Apteka w twojej kuchni, Jesteś tym co jesz, Porady, Profilaktyka

Witamina B3 czyli niacyna a depresje i choroby psychiczne

Witamina B3 czyli niacyna a depresje i choroby psychiczne

Witamina B3 [niacyna] jest tym dla mózgu czym dla kości wapń.
W wyniku niedoboru witaminy B3 człowiek traci pamięć, popada w apatię lub nerwowość i agresję. Nie może spać, ma trudności z kojarzeniem. Zapada na depresję i choroby psychiczne typu schizofrenia.

Czym jest witamina B3 czyli niacyna?

Niacyna jest maleńką cząsteczką, zbudowaną z zaledwie 14 atomów. Mniejsza od prostej cząsteczki glukozy, ale odgrywa znaczącą rolę w ponad 500 reakcjach w organizmie i ma ogromny wpływ na zdrowie.  Jej niedobory powodują nie tylko dolegliwości psychiczne.  Również migreny, choroby dziąseł i owrzodzenie jamy ustnej, osłabienie mięśni, choroby skórne, biegunki i nudności.

W 1914 roku polski biochemik Kazimierz Funk wysunął hipotezę, że pelagra czyli rumień lombardzki jest skutkiem niedoboru jakiejś witaminy. I tak wykrył niacynę, ale na potwierdzenie istoty działania związku trzeba było czekać kolejne lata. Ostre objawy pelagry to język truskawkowy, zapalenie języka i całej jamy ustnej. Do tego dochodzą nudności, wymioty, biegunki, zaczerwienienia skóry i złe samopoczucie psychiczne. Jako czynnik antypelargiczny witamina B3 nazywana jest niekiedy witaminą PP.

witamina B3, niacyna, PP niedobory

 

Witamina B3 właściwie określa dwa związki: kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. W przeciwieństwie do innych witamin z grupy B produkowana w organizmie z tryptofanu. Jednak są to niewielkie ilości i jej najważniejszym źródłem powinno być pożywienie.

Witamina B 3 a głośny przypadek sprzed lat

Przed laty w USA była głośna sprawa dziewczyny cierpiącej na zaburzenia schizofreniczne. Dziewczynka z powodu znacznej nadwagi wstydziła się chodzić do szkoły. Matka zaprowadziła ją do lekarza, który ustalił ścisłą dietę.

Pacjentka straciła ok. 30 kg, ale odtąd zaczęły się z nią dziać dziwne rzeczy. W ciągu 7 lat była leczona w 7 szpitalach.  Obejrzało ją wielu lekarzy, rodzice wydali ponad 150.000$. W końcu stwierdzono, że jest nieuleczalnie chora na schizofrenię i jako niebezpieczna dla otoczenia musi przebywać w zamkniętym zakładzie  Zresztą rzucała się nawet na własną matkę.

Aż znalazł się lekarz, który uważał, że schizofrenia jest chorobą metaboliczną i można ją wyleczyć. Uznał, że pacjentka wymaga leczenia dużymi dawkami witamin, głównie z grupy B, w szczególności witaminą B3 i pierwiastkami życia, głownie cynkiem czyli składnikami, których brakowało w jej diecie.

Po kilku tygodniach dziewczyna wróciła do zdrowia. Sprawa nabrała rozgłosu w mediach, ponieważ rodzice wytoczyli poprzednim lekarzom i klinikom procesy sądowe.

Witamina B3 a choroby psychiczne

Autorzy książki Niacin – The Real Story [1] kanadyjscy lekarze, biochemicy i badacze dr Saul, Foster oraz lekarz psychiatra Abram Hoffer prezentują niezbite dowody skutecznego leczenia witaminą B3 wielu zaburzeń psychicznych. 

Ten ostatni jest autorem ponad 600 artykułów opublikowanych w piśmiennictwie naukowym dotyczącym roli witamin w chorobach psychicznych, depresjach i uzależnieniach.  Zmarły  w 2009 roku w wieku 91 lat dr Hoffer w ciągu 55 lat leczył pacjentów z zaburzeniami psychicznymi w tym schizofrenią, depresjami, uzależnieniami uzyskując wskaźnik skuteczności na poziomie 75-80%. Jest to imponujący wynik w porównaniu z leczeniem farmakologicznym, gdzie poprawę odnotowuje się w mniej niż 10% przypadków.

Witamina B3 czyli niacyna a depresje i choroby psychiczne

Rola witaminy B3

Badania wykazują, że niacyna redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, zawału serca. Reguluje poziom trójglicerydów i cholesterolu. Profesor Edwin Boyle, który ponad 20 lat badał niacynę twierdził, że związek ten pomaga w usuwaniu najobfitszych tłuszczów i metabolitów z naczyń krwionośnych łagodząc dolegliwości artretyczne.

 • Witamina B3  współdziała w syntezie i rozkładzie węglowodanów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych
 • Uczestniczy w przemianach metabolicznych mających na celu uwalnianie energii
 • Bierze udział w tworzeniu czerwonych ciałek krwi
 • Hamuje toksyczne działanie związków chemicznych i leków
 • Reguluje poziom cholesterolu i trójglicerydów
 • Rozszerza naczynia krwionośne
 • Wpływa korzystnie na system nerwowy i stan psychiczny
 • Poprawia ukrwienie skóry i kondycję włosów
Objawy niedoboru witaminy B3

Pierwszymi objawami niedoboru niacyny mogą być:

 • ból języka,
 • obłożony lub pękający język,
 • owrzodzenie ust
 • przebarwienia na skórze
 • bezsenność,
 • słaba pamięć,
 • drażliwość i nerwowość
 • zawroty głowy

brak witaminy B3, PP, niacyny

W dłuższej perspektywie:

 • ogólne osłabienie
 • zaburzenia w działaniu układu nerwowego
 • agresywne zachowania, wybuchy złości, nadmierna aktywność
 • niepokój, depresje
 • zaburzenia psychiczne
Zwiększone zapotrzebowanie na niacynę

Osoby, które nie jedzą dużo cukrów na ogół nie potrzebują uzupełnienia witaminą B3. Prawdopodobnie znajdują jej dość w codziennym pożywieniu. Przy diecie z dużą ilością cukrów i żywności przetworzonej witamina B3 jest wypłukiwana.

Kiedy wzrasta 2-3 krotnie zapotrzebowanie:

 • Przy diecie bogatej w dużą ilość cukru i węglowodanów, żywność przetworzoną
 • Nadużywaniu alkoholu
 • Stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych
 • Ciężkiej pracy fizycznej
 • Ciąży i karmieniu piersią

Gdyby ktoś zażywał po 100 mg niacyny dziennie, będzie zdumiony swoim wyglądem. Skóra staje się zaczerwieniona, odczuwa się świąd, mrowienie. Ale dokuczliwe symptomy mijają po około 20 minutach. Taka reakcja jest spowodowana uwolnieniem się histaminy i heparyny krążącej w krwi, więc nie ma powodu do niepokoju. Co ciekawe reakcji w postaci niacynowego rumieńca nie mają chorzy na schizofrenię. Potwierdza to zaburzenia metabolizmu lipidów u chorych na tę chorobę (patrz źródła na końcu strony)

witamina B niacyna źródła

Witamina B3 – źródła występowania

Niacyna jest wszędzie tam, gdzie pozostałe witaminy z grupy B, ale w różnych ilościach.

 • Jej najobfitszym źródłem są drożdże piwne.
 • Duża ilość znajduje się w wątróbce wołowej, tuńczyku, mięsie.
 • Bogate w niacynę są orzeszki ziemne, ale trzeba pamiętać że arachidy łatwo ulegają zakażeniu grzybem aspergilus flavus, który produkuje silnie rakotwórcze aflatoksyny.
 • Dobrym źródłem witaminy B3 są pomidory, sucha fasola i groch.
 • Jaja, otręby pszenne, suche brzoskwinie, migdały.
 • Ziarna słonecznika, orzechy, kasza gryczana, grzyby, brokuły, awokado, karczochy, owoce morza.

Kurację suplementami, szczególnie niacynamidem, który ma trochę inne działanie, nie powoduje rumienia ani nie obniża tłuszczu we krwi należy prowadzić pod kontrolą lekarza. Suplement wprowadza się od małych dawek, stopniowo zwiększając.

Bez obawy witaminę B3 można suplementować jedzeniem. Najlepiej drożdżami, które oprócz niacyny zawierają duże ilości innych witamin z grupy B, fosforu i cennego selenu.
Ale jest jedna uwaga, drożdży nie można jadać żywych.

Dopóki nie zostaną strawione żyją nadal w przewodzie pokarmowym odżywiając się ..witaminami z grupy B, a więc przed jedzeniem trzeba je „zabić”. Drożdże giną w temperaturze 60°C, czyli wystarczy je zalać gorącą wodą lub mlekiem. Niestety w takiej postaci są wręcz obrzydliwe w smaku. My proponujemy smaczniejszy sposób ich podawania

fałszywy móżdzek

Fałszywy móżdżek przepis

Składniki:
15 dkg świeżych drożdży piwnych lub piekarskich
mała cebula
1-2 jajka
2 łyżki mleka
Sól, pieprz, zielenina

 • Cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić na na maśle lub oliwie z kilkoma łyżkami wody.
 • Gdy będzie miękka i biała rozkruszyć drożdże i mieszać aby się rozpuściły, uważając by nie przypalić.
 • Kiedy drożdże się rozpuszczą natychmiast wlać jajka rozkłócone z mlekiem, wymieszać aż się zetną i odstawić z ognia.
 • Doprawić solą pieprzem, posypać natką pietruszki, szczypiorkiem lub innymi ziołami.
 • Można serwować na ciepło i zimno.

Referencje: 
Witamina B3 niacyna,  Medyczne Centrum Uniwersytetu Maryland [1]
Test niacynowy w schizofrenii, Klinika Psychiatrii Dorosłych, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu [2]
Kuchnia i medycyna,  Irena Gumowska, Julian Aleksandrowicz ISBN 83-902595-5-9
Witaminy z grupy B, NCBI [3]

3.5 4 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojciech Sowiński
Wojciech Sowiński
6 lat temu

Mam za dużo B3 Która się podobno gdzieś odkłada i coś psuje. Co blokuje wchłanianie się tej witaminy

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
6 lat temu

Najczęstszym powodem nie przyswajania przez organizm witamin z grupy B jest niedobór kwasu żołądkowego https://nowa.sekrety-zdrowia.org/niedobor-kwasu-zoladkowego-lekcewazony-problem-i-powazne-konsekwencje/

Pyza
Pyza
5 lat temu

Witamina B3 – jak wszystkie witaminy rozpuszczalne w wodzie (w przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – czyli A D E i K), gdy jest przyjmowana w nadmiarze, jest po prostu wydalana z organizmu wraz z moczem. Nie ma możliwości jej odkładania. Pozdrawiam!

Jakub
Jakub
4 lat temu

Pomyliłeś z witamina D3 przy której suplementacji trzeba brać witaminę K. Chodzi o coś z wapniem w kościach ale nie pamiętam dokładnie o co. Dlatego często witamina d3 jest sprzedawana w kompleksie d3mk7 aby uniknąć tych że objawów

Anna
Anna
3 lat temu

Ile to jest 13-5 dkg?