Patelnia niereaktywna – czym jest?

Chcesz wiedzieć, czym jest patelnia niereaktywna i czym się charakteryzuje?

Świetnie, trafiłeś we właściwe miejsce, ponieważ właśnie o tym będziemy dzisiaj rozmawiać. Wiedza na ten temat w przyszłości pomoże Ci w wyborze tej najlepszej i służącej na długie lata. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Definicja
Zasadniczo terminy „reaktywny” i „niereaktywny” odnoszą się po prostu do rodzaju metalu, z którego wykonane są Twoje naczynia kuchenne.

Niereaktywne patelnie są wykonane z materiału, który nie będzie reagował z żadnym rodzajem smażonego jedzenia. To sprawia, że jest to doskonała opcja do przepisów wymagających użycia m.in. pomidorów, cytrusów, wina i pikli, a także żurawiny. Te silnie „kwaśne” pokarmy mogą bardzo łatwo wejść w reakcję z konkretnymi metalami.

Rodzaje patelni niereaktywnych

Poniższa lista zawiera najpopularniejsze niereaktywne patelnie, które można znaleźć w profesjonalnych i domowych kuchniach na całym świecie. W rzeczywistości prawdopodobnie masz swoją  we własnej przestrzeni kuchennej, ale nie zdawałeś sobie sprawy z tego, czym ona tak naprawdę jest:

  • ze stali nierdzewnej,
  • ceramiczne,
  • szklane,
  • miedziana wyłożona cyną,
  • emaliowane,
  • gliniane.

Możesz używać tego rodzaju patelni do wielu różnych przepisów i potraw. To zresztą jest jeden z powodów, dlatego są tak popularne na całym świecie. Jednak z drugiej strony nie przewodzą one ciepła, więc przygotowanie i dokładne usmażenie żywności może zająć w ich przypadku więcej czasu.

Patelnia ceramiczna GERLACH CONTRAST. Źródło: Prymus AGD

Niemniej trzeba wspomnieć o wyjątku w postaci wcześniej wspomnianej miedzi ocynkowanej. Ta w rzeczywistości jest optymalnym materiałem zarówno dla profesjonalnych szefów kuchni, jak i tych amatorskich, działających przede wszystkim w obrębie domowej przestrzeni.  Posiada bowiem doskonałe właściwości termiczne, przyśpieszając proces smażenia. Nie przenosi również ani nie zmienia smaku gotowanych potraw.

Podsumowanie

Widać zatem, że patelnie niereaktywne nie są tak naprawdę obcym dla wielu z nas terminem, ponieważ odnosi się do przedmiotów kuchennych, z których korzystamy właściwie codziennie. Jeśli będziemy mieli to na uwadze, wybierając własny komplet patelni, z pewnością trafimy dobrze i z korzyścią dla naszej kuchni. To pozwoli nam tworzyć dania pyszne i zdrowe, zadowalając podniebienia domowników i gości.

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: