REKLAMA

Domowy kataplazm z kapusty na bóle różnego rodzaju i stany zapalne

Domowy kataplazm na bazie kapusty skuteczniej niż apteczne środki przeciwbólowe uśmierza bóle reumatyczne, artretyczne, bóle kręgosłupa, pleców, stawów, mięśni, nerwobóle. Jest to sposób od wieków stosowany w medycynie ludowej, sprawdza się do dziś

domowy-kataplazm-z-kapusty

Składniki:
3-4 liście białej kapusty
1 cebula
2-3 łyżki otrębów owsianych.

Kataplazmami z otrębów owsianych dawniej leczono gardło, odmrożenia, bóle wątroby, zmiany skórne, wysypki, opuchnięcia, kapustę przykładano w uśmierzaniu rozmaitych bólów, zwłaszcza reumatycznych, stanach zapalnych.

 

otreby-owsiane-kataplazm

Sposób przygotowania:

Umyte liście kapusty poszatkować, zalać szklanką wody, zagotować. Do kapusty wkroić pokrojoną cebulę (można nie obierać z łusek) , po kilku minutach dodać otręby owsiane. Mieszać drewnianą łyżką, pilnując by woda się wygotowała a składniki nie przypaliły. Jak papka zgęstnieje przełożyć na gazę, ciepły nałożyć na bolące miejsce posmarowane przedtem oliwą z oliwek lub smalcem jeśli skóra jest delikatna. Zabandażować lub przykryć folią, ręcznikiem i kocem jeśli okład jest stosowany na plecy.

Kataplazm z dodatkiem miodu można stosować w przypadku stanów zapalnych jak zapalenie płuc i oskrzeli. W ten sposób leczyły siostry zakonne chorych w czasach kiedy nie było powszechnego dostępu do antybiotyków i lekarstw przeciwbólowych.

Okłady z liści kapusty są również skuteczne na bolące piersi kobiet karmiących, przy czym jak dowiedli naukowcy na podstawie badań, okłady gorące, ciepłe lepiej działają niż zimne, chociaż jedne i drugie są skuteczne.

kataplazm-na-bole

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
pigwa przepisy sok z pigwy

Pigwa pospolita – polska cytryna. Właściwości lec...

Pigwa pospolita [Cydonia oblonga] niegdyś była powszechnie uprawiana kreteńskiej Cydonii, stąd pocho[...]

%d bloggers like this: