Złocień maruna – średniowieczna „aspiryna” przeciw bólom i migrenom

Złocień maruna [Tanacetum parthenium], zwany też wrotyczem, znano już na początku naszej ery. Dioskorides, grecki lekarz i farmakolog, zalecał stosowanie złocienia w bólach i  dolegliwościach, którym towarzyszył stan zapalny.

W medycynie ludowej napary i nalewki wykorzystywano w migrenach, bólach głowy, mięśni i zębów. Stosowano w leczeniu reumatyzmu, problemów trawiennych, gorączki, kaszlu i przy pasożytach. Stare księgi piszą o zastosowaniach przy astmie, alergiach, łuszczycy, zawrotach głowy, nudnościach, wymiotach i wielu innych.

Z uwagi na zakres stosowania w medycynie tradycyjnej roślinę nazwano „średniowieczną aspiryną” [1]

Złocień, wrotycz maruna

Podobny do rumianku złocień maruna, jest wieloletnią, mrozoodporną rośliną z rodziny astrowatych. Wyrasta do 40-80 cm, ma rozgałęzioną, silnie ulistnioną łodygę i gęsto porastające łodygę piękne, żółtozielone liście.  Biało żółte kwiatowe koszyczki podobne do rumianku pospolitego. Odróżnić je można po żółtym środku – rumianek ma stożkowaty.

złocień maruna migreny

 

Kwitnie od czerwca do września, kwiaty mają silnie aromatyczny, kamforowy zapach. Dziko rośnie w nasłonecznionych miejscach przy drogach, brzegach lasów, polach i łąkach. Surowcem leczniczym są liście lub całe ziele z kwiatami. Po zebraniu suszy się w zacienionym, przewiewnym miejscu.

Złocień maruna działanie lecznicze

Złocień maruna jest bogaty w różnorodne aktywne związki, olejki eteryczne, kumaryny,garbniki i seskwiterpeny. Zawiera partenolid o silnym działaniu przeciwzapalnym, który ma zdolność niszczenia komórek macierzystych raka.

Wrotycz maruna ma działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe, rozszerzające naczynia krwionośne.

Złocień maruna - średniowieczna "aspiryna" przeciw bólom i migrenom

Oczyszcza organizm, likwiduje stany zapalne i działa przeciwnowotworowo. Jest zbawienny w prewencji ataków migreny. Badania kliniczne potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo. Wykazano, że działania niepożądane należą do rzadkości, mają łagodny i przemijający charakter.

Zastosowania złocienia maruna
  • Migrenowe bóle głowy
  • Gorączka, infekcje dróg oddechowych, kaszel
  • Bóle głowy, zębów, żołądka, mięśni, stawów
  • Reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów, artretyzm
  • Ogniska zapalne
  • Pasożyty
  • Bolesne skurcze menstruacyjne
  • Bezpłodność, ciężkie porody
  • Bezsenność – złocień maruna jest roślinnym źródłem melatoniny
  • Alergie, astma
Złocień maruna przepisy

Napar 
2 łyżeczki rozdrobnionego ziela (liści i kwiatów) zalać szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem kwadrans. Pije się do 3 szklanek dziennie przy migrenach, stanach zapalnych, infekcjach jamy ustnej, dróg oddechowych.

Nie powinno się przekraczać dawki 50-250 mg tj. 0,2-0,6 mg partenolidu. Napar można stosować zewnętrznie do płukania jamy ustnej przy infekcjach, skóry przy trudno gojących się ranach, wrzodach, wypryskach i infekcjach narządów płciowych.

złocień maruna właściwości wrotycz maruna

Nalewka ze złocienia

Świeże liście zalewa się gorącym, 60% alkoholem w proporcji 1:1. Suszone zimnym alkoholem. Odstawia na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Filtruje, starannie odciskając zioła. Pije się 5-20 kropli na dobę rozcieńczonych w wodzie.

Pomaga przy migrenach, infekcjach, przeziębieniach, bólach, stanach zapalnych i gorączce. Można stosować przy zawrotach głowy i szumach usznych. Zewnętrznie przy bólach mięśni, stawów. Rozcieńczona z wodą odstrasza komary, kleszcze i owady kąsające.

Żucie liści 

Żucie 1-2 świeżych liści lub łyżeczki suszonych zmniejsza ataki migreny, łagodzi mdłości i wymioty. Działa antyseptycznie, można stosować przy infekcjach jamy ustnej, bólu zębów, dziąseł, gardła.

Złocień maruna można stosować w kuchni jako przyprawę do tłustych, ciężkich potraw. Liście wykorzystuje się jako środek przeciw molom.

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: