Zęby mogą dużo powiedzieć na temat zdrowia i…charakteru.
Już kilka tysięcy lat temu dostrzeżono związek pomiędzy stanem zębów i dziąseł a chorobami ogólnoustrojowymi. Ocenianie stanu zębów i dziąseł jest do dziś istotnym elementem diagnostyki tradycyjnej medycyny chińskiej i ajurwedyjskiej.
W niechlubnych czasach niewolnictwa handlarze wyceniali wartość niewolnika w zależności od stanu jamy ustnej uzębienia, wyglądu języka i błony śluzowej. Ich obraz był niemożliwy do sfałszowania. Świadczył o ogólnej kondycji – sile i zdrowiu lub słabości i chorobie. Wie o tym każdy handlarz koni, któremu nie potrzebne dyplom weterynaryjny by szybko ocenić stan zdrowia zwierzęcia zaglądając mu w pysk.
Obecnie lekarze rzadko zwracają uwagę na stan zębów i dziąseł a badania wskazują na ścisły związek z ogólnym stanem zdrowia. Stany zapalne w obrębie jamy ustnej, zębów i przyzębia mogą być symptomem jak i przyczyną ogólnoustrojowych chorób.
Np. górne i dolne siekacze odzwierciedlają stan nerek, pęcherza moczowego, uszu. 4 i 5 żołądka, śledziony i trzustki a”zęby mądrości” stan serca i jelita cienkiego.
Czasami w miejscu dawno usuniętego zęba odczuwa się dyskomfort tzw ból fantomowy, który sygnalizuje, że chory narząd „wysyła informacje” poprzez strefy refleksologiczne.
Co mówią o nas zęby ?
- Górne i dolne siekacze jedynki i dwójki mogą świadczyć o przewlekłym odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu pęcherza stanami zapalnymi ucha.
- Trójki – stany zapalne migdałków, prostaty, osteochondroza, problemy ze stawem biodrowym. Choroby pęcherzyka żółciowego lub wątroby są sygnalizowane stałym tępym bólem.
- Bóle w czwartym i piątym korzeniu zębów, mogą sygnalizować przewlekłe stany zapalne płuc, jelita grubego, dysbakteriozę , reakcje alergiczne (astma, zapalenie zatok przynosowych, alergia oddechowa).
- Ból górnych i dolnych czwórek to prawdopodobnie problemy z stawami kolanowymi, barkami, łokciami – przewlekłe procesy zapalne stawów.
- Odczuwanie bólu szóstek i siódemek może mieć związek z zapaleniem błony śluzowej żołądkach, chorobie wrzodowej, niedokrwistości lub stanie zapalnym trzustki.
- Ból w górnej szóstce jest zazwyczaj powiązany z migdałkami, zatokami, chorobami gardła, guzami tarczycy, zapaleniem śledziony, jajników.
- Szóstki dolnej szczęki sygnalizują problem z tętnicami np. miażdżyca.
- Dolne siódemki odpowiadają za problemy z żyłami (żylaki, hemoroidy), płuca (przewlekłe zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa), polipy w jelicie grubym.
- Zęby „mądrości” związane są z chorobą wieńcową, wadami wrodzonymi serca i innymi „chorobami mędrców”.
- Kamień nazębny może kierować uwagę na problemy hormonalne, dysbakteriozę, refluks przełyku lub wrzody żołądka.
Ciekawostka z przymrużeniem oka
Co mówi wygląd zębów o charakterze człowieka
- Równe zęby są oznaką elokwencji
- Zęby o nierównej wysokości świadczą o człowieku, który dużo myśli, często zbyt dużo
- Posiadacze długich zębów są zwykle chciwi i szybko się złoszczą
- Małe, ostre i rzadko rozstawione zęby charakteryzują ludzi przebiegłych, często oszustów
- Duże luki między zębami świadczą o próżności, czasem nijakości
- Duży odstęp między górnymi siekaczami mówi ze ktoś jest wesoły, radosny czasem frywolny
- Zęby równe, proporcjonalne, zdrowe cechują osoby dzielne, o dobrym sercu
Więcej na temat próchnicy TUTAJ
z dużym prawdopodobieństwem niedobór niektórych witamin i minerałów