Złocień maruna – średniowieczna „aspiryna” przeciw bólom i migrenom

Złocień maruna [Tanacetum parthenium] w początkach naszej ery był znanym panaceum na melancholię. Termin ten mógł odnosić się do uporczywych bólów głowy jak i długotrwałej depresji.

Dioskorides, grecki lekarz i farmakolog, zalecał złocień na bóle i dolegliwości, którym towarzyszył stan zapalny.  W medycynie ludowej napary i nalewki  wykorzystywano leczeniu migren, bólów głowy, mięśni, zębów, skurczów menstruacyjnych i przy porodach.

Dla złagodzenia reumatyzmu, problemów trawiennych, gorączki, kaszlu i oczyszczenia z pasożytów. W starych księgach zielarskich są wzmianki o zastosowaniach przy astmie, alergiach, łuszczycy, zawrotach głowy, nudnościach, wymiotach. Z uwagi na zakres zastosowań  roślinę nazwano „średniowieczną aspiryną” [1].

złocień maruna właściwości

Zamiennie wrotycz nazywa się wrotyczem maruna. Drugi człon botanicznej nazwy Pyrethrum wywodzi się z greckiego pur (ogień), nawiązując do ostrego smaku korzenia.  W języku angielskim złocień  feverfew wywodzący się z łacińskiego febrifugia  oznacza obniżający gorączkę .

Złocień, wrotycz maruna

Podobny do rumianku złocień maruna, jest wieloletnią, mrozoodporną rośliną z rodziny astrowatych. Osiąga wysokość 40-80 cm. Ma prostą, rozgałęzioną, silnie ulistnioną łodygę i gęsto porastające piękne, żółtozielone liście.

Biało żółte kwiatowe koszyczki są bardzo podobne do rumianku pospolitego. Odróżnić je można po żółtym, płaskim środku – rumianek ma stożkowaty. Roślina ma silny gorzki zapach, którego nie lubią pszczoły.

złocień maruna migreny

Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty wydzielają silnie aromatyczny, kamforowy zapach. Dziko rośnie w nasłonecznionych miejscach przy płotach, drogach, brzegach lasów, polach i łąkach. Surowcem leczniczym są liście lub całe ziele z kwiatami. Po zebraniu suszy się w zacienionym, przewiewnym miejscu.

Złocień maruna działanie lecznicze

Złocień maruna jest ziołem ochładzającym o gorzkim smaku.

Bogaty w różnorodne aktywne związki, olejki eteryczne, kumaryny,garbniki i seskwiterpeny. Zawiera partenolid o silnym działaniu przeciwzapalnym, który ma zdolność niszczenia komórek macierzystych raka.Złocień maruna - średniowieczna "aspiryna" przeciw bólom i migrenom

Ma działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe, rozszerzające naczynia krwionośne.

Oczyszcza organizm i likwiduje stany zapalne. Zbawienny w prewencji ataków migreny. By zapobiec migrenowym bólom głowy, wystarczy żuć 2 – 3 świeże listki dziennie.  Badania kliniczne potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo. Wykazano, że działania niepożądane należą do rzadkości, mają łagodny i przemijający charakter.

Zastosowania złocienia maruna
  • Migrenowe bóle głowy
  • Gorączka, infekcje dróg oddechowych, kaszel
  • Bóle głowy, zębów, żołądka, mięśni, stawów
  • Reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów, artretyzm
  • Ogniska zapalne
  • Pasożyty
  • Bolesne skurcze menstruacyjne
  • Bezpłodność, ciężkie porody
  • Bezsenność – złocień maruna jest roślinnym źródłem melatoniny
  • Alergie, astma

Stosuje się również w nerwowości, histeriach, przygnębieniu, depresji i jako środek ogólnie tonizujący układ nerwowy.

Złocień maruna przepisy

Napar 
2 łyżeczki rozdrobnionego ziela (liści i kwiatów) zalać szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem kwadrans. Pije się do 3 szklanek dziennie przy migrenach, stanach zapalnych, infekcjach jamy ustnej, dróg oddechowych. Przy kaszlu, świszczącym oddechu, trudnościach w oddychaniu stosuje się wywar z miodem lub cukrem.

Nie powinno się przekraczać dawki 50-250 mg tj. 0,2-0,6 mg partenolidu. Napar można stosować zewnętrznie do płukania jamy ustnej przy infekcjach, okładów na trudno gojące się rany, wrzody, wypryski i infekcje narządów płciowych.

złocień maruna właściwości wrotycz maruna

Nalewka ze złocienia
Świeże liście zalewa się gorącym, 60% alkoholem w proporcji 1:1, suszone zimnym. Odstawia na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Filtruje, starannie odciskając zioła. Pije się 5-20 kropli na dobę rozcieńczonych w wodzie.

Pomaga w migrenach, infekcjach, przeziębieniach, bólach, stanach zapalnych i gorączce. Można stosować przy zawrotach głowy i szumach usznych. Zewnętrznie przy bólach mięśni, stawów. Rozcieńczona z wodą odstrasza komary, kleszcze i owady kąsające.

Okłady
Posiekane ziele złocienia, podduszone z odrobiną wina i oleju stosuje się do okładów na brzuch przy bolesnych wzdęciach i kolkach.

Żucie liści 

Powolne przeżuwanie ziela, mieszanie ze śliną zmniejsza ataki migreny, łagodzi mdłości i wymioty. Świeże listki działają najskuteczniej, ale można stosować łyżeczkę suszu. Pomaga również przy infekcjach jamy ustnej, bólu zębów, dziąseł, gardła.

Złocień maruna w kuchni używa się jako przyprawę do tłustych, ciężkich potraw. Liście wykorzystuje się jako środek przeciw molom.

1 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: