Artykuł sponsorowany

Odczuwasz dyskomfort sugerujący ból jajnika? Poznaj przyczyny!

ból jajnika

Zdarza się, że kobiety odczuwają dyskomfort – kłucie, rozpieranie, bolesność – w okolicy podbrzusza, który interpretują jako ból jajnika. Może pojawiać się tylko po jednej stronie lub po obu, promieniować do innych części ciała, np. nóg czy pleców, oraz wiązać się z dodatkowymi symptomami, takimi jak plamienia z pochwy.

Czego konkretnie tego typu ból może być objawem i jak sobie z nim radzić?

ból jajnika

Ból jajnika – przyczyny

Jajniki są niezwykle ,,zapracowanym” narządem, ponieważ to właśnie w nich każdego miesiąca dojrzewa pęcherzyk Graafa, który po pęknięciu uwalnia gotową do zapłodnienia komórkę jajową (owulacja). To właśnie w tym narządzie produkowane są też hormony płciowe – m.in. estrogeny i progesteron. Nic więc dziwnego, że dyskomfort interpretowany jako ból jajnika może wywoływać w kobiecie niepokój.

Czy jednak zawsze jest się czym martwić? Nie, ponieważ ból podbrzusza, który często określa się właśnie bólem jajnika, może być reakcją fizjologiczną związaną np. z:
• zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS),
• wspomnianą wyżej owulacją,
• nieodpowiednio dobraną pozycją seksualną,
• napięciami na tle emocjonalnym, które manifestują się właśnie w symptomach bólowych.
Owszem, warto sprawdzić, co stoi za wymienionymi tu przyczynami i nie powinno się ich bagatelizować. Należy jednak podejść do nich wyjątkowo spokojnie.

Zmiany chorobowe – o czym może świadczyć ból podbrzusza?

Z nieco większą uważnością (z perspektywy zdrowia fizycznego) powinno się potraktować hipotezy odnoszące się do stanów chorobowych. Dolegliwości przypominające ból jajnika mogą równie dobrze świadczyć o:

  • Torbielach jajnika – czyli patologicznych zmianach występujących w formie pęcherzyków. Zdarza się, że ich wielkość lub specyfika położenia powodują nacisk na znajdujące się obok narządy – właśnie wtedy pojawia się ból. Kobiety z torbielami jajnika mogą doświadczać też zaburzeń cyklu, włącznie z krwawieniami międzymiesiączkowymi.
    Jak diagnozuje się tę dolegliwość? Nieraz torbiele można wyczuć już w trakcie standardowego badania ginekologicznego, lecz mimo wszystko podstawą procesu diagnostycznego są w tym przypadku USG oraz dodatkowe badania hormonalne. Co istotne, torbiele mogą pojawić się niezależnie od wieku kobiety, a ich postać może być zarówno łagodna, jak i poważna, zagrażająca życiu (np. kiedy wystąpi pęknięcie torbieli – konieczna jest wtedy natychmiastowa reakcja chirurgiczna).

 

  • Endometriozie – chorobie dotykającej około 6-15 proc. kobiet. Wiąże się przede wszystkim z silnym bólem, lecz nie tylko takim, który interpretuje się jako ból jajnika. Obszar jego odczuwania zależy od miejsca, w którym znajdzie się endometrium, czyli błona wyściełająca jamę macicy. W przebiegu endometriozy dochodzi do jej przemieszczenia właśnie poza ową macicę oraz tworzenia się w tych miejscach m.in. niebezpiecznych zrostów.
    Bardzo ważna jest w tym przypadku szybka diagnoza oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. W I i II stopniu endometriozy często wystarcza farmakoterapia, lecz III i IV stopień niemalże zawsze wymagają leczenia chirurgicznego – przede wszystkim opartego o laparoskopię.

 

  • Ciąży pozamacicznej – jeśli zapłodniona komórka jajowa nie zagnieździ się w macicy, a np. właśnie w jajniku, może pojawiać się silny ból. Poza nim kobieta może odczuwać też mdłości, mogą wystąpić krwawienia etc. Leczenie to terapie farmakologiczne lub zabiegi laparoskopowe (wybór metody zależy od wielu czynników, m.in. wieku ciąży oraz dokładnego umiejscowienia). Zapaleniu przydatków – należą do nich jajniki i jajowody. Jeśli dojdzie do ich infekcji (mowa przede wszystkim o zakażeniach bakteryjnych), ból jest jednym z podstawowych objawów. Mogą pojawić się także wymioty, biegunka, podwyższona temperatura oraz ogólne osłabienie związane z toczącym się w organizmie stanem zapalnym. Nie można go w żadnym wypadku bagatelizować! Konsekwencje zapalenia przydatków mogą być poważne, z niepłodnością włącznie. W celu ustalenia odpowiedniego leczenia – przede wszystkim antybiotykoterapii – konieczna jest konsultacja z ginekologiem.

 

  • Nowotworze jajnika – niestety, zwykle ta choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów. Ból często jest odczuwany dopiero w momencie, gdy zmiany nowotworowe rozrosły się już poza jajnik. Warto zatem pamiętać o regularnych kontrolach ginekologicznych – to dzięki nim można zareagować na chorobę jeszcze zanim zacznie dawać jakiekolwiek symptomy!

Co ważne, jeśli kobieta zaczyna odczuwać dolegliwości sugerujące ból jajnika, nie powinna wpadać w panikę. Jeżeli to chwilowe lub związane z konkretnym etapem cyklu (np. owulacją), nie musi świadczyć o żadnych nieprawidłowościach. Mimo wszystko, jeśli w jakikolwiek sposób wzbudza to niepokój, objawy są wyjątkowo silne lub nie mijają, wizyta kontrolna u lekarza ginekologa powinna odbyć się jak najszybciej

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments