Oliwka ziołowa w połączeniu ze spirytusem kamforowym odbudowuje chrząstki stawowe.
Tradycyjna receptura zielarska od lat skutecznie stosowana jest w medycynie ludowej wielu krajów. Potrzeba trochę cierpliwości ale efekty na pewno się pojawią. Niezastąpiona w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa, kolan, stawów biodrowych i barkowych. Pomaga w reumatyzmie, artretyzmie, rwie kulszowej.
Chrząstka stawowa jest niewielką tkanką, zapobiegającą ścieraniu się stykających ze sobą kości. Jej uszkodzenie, degeneracja, ubytki wywołują ból przez ocieranie się kości. Mówi się wówczas o chorobie zwyrodnieniowej stawów lub klasyfikuje jako schorzenie typu reumatycznego.
Dawniej zwyrodnienia stawów dotykały osoby w podeszłym wieku. Uważano, że wraz z wiekiem stawy się zużywają, starzeją. Obecnie coraz młodsze pokolenia, nawet dzieci cierpią na bóle kręgosłupa, kolan, bioder. Przyczyną jest tryb życia i odżywianie. Komórki chrząstek i kości nie dostają budulca, mało ruchu i słońca robi swoje.
Stawy można zregenerować
W starych księgach zielarskich można znaleźć receptury poprawiające ruchomość stawów, likwidujące bóle i przywracające sprawność. Do dziś wiele osób z nich korzysta zapominając o trapiących je dolegliwościach. Medycyna twierdzi, że chrząstki stawowe nie są w stanie się zregenerować, potrzeba operacji. Jednak badania ostatnich lat wykazały, że ludzkie tkanki chrzęstne mają zdolność całkowitej regeneracji. Zachodzi tam podobny proces jak u salamandry [1]
Nic dziwnego, skoro doświadczenia medycyny ludowej wskazują że przy odpowiednim wsparciu można uniknąć operacji i środków przeciwbólowych. Jednym z takich ludowych remediów jest oliwka z kilku ziół, którą możemy samodzielnie przygotować.
Oliwka regenerująca stawy przepis
Do rondelka wsypujemy:
- 5 łyżek pokruszonego korzenia żywokostu
- 2 łyżki kwiatu rumianku
- 4 łyżki kwiatu dziurawca
- 5 łyżek kwiatu nagietka
Opcjonalnie można dołożyć kwiat kasztanowca albo arnikę, zmniejszając ilość nagietka do 2-3 łyżek.
- Zioła zalewamy 2 szklankami oliwy z oliwek pierwszego tłoczenia.
- Godzinę podgrzewamy na bardzo małym ogniu /uważać by nie przypalić/.
- Odstawiamy 12 godzin do maceracji.
- Podgrzewamy ponownie i odcedzamy.
- Dolewamy 200 ml spirytusu kamforowego /2 buteleczki/
Smaruje się oliwką chore miejsca 1-2 razy dziennie.
Oliwka ziołowa korzyści
Likwiduje bóle i stany zapalne w obrębie kości i stawów. Przy dłuższym systematycznym stosowaniu do 6 miesięcy potrafi odbudować zdegenerowane chrząstki stawowe. Pomaga przy zwyrodnieniach stawów biodrowych, kolanowych, barkowych. Stosuje się w zwyrodnieniu kręgosłupa, reumatyzmie, artretyzmie, rwie kulszowej. Redukuje bóle spowodowane kontuzjami, po zwichnięciach, stłuczeniach. Przy złamaniach szybciej regeneruje kości.
W zaawansowanej chorobie kurację warto wspomóc nalewką z propolisu doustnie. Przepis i stosowanie tutaj
A można zamiast oliwy zastosować smalec gęsi ?
Pozdrawiam
tak, można
Dziękuję za ten przepis.
Mam pytanie odnośnie precyzji przepisu.
Pisze „Do rondelka wsypujemy:” i tu są wymienione zioła oraz spirytus kamforowy bez określonej ilości.
Następnie w opisie wykonania pisze „Dolewamy 200 ml spirytusu kamforowego”.
Czy ten spirytus dodaje się dwa razy a jeśli tak to ile w pierwszym dodaniu, czy też tylko na końcu wykonania a jego całkowita ilość w tym przepisie to 200ml?
Pozdrawiam.
Raz się dodaje 200 ml na koniec
Skąd pochodzi ta receptura?
Z palca wyssana.
Czy po maceracji podgrzewamy ponownie godzinę?
Świetny przepis. Oliwkę zrobiłam kilka miesięcy temu, obdarowałam najbliższych. Wszyscy twierdzą, że działa. Mnie przestała boleć łąkotka, która dokuczała mi przez 3 ostatnie lata. Polecam!