Medycyna ludowa, Porady, Porady babuni, Przepisy, Sprawdzone efekty

Ostrogi piętowe. Przyczyny powstawania i domowe sposoby leczenia

ostrogi piętowe, ostroga piętowa leczenie

Ostrogi piętowe są dość powszechnie występującą, niezwykle uciążliwą i bolesną dolegliwością.
Przyczyną powstawania ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny w miejscu gdzie kość piętowa łączy się ze ścięgnem – strukturą, która przy każdym kroku napina się i rozluźnia. Stan zapalny sprawia, że w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapnia a na kości od strony podeszwy powstaje bolesna narośl.

Stany zapalne obrębie kości piętowych powstają na skutek noszenia niewygodnych butów, wysokich obcasów, urazów, nadmiernego przeciążenia u osób uprawiających sporty lub nadwagi, która powoduje, że podłużny łuk stopy mocno się spłaszcza przez co ścięgno piętowe nadmiernie się naciąga.

ostrogi piętowe, ostroga piętowa leczenie

Na ostrogi piętowe nie pomagają maści, bo nie przenikną warstwy tłuszczu na pięcie. Leczy się  podobnie jak przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa i niektóre domowe sposoby przynoszą naprawdę dobre rezultaty.

Ostrogi piętowe leczenie domowymi sposobami

Czosnkowe okłady
Należy drobno posiekać czosnek, położyć na celofanie, na noc przyłożyć do podeszwy stopy, owinąć bandażem i nałożyć skarpetkę. Zabieg przeprowadzić przez 2-3 noce z rzędu, to wystarczy aby dolegliwość minęła.

Kąpiel w skrzypie polnym
Skrzyp polny ma właściwości przeciwzapalne, niweluje ból. 2 łyżki skrzypu zalać 2 szklankami wrzątku, naciągać 5 minut pod przykryciem. Przelać do miednicy z niewielką ilością ciepłej wody. Moczyć stopy przez kilka dni z rzędu. Już po pierwszym zabiegu odczuwalna jest ulga.

Okład z soli i słoniny
Pokroić słoninę na paski, każdy posypać obficie gruboziarnistą solą. Warstwą z solą przyłożyć do pięty, okręcić folią i założyć skarpetkę. Utrzymywać w cieple do ustąpienia bólu.

Okłady z chrzanu
Przed snem zrobić okład ze świeżo świeżo utartego chrzanu, przedtem piętę posmarować wazeliną by uniknąć odparzeń. Można też posmarować miodem i owinąć stłuczonym liściem kapusty i założyć skarpetkę.

Mikstura z terpentyną
Jest to bardzo stara skuteczna metoda na ostrogi. Wymieszać 100 ml terpentyny, 100 ml octu i surowe jajko. Przelać do butelki, odstawić na 10 dni w ciemne miejsce codziennie wstrząsając. Codziennie miksturą smarować pięty.

Urynoterapia
Moczenie stóp we własnym moczu jest bardzo skuteczne nie tylko na ostrogi, również odciski, modzele, zgrubienia i pękające pięty. Należy zebrać własny mocz w ciągu dnia, dolać ciepłej wody i moczyć stopę przez 1/2 godziny. Wytrzeć bez spłukiwania, nałożyć skarpetę i iść spać. Dopiero rano umyć stopy. Kuracja trwa od 7 do 14 dni. Po kuracji dolegliwości nie wracają.

3.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka W
Agnieszka W
5 lat temu

Miałam, a raczej mam ostrogi piętowe w obydwu stopach.Ostróg nie operacyjnie nie da się usunąć, nie zniknął w cudowny sposób ale można za to skutecznie walczyć z zapaleniami, które wywołują!!! Mi pomogły wkładki odciążające, które przynoszą prawie natychmiast ulgę, ale niestety nie pozbyłam się zapalenia.Dopiero po 2 zastrzyki z Kortizonu centralnie w środek zapalenia, prawie przyniosło efekt. No i jako trzeci zastosowałam okłady z mrożonym żelem, przez parenaście nocy w skarpetę wkładałam i ochładzałam, tylko nie bezpośrednio na skórę – trzeba odizolować bo przemrozimy skórę .Dodam tylko, że można się posrać z bólu przy tych zastrzykach, to był najgorszy ból… Czytaj więcej »

Monika
Monika
5 lat temu

Ostrogi piętowe wyleczyłam dobrą rehabilitacją, niestety prywatnie gdzie jeden zabieg trwał około 2 do 2,5 godziny z czego po pół godziny masowane były stopy czyli rozcięgno podeszwowe przez rehabilitanta, a następna godzina do półtorej to były ćwiczenia, plus zalecenia do domu. Cała rehabilitacja wyniosła 20 zabiegów po dwa trzy razy w tygodniu, nie można częściej, w moim przypadku dopiero koło 18 zabiegu odczułam wyraźna ulgę. Minęło już pół roku i normalnie mogę chodzić, przymierzam się do wkładek robionych specjalnie do wady stopy i dolegliwości.

ewa
ewa
5 lat temu

Najlepszy na zapalenie rozcięgna podeszwowego wywołanego przez ostrogi jest biszofit połtawski i maść z hakoroślą rozesłaną stosowaey naprzemiennie – rano biszofit, a wieczorem hakorośl – po około miesiącu bo bólu ani śladu. ale mając ostrogi trzeba juą zawsze zapobiegać zapaleniom – co rano po przebudzeniu szklanka wody z sokiem z połowy cytryny, pieprzem i łyżeczką kurkumy

DOROTA
DOROTA
4 lat temu

Muałam dwie sesje zabiegow na ostrogę piętową – najważniejsza, fala uderzeniowa, jonofereza, laser, pole magnetyczne … i po kłopocie, ani znaku po ostrodze.. do tego nie kosztowało to wielkich pieniędzy..Zabiegi po 3 razy w ciagu tygodnia, przez okres dwóch tygodni… Podczas zabiegu fali uderzeniowej ból niemiłosierny, że podobno siniałam na twarzy…ale po dwóch zabiegach już mniej bolało.. Po zabiegach zalecane sa masaze codzienne z użyciem żeli 0rzeciwzapalnych i ćwiczenia… W Szkocji ortopeda proponował but ortopedyczny do kolana na 6 tygidni lub operacyjne usuniecie, twierdząc, że zabiegi o jakie prosiłam ..nie sa wcale skuteczne.. W Polsce zrobiłam je bezproblemowo i sa… Czytaj więcej »