeciwdziała procesom zapalnym i obniżeniu odporności, zapobiega stresowi oksydacyjnemu i szybszemu starzeniu się komórek. Zmniejsza ryzyko zawału, zaburzeń mięśniowych, chorób serca. A podanie jej krótko po zawale może zapobiec rozszerzaniu się strefy uszkodzenia mięśnia.

Ponadto delta-tokotrienol skutecznie zapobiega nowotworom, zmniejsza rozmnażanie się komórek nowotworowych i powoduje ich apotozę  [5] hamuje nawet rozwój raka trzustki i zapobiega przerzutom. [6]

Witamina E uelastycznia i wzmacnia naczynia krwionośne i skórę. Poprawia nawilżenie skóry i redukuje procesy zapalne. Pomaga zachować młodą zdrową skórę. Wraz z witaminą C i A przyspiesza regenerację skóry po oparzeniach, leczy trądzik i egzemy. [7] poprawia stan włosów i paznokci, ma ogromny wpływ na układ hormonalny i system nerwowy [8] . Wraz z cynkiem i beta karotenem poprawia wzrok i zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej.

Witamina E - tajemnice substancji młodości. Jak uzupełnić niedobory

Witamina E najbogatsze źródła w żywności

Witamina E nie jest syntezowana w organizmie, musi być dostarczana wraz z pożywieniem. Jej wchłanianie w jelitach zależy od obecności tłuszczów w pożywieniu, a proces ten ulega zaburzeniu w przypadku słabego wydzielania żółci lub przy niedoborze selenu, który aktywizuje witaminę E. Na ogół wszystkie normy, niezależnie od kraju podają, że zdrowy człowiek potrzebuje dziennie od 15 do 30 mg witaminy E, ale wielu żywieniowców i lekarzy uważa tę dawkę za zaniżoną. Jadłospis współczesnego człowieka nie gwarantuje odpowiedniej ilości witaminy E, nawet w wypadku racjonalnego odżywiania.
Witamina E nie jest rozpuszczalna w wodzie tylko w tłuszczach. Jest dość odporna na działanie kwasów, zasad i wyższych temperatur. Zwykłe gotowanie prawie jej nie niszczy, ale łatwo ulega zniszczeniu pod wpływem światła, tlenu, promieniowania ultrafioletowego i chemicznych środków utleniających.

Witamina E występuje ziarnach zbóż, kiełkach pestkach, orzechach, warzywach, oliwie z oliwek, rybach, jajkach.

Zawartość witaminy E w niektórych produktach [9]

Nasiona słonecznika 1 szklanka – 33,41 mg
Migdały 1 szklanka – 32,98 mg
Orzechy laskowe 1 szklanka – 20,29 mg
Kiełki pszenicy: 1 szklanka – 18 mg
Szpinak gotowany 1 szklanka – 3,8 mg
Mango: 1 sztuka – 3,02 mg
Awokado 1 sztuka – 2,68 miligrama
Dynia piżmowa gotowana 1 szklanka – 2,64 mg
Brokuły gotowane 1 szklanka – 2,4 mg
Kiwi 1 sztuka – 1,1 mg
Pomidor 1 sztuka – 0,7 mg

Witamina E w odpowiednich suplementach najlepiej przyswajana jest na godzinę przed posiłkiem ale nie na czczo, w żołądku musi być trochę tłuszczu. Trzeba także uważać, by jednocześnie nie zażywać żadnego leku z żelazem, leków przeciw chorobom tarczycy i przeczyszczających oraz pożywienia zawierającego nienasycone kwasy tłuszczowe bo wówczas zwiększa się zapotrzebowanie.

Najwięcej  tokotrienoli zawierają nasiona annato stosowane jako przyprawa lub barwnik, nasiona palmy i ziarna ryżu. [10] 

Objawy niedoboru witaminy E

Słaba koordynacja ruchowa, osłabienie mięśni, opadające powieki, przedwczesne starzenie się skóry, plamy starcze, powolne gojenie się ran, kurcze nóg, wypadanie włosów, osłabienie koncentracji. Równocześnie wzrasta ryzyko chorób serca, nowotworów, stanów zapalnych, infekcji, niepłodności

 

 

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: