Qi Hai czyli morze energii – korzyści 2 minutowego masażu

Qi Hai – punkt CV6 oznaczający morze energii to jeden z najważniejszych punktów akupresury umiejscowiony dwa palce poniżej pępka, w obszarze świętej czakry Hara. Tradycje wielu kultur uznają to miejsce za centrum ludzkiego ciała związane bezpośrednio z jaźnią.
Jak sama nazwa wskazuje punkt Qi Hai jest doskonałym źródłem energii, zapobiega stagnacji i równoważy Qi w ciele. Jest skutecznym sposobem  na szybkie pozyskanie energii,  poprawia kondycję fizyczną i przywraca jasność umysłu.

Qi Hai czyli morze energii - korzyści 2 minutowego masażu

Według medycyny chińskiej Qi Hai ma również zastosowanie zastosowanie przy niektórych dolegliwościach i schorzeniach m.in

  • równoważy energię w całym ciele
  • usuwa zmęczenie, pomaga w stanach osłabienia
  • łagodzi bóle w obrębie narządów płciowych i lędźwi
  • łagodzi bolesne skurcze miesiączkowe, bóle owulacyjne, bóle brzucha i dolnego odcinka pleców
  • poprawia funkcje przewodu pokarmowego, wątroby i układu moczowego
  • eliminuje zaparcia, wzdęcia, rozluźnia brzuch

Regularne masaże punktu Qi Hai pomagają przy:
spadkach energii w ciągu dnia, przewlekłym zmęczeniu, stanach osłabienia, wyczerpania, ospałości, zaburzeniach koncentracji, problemach trawiennych – zaparciach, biegunkach, wzdęciach, przepuklinie, impotencji, nieregularnych miesiączkach, krwawieniach z macicy, nietrzymaniu moczu, astmie.

Jak prawidłowo wykonać masaż punktu Qi Hai

Po wyciszeniu, rozluźnieniu mięśni i przyjęciu wygodnej pozycji ułożyć trzy palce wskazujący, środkowy i serdeczny na odległość 2 palców lub 1,5 kciuka poniżej pępka na linii środkowej.

Wskazówki, które ułatwią znalezienie właściwego miejsca:

  • Punkty akupresury wyczuwa się jako lekkie zagłębienia lub wybrzuszenia, w tym wypadku to ostatnie
  • Są one wyraźnie wrażliwsze na ból od swego otoczenia
  • Pod wpływem akupresury temperatura skóry wzrasta od 1 do 2 stopni – uczucie ciepła sygnalizuje, że ucisk jest prawidłowy.

Po odnalezieniu punktu należy należy wykonać nacisk mniej więcej przez minutę. Siłę nacisku należy zwiększać stopniowo do momentu odczuwania pewnego dyskomfortu a nawet bólu, który ustępuje po zmniejszeniu nacisku. Należy dążyć do pewnej równowagi między przyjemnością a bólem. Zrobić minutę przerwy i czynność powtórzyć. Po krótkiej praktyce masaż będziemy wykonywać intuicyjnie.

W trakcie masażu całą uwagę skupiamy na czynności oddychając głęboko przeponowo, rozluźniamy mięśnie, uwalniamy świadomość od wszystkich trosk.

Dodatkowe wskazówki
Masażu Qi Hai nie należy wykonywać w przeciągu, na wietrze. Masaż można wykonywać samym kciukiem pod kątem 75 stopni, spokojnie uciskając lub wykonując palcem małe okrężne ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara. Osoby, które nie mogą dosięgnąć mięśni brzucha przez warstwę tłuszczyku albo cierpią na choroby żołądka powinny stosować masaż całą dłonią.

Uwaga: Masażu nie powinny wykonywać kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku mocno osłabione powinny zachować ostrożność.

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: