Mudry to określone gesty dłoni i palców, które można wykonywać terapeutycznie. Uważa się, że ich kolebką są Indie, gdzie od wieków wykorzystuje się w celach uzdrawiających i duchowych. Ale ich dokładne pochodzenie nie jest znane. Podobne praktyki stosowano w Chinach i Egipcie.
Odkrywają ważną rolę w medycynie ajurwedyjskiej i praktykach jogi. Słowa mudra to oznacza „pieczęć”, „znak” , „gest”. Reprezentuje to, co kryje się w człowieku. Obecnie znane i stosowane na całym świecie w celach terapeutycznych.
Jak działają mudry ?
Według Ajurwedy choroby powstają w wyniku dysharmonii, nierównowagi energetycznej. Odpowiednie układanie palców w przestrzeni, harmonizuje przepływ energii. Polaryzując energie do wewnątrz wprowadzają równowagę ciała, umysłu i ducha. Prawidłowo wykonane, mogą szybko przynieść ulgę w wielu dolegliwościch.
Każdemu palcowi odpowiada jeden jeden z pięciu żywiołów.
- Żywioł eteru – palec środkowy
- Powietrza – palec wskazujący
- Wody – mały palec
- Ognia – kciuk
- Ziemi – palec serdeczny
Mudry palców każdej dłoni, działają na przeciwną połowę ciała. Można je wykonywać siedząc, stojąc, leżąc, chodzą. Wolne palce muszą być luźno rozciągnięte.
Kilka wskazówek jak wykonywać mudry
- Przed rozpoczęciem należy rozluźnić nadgarstki i zrelaksować mięśnie dłoni
- Ćwiczenia powinny być wykonywane obiema dłońmi
- Mudry wykonuje się od kilku do kilkunastu minut, dwa lub więcej razy dziennie
- Jednego dnia można wykonywać więcej niż jedną mudrę, oddziałując na kilka dolegliwości;
Mudry podstawowe
Na stres, zdenerwowanie, wzburzenie. Wykonuje się łącząc kciuk i palec serdeczny, pozostałe palce wyprostowane.
Prithivi mudra wycisza, uspokaja łagodzi stres, przywraca równowagę emocjonalną. Wzmacnia osłabione ciało, zwiększa poziom energii, pewność siebie i poczucie własnej wartości.
Gyan mudra wiedzy i mądrości
Prawdopodobnie najbardziej znana, często wykonywana podczas medytacji. Celem jest poprawa koncentracji i wyostrzenie pamięci. Stosuje się przeciwko dysharmoniom duchowym i wewnętrznemu nieporządkowi.
Gyan usuwa niepokój, przygnębienie, poprawia pamięć, zdolność koncentracji i przywraca równowagę duchową. Regeneruje organizm. Podwyższa potencjał energetyczny. Pomocna przy zaburzeniach snu, trudnościach w skupieniu, depresjach i nadciśnieniu tętniczym.
Wykonuje się poprzez dotknięcie czubkiem palca wskazującego opuszka kciuka. Trzy pozostałe trzy palce są wyprostowane, ale nie napięte.
Apan vayu mudra ratująca życie
Usuwa ból, silne kołatanie serca, objawy złego samopoczucia połączone z niepokojem i smutkiem. Może stanowić doraźną pierwszą pomoc przy zawale mięśnia sercowego.
Palec środkowy i serdeczny są zgięte, opuszkami stykają się z kciukiem. Kciuk lekko uciska zewnętrzną stronę palca wskazującego. Mały palec pozostaje wyprostowany.
Pran mudra życia
Uważana za jedną z najważniejszych ze względu na swoją zdolność aktywowania energii drzemiącej w organizmie. Wzmacnia energię witalną, poprawia samopoczucie, przywraca ufność we własne siły. Pomaga przy osłabieniu, zniechęceniu, w przypadku chorób oczu poprawia ostrość widzenia.
Palec serdeczny, mały i kciuk są połączone. Pozostałe palce swobodnie wyprostowane.
Atmanjali mudra modlitewna
Wycisza, uspokaja umysł, wprowadza harmonię, równoważ prawą i lewą półkulę mózgową, wzmacnia psychicznie.
Na wysokości czakry serca dłonie równo złożone, palce przylegają do siebie i są skierowane do góry, jak do modlitwy.
Vayu mudra wiatru
Pomaga w reumatyzmie, rwie kulszowej, drżeniu rąk i głowy. Należy ją stosować we wczesnych stadiach schorzeń. W przewlekłych chorobach wspiera się pran mudrą. Po zniknięciu symptomów choroby przerywa się stosowanie.
Zgięty palec wskazujący dotyka podstawy kciuka, pozostałe palce luźno wyprostowane
Prithvi mudra ziemi
Równoważy elementy żywiołu ziemi w organizmie – masę ciała, krążenie krwi, trawienie i wchłanianie witamin. Działa korzystnie na węch, skórę, włosy i paznokcie.
Czubki kciuka i palca serdecznego lekko połączone, pozostałe palce wyprostowane.
Mudra vishuddha
Pomaga w chorobach układu oddechowego, gardła, oskrzeli, układu nerwowego, zaburzeniach mowy. Poprawia funkcjonowanie tarczycy.
Prawa ręka otwarta na na zewnątrz. Palce mały, serdeczny i środkowy zgięte, palec wskazujący wyprostowany. Wyprostowany kciuk przylega do palca wskazującego. Dłoń należy trzymać na wysokości szyi.
Varuna mudra wody
Poprawia krążenie krwi, zmniejsza bóle mięśni. Usuwa nadmiar śluzu z organizmu. Pomaga w przywrócenie smaku, zmniejsza suchość w jamie ustnej. Stosowana w schorzeniach wątrobowych, kolkach i wzdęciach.
Zgięty mały palec prawej dłoni dotyka nasady kciuka. Kciuk go lekko przytrzymuje. Lewa dłoń obejmuje prawą. Kciuk lewej ręki położony na kciuku prawej.