REKLAMA .

Na co pomagają okłady z liści kapusty? Przepis i zastosowanie

Okłady z liści kapusty są niezawodną metodą leczniczą stosowaną w medycynie ludowej od wieków. Pomagają w wielu dolegliwościach począwszy od banalnych przeziębień po przewlekłe bóle stawów.

Szperając po różnych źródłach można dowiedzieć się, że kapuściane kuracje niejednego postawiły na nogi. Klasztorne zapiski wspominają historię ciężko chorego na zapalenie płuc żołnierza z czasów I wojny światowej. Nieprzytomnego z wysoką gorączką kompani przynieśli do żeńskiego klasztoru prosto z frontu. Wydawało się że ten człowiek jest krok od śmierci. Niestety siostry zakonne nie miały lekarstw, więc zaczęły go leczyć tym co miały w kuchni. A miały kapustę.  Okładały więc piersi i plecy żołnierza liśćmi kapusty. Człowiek ów szybko wyzdrowiał.

Okłady z liści kapusty najczęściej składają się z kilku warstw i muszą przylegać ściśle do skóry. Wtedy działają na zasadzie próżni, związki siarki i sól potasowa zawarte w kapuście wyciągają na zewnątrz zmienione płyny ustrojowe wraz z toksynami i niszczą bakterie odpowiedzialne za stany zapalne. Uwolniony od nich organizm powraca do zdrowia. Znikają schorzenia, które objawiały się wcześniej zapaleniem, bólem, wysypką czy obrzękami. Są już dowody naukowe, że ta ludowa metoda przynosi wymierne skutki.

Na co pomagają okłady z liści kapusty ? 

Jesienią i zimą gdy zaczynają atakować różne infekcje warto przygotować sobie kompres z rozgniecionych liści kapusty. Wystarczy umyte ciepłą wodą liście rozbić drewnianym tłuczkiem aż puszczą sok i obłożyć nimi na noc szyję i klatkę piersiową. Następnie otulić rozgrzaną miękką ściereczką i ciepłym szalikiem. Nie używać folii. Rano liście będą suche, żółte ale gardło przestanie boleć. Taki kompres można przykładać przy powiększonych migdałkach u dzieci.  Zakładany kompres z liści kapusty na noc przez kilka tygodni wyleczy zupełnie migdałki i skłonności do angin.

okład z liści kapusty na co pomaga, przepis okłady z liści kapusty

Do okładów można również używać mięsistych liści kapusty czerwonej lub włoskiej. Im świeższa, tym skuteczniejsze ich działanie.  Kapusta jest obecnie traktowana środkami chemicznymi, jeśli nie mamy pewności co do źródła pochodzenia bezpieczniej jest przed zabiegiem liście kapusty wrzucić do na chwilę do wrzątku lub trzymać pół godziny w oleju słonecznikowym nierafinowanym.

Tak przygotowane liście kapusty stanowią naturalny leczniczy okład na:
 • Wszelkie schorzenia skóry, niezależnie od przyczyn ich powstawania, rany, wrzody, czyraki, wysypki, stłuczenia, oparzenia, odmrożenia
 • Żylaki i zapalenie żył głębokich. Kompresy z liści kapusty pomagają nawet w zaawansowanych stanach, kiedy występują silne bóle w nogach. Okłady z liści zmniejszają przekrwienie, aktywizują krwiobieg, ożywiają tkanki, oczyszczają kapilary. Dotyczy to również ciężkich nóg, sinicy skóry.
 • Nerwobóle, bóle lędźwiowe, reumatyczne, gośćcowe, postrzał w tym wypadku jeszcze skuteczniej działa metoda : Gotujemy kilka liści kapusty w małej ilości wody przez 20 minut, z dodatkiem cebuli i  otrębami owsianymi PRZEPIS Po odparowaniu wody rozkładamy warstwą na gazie i jeszcze ciepłe przykładamy na chore miejsce.
 • Bolące i spuchnięte stawy: kolana, łokcie, nadgarstki, kostki u nóg
 • Zapalenia migdałków, oskrzeli, płuc, zatok
 • Dolegliwości nerek: kolka nerkowa, zatrzymanie moczu, kamica dróg moczowych, zapalenia różnego rodzaju dr J. Górnicka poleca przykładać liście kapusty na 4 godziny lub na całą noc w okolice nerek i pęcherza moczowego

z liści kapusty okład, okłady

 

 • Okłady z kapusty na piersi przynoszą ulgę astmatykom, chorym cierpiącym na rozedmę płuc, pylicę. Po długotrwałych kapuścianych kuracjach w wielu przypadkach poprawa zdrowia jest tak znaczna, że chorzy odstępują od wziewnych środków sterydowych.
 • Bolące, obrzmiałe piersi kobiet karmiących (zimny okład)
 • Nadciśnienie: liście kapusty przykłada się na kark, łydki i w okolicę nerek.
 • Bezsenność:  przykłada się na kark i stopy
 • Opryszczka, półpasiec:  przykładać na całą noc
 • Pękanie skóry:  stosować okład z liści kapusty nawilżonych oliwą z oliwek
 • Zapalenie węzłów chłonnych:  stosować okłady z liści kapusty, wspomagać kuracje piciem soku
 • Zapalenie pęcherza moczowego, bolesne miesiączki – przykładać na noc okłady z liści na dolną część brzucha
 • Wrzody żołądka, jelit, stany zapalne przewodu pokarmowego, choroby – okłady z kapusty nakładać  na brzuch,  szczególnie w okolicy „dołka”  2 godziny po posiłku, w przypadku chorej wątroby np. marskości – na wątrobę na całą noc.

W niektórych przypadkach jak np. rany lub ostre stany zapalne warto dodatkowo liście kapusty posmarować miodem.
Okłady z liści kapusty wraz z innymi środkami  szybko i wymiernie wspomagają leczenie stanów ostrych np. ból, infekcja , szybciej następuje proces zdrowienia. W chorobach przewlekłych by przyniosły oczekiwany skutek muszą być systematycznie stosowane dłuższy czas, nawet wiele tygodni.

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA .
%d bloggers like this: