REKLAMA

Witamina B3 czyli niacyna a depresja i choroby psychiczne

Witamina B3 czyli niacyna, witamina PP, kwas nikotynowy –  jest tym dla mózgu czym dla kości wapń.
Bez niej człowiek traci pamięć, popada w apatię lub nerwowość i agresję, nie może spać, ma trudności z kojarzeniem a nawet popada w depresję i choroby psychiczne jak schizofrenia.

Witamina B3 czyli niacyna a depresja i choroby psychiczne

Przed laty w USA był głośny przypadek dziewczynki, która z powodu tuszy wstydziła się chodzić do szkoły. Matka zaprowadziła ją do lekarza, który ustalił ścisłą dietę, w wyniku której pacjentka straciła ok. 30kg. Ale odtąd zaczęły się z nią dziać dziwne rzeczy.
W ciągu 7 lat przeszłą przez 7 szpitali, obejrzało ją wielu lekarzy, rodzice wydali ponad 150.000$, by dowiedzieć się, że jest nieuleczalnie chora na schizofrenię i musi przebywać w zamkniętym zakładzie jako niebezpieczna dla otoczenia. Zresztą rzucała się nawet na matkę.

Aż znalazł się lekarz, który uważał, że schizofrenia to choroba metaboliczna i można ją wyleczyć.
Doszedł do wniosku, że pacjentka wymaga leczenia dużymi dawkami witamin, głównie z kompleksu grupy B,a w szczególności witaminą B3-niacyną i pierwiastkami życia głównie cynkiem – a więc składnikami, których brakowało w diecie pacjentki.
Po kilku tygodniach dziewczyna wróciła do zdrowia. Sprawa nabrała rozgłosu w mediach, ponieważ rodzice wytoczyli poprzednim lekarzom i klinikom procesy sądowe.

Autorzy książki „Niacin – The Real Story” Andrew W Saul PH.D oraz  kanadyjski biochemik, lekarz psychiatra Abram Hoffer MD, Ph.D, autor ponad 600 artykułów i raportów w piśmiennictwie naukowym dotyczącym roli niedoborów witamin w chorobach psychicznych, depresjach i uzależnieniach prezentują przekonywujące dowody skutecznego leczenia witaminą B3 wielu zaburzeń psychotycznych.

Zmarły  w 2009 roku w wieku 91 lat dr Hoffer przez ponad 55 lat leczył pacjentów z zaburzeniami psychicznymi w tym schizofrenią, depresjami, uzależnieniami uzyskując wskaźnik skuteczności na poziomie 75-80% , w porównaniu z lekami farmakologicznymi, gdzie poprawę odnotuje się w mniej niż 10% przypadków to imponujący wynik.

Witamina B3 czyli nacyna to maleńka cząsteczka, zbudowaną z zaledwie 14 atomów, jest mniejsza nawet prostej cząsteczki glukozy, ale odgrywa znaczącą rolę w ponad 500 reakcjach w organizmie i ma ogromny wpływ na zdrowie.  Jej niedobory oprócz dolegliwości psychicznych mogą powodować migreny, choroby dziąseł i owrzodzenia jamy ustnej, osłabienie mięśni, choroby skórne jak również biegunki i nudności.

W 1914 roku polski biochemik Kazimierz Funk wysunął hipotezę, że pelagra czyli rumień lombardzki jest skutkiem niedoboru jakiejś witaminy. Wykrył on niacynę, ale na potwierdzenie istoty działania tego związku, trzeba było czekać kolejne lata. Ostre objawy pelagry to język truskawkowy, zapalenie języka i całej jamy ustnej. Do tego dochodzą nudności, wymioty, biegunki, zaczerwienienia skóry i złe samopoczucie psychiczne. Pelagra nie jest wyłącznie objawem niedoboru witaminy B3, towarzyszy jej niedobór innych witamin szczególnie z grupy B.

Jak  wykazano witamina B3 znacznie redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, zawału serca, reguluje poziom trójglicerydów i cholesterolu. Profesor Edwin Boyle, który pracował nad niacyną ponad 20 lat, uważał, że związek ten pomaga w usuwaniu nawet najobfitszych tłuszczów z naczyń krwionośnych i metabolitów łagodząc dolegliwości artretyczne.

Pierwszymi objawami braku witaminy B3 mogą być zaburzenia takie jak zawroty głowy, ból języka, obłożony lub pękający język, bezsenność, słaba pamięć, drażliwość i nerwowość.

Osoby, które nie jadają cukru i słodyczy, a ich dieta jest bogata w błonnik, na ogół nie potrzebują uzupełnienia witaminą B3, bo prawdopodobnie znajdują jej dość w codziennym pożywieniu.  Osoby, które jedzą dużo cukru, który wypłukuje zresztą większość witamin,  żywności przetworzonej, słodyczy, piją alkohol, zażywają leki zwłaszcza pigułki antykoncepcyjne potrzebują co najmniej 2-3 razy więcej niacyny niż wynosi norma. Zwiększenie zapotrzebowanie mają również osoby ciężko pracujące fizycznie, kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Gdyby ktoś zażywał np. po 100 mg niacyny dziennie, będzie zdumiony swoim wyglądem, gdyż skóra jest wówczas zaczerwieniona, często odczuwa się świąd, jakby mrowienie.  Ale dokuczliwe symptomy mijają po około 20 minutach. Taka reakcja jest spowodowana uwolnieniem się histaminy i heparyny krążącej w krwi, więc nie ma powodu do niepokoju. Co ciekawe reakcji w postaci  niacynowego rumieńca nie mają chorzy na schizofrenię, co potwierdza zaburzenia metabolizmu lipidów u chorych na tę chorobę (patrz źródła na końcu strony)

witamina B niacyna źródła

Witamina B3 niacyna – źródła występowania

Niacyna jest wszędzie tam, gdzie pozostałe witaminy z grupy B, ale w różnych ilościach. Jej najobfitszym źródłem są drożdże piwne, duża ilość znajduje się w wątróbce wołowej, tuńczyku, mięsie.  Bogate w niacynę są orzeszki ziemne, ale trzeba pamiętać że arachidy łatwo ulegają zakażeniu grzybem aspergilus flavus, który produkuje silnie rakotwórcze aflatoksyny. Dobrym źródłem witaminy B3 są także pomidory, ziarna słonecznika, orzechy, sucha fasola i groch, jaja, otręby pszenne, suche brzoskwinie, migdały , kasza gryczana, grzyby, brokuły, awokado, karczochy, owoce morza

Kurację suplementami, szczególnie niacynamidem, który ma trochę inne działanie, nie powoduje rumienia ani nie obniża tłuszczu we krwi należy prowadzić pod kontrolą lekarza. Suplement wprowadza się od małych dawek, stopniowo zwiększają, i dlatego lepiej tego nie robić na własną rękę.

Bez obawy za to witaminę B3 można suplementować jedzeniem – najlepiej drożdżami, które oprócz niacyny zawierają duże ilości innych witamin z grupy B, fosforu i cennego selenu.
Ale jest jedna uwaga, drożdży nie można jadać żywych. Dopóki nie zostaną strawione żyją nadal w przewodzie pokarmowym odżywiając się ..witaminami z grupy B, a więc przed jedzeniem trzeba je „zabić”
Drożdże giną w temperaturze 60°C, czyli wystarczy je zalać gorącą wodą lub mlekiem. Niestety w takiej postaci są wręcz obrzydliwe w smaku. My proponujemy smaczniejszy sposób ich podawania

fałszywy móżdzek

Fałszywy móżdżek przepis

Składniki:
13-5 dkg świeżych drożdży piwnych lub piekarskich
1 mała cebula
1-2 jajka
2 łyżki mleka
Sól, pieprz, zielenina

Cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić, nie zarumieniać na na maśle lub oliwie z kilkoma łyżkami wody. Kiedy będzie miękka i biała rozkruszyć drożdże i mieszać aby się rozpuściły, uważając by nie przypalić. Jak  tylko drożdże się rozpuszczą natychmiast wlać  jajka rozkłócone z mlekiem, wymieszać aż się zetną i odstawić z ognia.
Doprawić solą pieprzem, posypać natką pietruszki, szczypiorkiem lub innymi ziołami. Można serwować na ciepło i zimno.

Źródła
Witamina B3 niacyna – Medyczne Centrum Uniwersytetu Maryland
Test niacynowy w schizofrenii,  Górniak, Rybakowski, Klinika Psychiatrii Dorosłych, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Kuchnia i medycyna – Irena Gumowska, Julian Aleksandrowicz ISBN 83-902595-5-9
Witaminy z grupy B a mózg NCBI

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JakubPyzasekretyzdrowiaWojciech Sowiński Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Wojciech Sowiński
Gość
Wojciech Sowiński

Mam za dużo B3 Która się podobno gdzieś odkłada i coś psuje. Co blokuje wchłanianie się tej witaminy

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

Najczęstszym powodem nie przyswajania przez organizm witamin z grupy B jest niedobór kwasu żołądkowego http://sekrety-zdrowia.org/niedobor-kwasu-zoladkowego-lekcewazony-problem-i-powazne-konsekwencje/

Pyza
Gość
Pyza

Witamina B3 – jak wszystkie witaminy rozpuszczalne w wodzie (w przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – czyli A D E i K), gdy jest przyjmowana w nadmiarze, jest po prostu wydalana z organizmu wraz z moczem. Nie ma możliwości jej odkładania. Pozdrawiam!

Jakub
Gość
Jakub

Pomyliłeś z witamina D3 przy której suplementacji trzeba brać witaminę K. Chodzi o coś z wapniem w kościach ale nie pamiętam dokładnie o co. Dlatego często witamina d3 jest sprzedawana w kompleksie d3mk7 aby uniknąć tych że objawów

REKLAMA
%d bloggers like this: