REKLAMA .

Herbata co warto wiedzieć i o czym dystrybutorzy nie mówią

Aby zyskać rozgłos ogłosiła w całym departamencie, że organizuje wieczorek z lodami, ciastkami i herbatą. Była to wielka nowość w mieście, gdzie napój ten ciągle jeszcze sprzedawali aptekarze jako lekarstwo na niestrawność.
Honoriusz Balzak „Stracone złudzenia

 

Herbata to najpopularniejszy na świecie obok wody napój .  Uważana przez tysiące lat na Wschodzie jako klucz do dobrego zdrowia, szczęścia i mądrości, zwróciła uwagę zachodnich naukowców, który odkryli właściwości różnych rodzajów herbat.

Herbata co warto wiedzieć i o czym dystrybutorzy nie mówią

Zielona herbata ma delikatniejszy smak niż czarna i zawiera mniej kofeiny. Powstaje z liści niepoddanych fermentacji, natychmiast po zerwaniu jest suszona. Zawiera wysokie stężenie EGCG co czyni ją potężnym antyoksydantem. Jak wykazały badania naukowe chroni przed nowotworami,  niektórymi chorobami neurologicznymi i zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Najpopularniejsza czarna herbata wytwarzana ze sfermentowanych liści, cechuje się najbardziej wyraźnym, lekko gorzkim smakiem, zawiera najwyższą zawartość kofeiny oraz wysokie stężenie związków przeciwutleniających: teaflavin i tearubigin.  Badania wykazały, że czarna herbata może chronić płuca przed uszkodzeniami spowodowanymi narażeniem na dym papierosowy i  zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

plantacja herbaty sri lanka
Biała herbata, najdelikatniejsza w smaku powstaje z młodych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Nie jest poddawana procesowi fermentacji i nie walcowana. Ma najsilniejsze właściwości przeciwnowotworowe wśród herbat.

Herbata Oolong najmniej popularna na świecie,  lekko fermentowana i dodatkowo prażona co zmniejsza jej kwaśny i cierpki smak.  Zmniejsza ryzyko nowotworów i chorób układu krążenia, reguluje poziom cukru we kwi i pomaga spalać tłuszcz. Jedno z badań wykazało, że u ochotników pijących 6 filiżanek dziennie zaobserwowano obniżenie cukru we krwi od 15 do 20 procent. Inne badanie wykazało że kobiety, które piły herbatę oolong spalały nieco więcej kalorii w ciągu dwóch godzin, niż te które piły tylko wodę.

Herbata Pu-erh popularnie zwana czerwoną, ma specyficzny ziemisty smak i aromat. Liście po zbiorze są rolowane i walcowane, przez rok dojrzewają a w międzyczasie dochodzi do procesu fermentacji i utleniania. Herbata zapobiega przyrostowi masy ciała , minimalnie może pomoc w spalaniu tkanki tłuszczowej, ma właściwości antymutagenne i antybakteryjne .W tradycyjnej medycynie chińskiej herbata  jest zalecana przy problemach trawiennych, kacu, miażdżycy i zapaleniu wątroby, oczyszcza organizm.

Za najzdrowszą, wręcz leczniczą uchodzi japońska herbata Matcha

 

O czym warto pamiętać delektując się napojem – najlepsza jest herbata liściasta, mniej smaczna granulowana poddawana procesom CTC – ale nie ma dobrych herbat w saszetkach.

fabryka herbaty sri lanka

Oto powody powody dla których nie warto kupować herbaty w saszetkach

Herbata ekspresowa nigdy nie osiągnie smaku i aromatu herbaty liściastej, najczęściej to są to liście zmielone na pył co powoduje bardzo szybkie zaparzanie i wydobywanie goryczy, zwykle wtedy trzeba „dosłodzić”.

Również jakość zawartości torebek jest kontrowersyjna, do których może trafiać różnego rodzaju odpad. Na bazie własnego doświadczenia wyniesionego z wizyt w fabrykach przy plantacjach herbat na Sri Lance nigdy nie pijam herbaty ekspresowej.

Miedzy różnymi procesami produkcji herbata jest transportowana na taśmach, przy których stoją pracownicy przeprowadzający selekcję i usuwający nieodpowiednie lub nadpsute liście i inne zanieczyszczenia, które znalazły się w koszach zbieraczek. Odpadki wędrują do koszy, po czym są mielone na pył.

Ponadto przy z wibrujących taśm wysypują się drobne listki, ogonki i pył, po których chcąc nie chcąc chodzą pracownicy pracujący bez obuwia. Co jakiś czas zamiata się szczotkami tę mieszaninę wokół taśm i umieszcza w  pojemnikach. Po czym wszystko pakuje się do worków i sprzedaje na giełdzie herbaty w Colombo markowym koncernom międzynarodowym, które używają tego odpadu do produkcji herbaty w saszetkach.

fabryka herbaty

Żadna miejscowa fabryka herbaty nie używa, nie konfekcjonuje ani nie sprzedaje odpadu pod własną marką.

 

Kolejną kontrowersją jest jakość samych torebek i substancji chemicznych używanych przy ich produkcji. Podczas parzenia w gorącej wodzie mogą przedostawać się do płynu. Z tego samego powodu lepiej nie gotować ryżu czy kaszy w woreczkach.

Najbardziej wartościowa jest cejlońska herbata uprawiana na Sri Lance ze względu na unikatowy splot warunków geologicznych i klimatycznych. Cechuje się specyficznym, unikalnym smakiem, aromatem i klarownością, chociaż uprawiana w różnych regionach i na różnych wysokościach nieznacznie różni smakiem.

Obecnie w Europie bardzo ciężko jest kupić prawdziwą herbatę cejlońską,  starsi ludzie na pewno pamiętają jej smak bo jeszcze za czasów Gierka była importowana bezpośrednio od producentów.

W przeciętnych herbatach obecnych na rynku z napisem na opakowaniach Ceylon Tea może być 20% lub trochę więcej oryginalnej herbaty z Cejlonu, reszta to inne kraje.

Na giełdzie herbaty w Colombo sprzedaje się hurtowo nie tylko herbatę miejscową. Niemal każdego dnia zawijają statki z Chin, Indii a nawet RPA z dostawami herbaty od tamtejszych producentów. Z całego świata dystrybutorzy i firmy produkcyjne – a właściwie tylko konfekcjonujące i sprzedające pod własnym logo, kupują w porcie i herbatę od lokalnych producentów i z krajów zamorskich. Mieszają, a następnie importują z dokumentami na których widnieje kraj pochodzenia: Sri Lanka. W papierach wszystko się zgadza, ale nie w smaku i jakości.

Jedynym celem jest jak największy zysk, chociaż reklama mówi nam co innego 😉

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Anna BrożynaCatherine Sophie Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Catherine Sophie
Gość
Catherine Sophie

Świetny artykuł!

Anna Brożyna
Gość

Fajne artykuł, tylko jedno sprostowanie. Rośnie w Polsce teraz mocno rynek herbat premium, gdzie jednak ważnym jest skąd herbata pochodzi. W wielu sklepach z takimi herbatami można znaleźć nie dość, że informacje o Państwie, to czasem też i o konkretnej plantacji czy ogrodzie herbacianym gdzie zerwano liście tej herbaty i gdzie ją przygotowano. Są to herbaty single origin, z jednego miejsca, a nie mieszanki tak popularne w sklepach i przygotowywane przez popularne marki by zachować stały smak produktu (bo jednak herbata jak wino – reaguje na pogodę, glebę, wszystko i zbiory rok po roku mogą mieć inny smak).

REKLAMA .
%d bloggers like this: