Zaburzenia w funkcjonowaniu pracy jelit takie jak bóle, skurcze, wzdęcia, biegunki nie będące skutkiem zatrucia, często na przemian z zaparciami, są oznaką że rozwija się stan zapalny błony śluzowej jelit. Organizm nie radzi sobie z wchłanianiem, trawieniem i usuwaniem toksyn.
Należy przede wszystkim dać im odpocząć. Nie podrażniać jelit ciężkostrawnym jedzeniem i stresem. Pić dużo wody i herbatek ziołowych – odstawić kawę, mleko, soki owocowe i inne napoje. Nie jeść surowych owoców i warzyw, słodyczy, produktów przetworzonych. Wskazane są warzywa obgotowane lub gotowane np. buraki, marchewka i lekkie zupy typu krupnik warzywny z kaszą lub ryżem.
Jednym z doskonałych środków regulujących pracę jelit są jabłka z dodatkiem przypraw.
Przepis na duszone jabłka z przyprawami na poprawę pracy jelit
Składniki:
2 średnie ekologiczne jabłka starych odmian
Woda
Łyżeczka masła klarowanego ghee
Szczypta cynamonu
Szczypta kardamonu
Szczypta gałki muszkatołowej
Szczypta soli nieoczyszczonej
Jabłka umyte pokroić na cząstki, bez gniazd nasiennych umieścić w rondu zalać ½ litra wody, dodać masło i przyprawy. Doprowadzić do wrzenia, maksymalnie zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem do czasu, aż jabłka będą miękkie czyli około 30 minut. W międzyczasie można dolać wody, jeśli potrzeba.
Lekko przestudzić powoli zjeść ciepłe.
Jest to smaczne danie, łatwe do strawienia, nie wymagające energii. Działa łagodnie ściągająco, przeciwzapalnie, uspokajająco na podrażnione jelita. Jest to stara ajurwedyjski przepis stosowany przy zapaleniu okrężnicy, problemach żołądkowych i trawiennych.
Uspakaja podrażnione jelita, leczy biegunki, zapobiega wzdęciom, reguluje pracę jelit i trzustki.
UWAGA
Jabłka użyte w przepisie muszą być starych odmian, niepozorne, brzydkie, z defektami na skórce. Można je dostać na albo targowiskach, albo bezpośrednio u ogrodników i rolników albo w sklepach ekologicznych, ale drożej.
Te w supermarketach piękne, dorodne, duże błyszczące, bez skazy na skórkach nie są ani zdrowe, ani lekkostrawne.
Od lat zajmują czołowe miejsce na liście „parszywej dwunastki” – listy warzyw i owoców o najwyższym stężeniu groźnych dla układu pokarmowego i zdrowia ogólnie pestycydów.
Nowoczesne odmiany jabłek, podobnie jak innych owoców zawierają również więcej glukozy niż fruktozy.