Domowa multiwitamina z ziół. Przepis i zastosowanie

Domowa multiwitamina to w zasadzie płynna tynktura z ziół o wysokiej zawartości skoncentrowanych składników odżywczych. Zawiera duże stężenie witamin i minerałów. Jest bez konserwantów i sztucznych dodatków jak to ma miejsce w produktach komercyjnych. Lepiej przyswajalna niż preparaty syntetyczne. Dostarcza więcej witamin i minerałów niż owoce i warzywa. Jak wiadomo rośliny uprawne straciły w ostatnich latach dużo na wartości z powodu wyjałowionej ziemi.
Źródło: Utrata wartości odżywczych w owocach i warzywach 

tynktura domowa multiwitamina

Domowa multiwitamina przepis

Składniki:

Lucerna
Liść maliny
Liść mniszka lekarskiego
Stewia (opcjonalnie do smaku)

Lucerna (Alfalfa) w języku arabskim oznacza „ojca całej żywności” . Jest rośliną pastewną, podobną do koniczyny łąkowej. Dawniej wykorzystywana w medycynie ludowej. Zawiera bogactwo witamin i soli mineralnych m.in. A,B,C,D,E,K potas, żelazo wapń, fosfor.
Frank Bower, który prowadził badania nad lucerną zalecał kuracje wzmacniające na bazie lucerny osobom osłabionym.  Anemicznym, niedożywionym, wycieńczonym, schorowanym szczególnie dzieciom. Często żartobliwie mawiał  „Co jest dobre dla prosiaczków jest i dobre dla dzieciaków”.

lucerna

Liście maliny również zawierają wiele witamin, soli mineralnych i enzymów, nadają tynkturze również przyjemny smak, z kolei mniszek lekarski jest lekarstwem dla wątroby, trzustki, układu pokarmowego, dróg żółciowych i układu krążenia, poza tym ma właściwości przeciwnowotworowe.

Domowa multiwitamina składniki i wykonanie: 

3 części lucerny korzeń, iście lub mieszanka
Po 2 części liści maliny i mniszka lekarskiego
1 część stewii (opcjonalnie)

Wypełnić szklany słoik ziołami do ½ wysokości suszonymi ziołami. Zalać wrzątkiem tak, aby tylko zwilżyć zioła (ten krok jest opcjonalny, można nie zalewać). Resztę słoika wypełnić do wyboru alkoholem (np. rum, wódka), domowym cydrem jabłkowym lub octem jabłkowym. Wymieszać dokładnie drewniana łyżką. Zakręcić słoik. Przechowywać w chłodnym i suchym miejscu przez okres od 3 tygodni do 6 miesięcy, wstrząsając codziennie słoikiem (im dłużej tym większa moc). Przecedzić przez gazę, przelać do butelek. Zioła można zużyć jako kompost do roślin.

mniszek lekarski

UWAGA: Lepiej jest użyć alkoholu, który można przed użyciem odparować.  W przypadku użycia octu jabłkowego lub cydru należy przechowywać w lodówce.

Dawkowanie:

Dorośli 1 łyżeczka 1-3 razy dziennie
Dzieci ½ łyżeczki 1-2 razy dziennie
Dzieci lub kobiety w ciąży: dodawać do gorącego płynu by alkohol odparował.

Preparat można stosować jako suplement w celu wzmocnienia organizmu.  Wskazania anemia, alergie, choroby autoimmunologiczne. Również w chorobach układu krążenia, cukrzycy, w leczeniu przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Infekcjach, stanach zapalnych, zaburzeniach hormonalnych, reumatyzmie, artretyzmie.  W stanach obniżonej odporności, niedoborach witamin, chorobach wrzodowych i nowotworowych oraz u osób palących papierosy.

Każdemu się przyda w dzisiejszych czasach.

 

Liść maliny

 

 

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
MaLiNa
MaLiNa
5 lat temu

Bardzo ciekawe wypróbuję naprzemiennie z czystkiem 🙂

%d bloggers like this: