REKLAMA .

Propolis w regeneracji chrząstki stawowej. Kuracja kitem pszczelim

Czy kit pszczeli może pomóc w regeneracji chrząstki stawowej ? Okazuje się, że tak.

Chrząstka stawowa jest niewielką tkanką, zapobiegającą ścieraniu się stykających ze sobą kości. Jej uszkodzenie, degeneracja, ubytki wywołują ból przez ocieranie się kości, mówi się wówczas o chorobie zwyrodnieniowej stawów. Lekarze nie wiedzący co dolega ich pacjentom, mówią chętnie o schorzeniach typu reumatycznego.

Zwyrodnienia stawów dawniej dotykały osób starszych. Sądzono, że to typowa choroba spowodowana zużyciem stawów – stawy się starzeją i nic nie można na to poradzić. Jednak dziś coraz częściej skarżą się na nie ludzie młodzi a nawet dzieci. Wiadomo już, że w niezbyt daleko posuniętym stadium pomaga przestawienie się na inne żywienie i kuracje oczyszczające ze złogów. Jak większość chorób cywilizacyjnych i ta spowodowana jest w dużej mierze złym odżywianiem i trybem życia – komórki kości i chrząstki nie otrzymują wystarczającej ilości materiału budulcowego.

Propolis regeneracja chrząstki stawowej

 

Jednym z doskonale przebadanych środków pomocnych w odbudowie m.in chrząstki stawów jest kit pszczeli czyli propolis. Już w latach 70-tych ubiegłego wieku m.in w Danii przeprowadzono szereg doświadczeń, których wyniki potwierdzały skuteczność w leczeniu wiele chorób. W Polsce badania propolisu prowadzone były m.in na Śląskiej Akademii Medycznej, Uniwersytetach Przyrodniczych we Wrocławiu i Poznaniu.

Wykazano m.in  jego zdolność docierania układem naczyniowym do stawów i płynu stawowego, gdzie stabilizuje zmiany i hamuje degenerację chrząstki stawowej. Prof. Bogdan Kędzia w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich testował m.in kurację alkoholowym ekstraktem propolisu na grupie pacjentów z dolegliwościami reumatycznymi wywołanymi zwyrodnieniami chrząstki stawów. Przez 6 tygodni zażywali oni krople propolisowe rozpuszczone w wodzie z miodem. Następnie wykonano zdjęcia rentgenowskie uszkodzonych stawów, które wykazały wyraźne wygładzenie powierzchni chrząstki stawowej. W efekcie terapii ustąpiły silne bóle i znacznie poprawiła się ruchomość stawów.

Kuracja propolisem regenerująca chrząstki stawowe

Potrzebne składniki: 

  • 10% nalewka propolisowa, którą najlepiej zrobić samodzielnie mając do dyspozycji kit pszczeli PRZEPIS , gotową można kupić u pszczelarza ewentualnie 7% roztwór z apteki.
  • naturalny miód spadziowy lub dla osób z wrażliwym żołądkiem delikatniejszy rodzaj np. akacjowy. Rodzaje miodu TUTAJ 

Wieczorem 2 łyżki miodu zalać 150 ml przegotowanej, chłodnej wody, przykryć spodeczkiem. Rano podzielić na 3 części. 30 minut przed śniadaniem, obiadem i kolacją dodać 20 kropli 10% nalewki propolisowej do przygotowanej wcześniej porcji 50 ml roztworu wody z miodem, w przypadku 7% roztworu z apteki dodać 30 kropli. Pół godziny po zażyciu zjeść posiłek.

Przez pierwsze dni dobrze jest przyzwyczaić żołądek, zwłaszcza jeśli jest wrażliwy  stosując większe rozcieńczenie. Można zacząć od 300 wody na 2 łyżki miodu. Po 2 tygodniach stopniowo zmniejszać ilość wody. Kuracja trwa 6 tygodni. Po 2 miesiącach przerwy można ją powtórzyć.

 

Uwaga: Propolis może uczulać. Przez zastosowaniem trzeba wykonać próbę alergiczną. W tym celu należy kroplę roztworu wetrzeć w delikatne miejsce dłoni lub przedramieniu i obserwować czy nie występuje reakcja alergiczna – zaczerwienienie, swędzenie. Jeśli nie wystąpi po 24 godzinach można zacząć stosować. Na propolis uczulonych jest ok 1% populacji. Są to najczęściej osoby uczulone na użądlenia pszczół i produkty pszczele. W przypadku alergii kuracji nie należy stosować.

chrząstki stawowe, chrząstka

Chrząstki stawów: zdrowa i zwyrodniona

Pacjenci cierpiące na choroby zwyrodnieniowe stawów często słyszą radę „więcej chodzić lub ćwiczyć chore stawy „. Strzeżmy się iść za tą radą – chore części stawów i chrząstki nie wyzdrowieją wskutek zwiększonego obciążenia. Wyobraźmy sobie, że kość udowa w stawie kolanowym musi trzeć w tę i z powrotem bezpośrednio o górną część kości piszczelowej, ponieważ ochronna warstwa chrzęstna została zniszczona w skutek niewłaściwego żywienia. Im silniejsze jest to tarcie, tym większe uszkodzenie. Kierujmy się naszymi bólami – wykonujmy te ruchy, które sprawiają najmniej bólu.

W niezbyt daleko posuniętym stadium choroby wystarczy przestawienie się na inne żywienie, w innych pomocne będą  kuracje oczyszczające ze złogów oraz masaże chorych stawów , maścią propolisową,olejami z żywokostu, dziurawca tzw. oliwą świętojańską lub arniki. Najgorsze co możemy sobie zafundować, to środki farmakologiczne blokujące receptory bólu.

 

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AndrzejAnna Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Anna
Gość
Anna

Jaka dieta jest najlepsza na odbudowę chrząstki?

Andrzej
Gość
Andrzej

Dzień dobry. Chciałem się zapytać o dawkowanie miodu do powyższego przepisu, czy dobrze zrozumiałem. To mają być 2 łyżki stołowe lub łyżeczki na 150ml przegotowanej wody? Proszę o odpowiedź. Dzięki i pozdrawiam.:)

REKLAMA .
%d bloggers like this: