Apteka w twojej kuchni, Jesteś tym co jesz, odporność, Profilaktyka, Warto wiedzieć

Prawdziwe masło to źródło zdrowia

Prawdziwe masło to źródło zdrowia, wiedziały o tym nasze babki.
W ciągu ostatnich dziesięcioleci, słyszeliśmy że masło jest niezdrowe.  Najpierw zalecano je zastąpić margarynami po czym „okazało się”, że te tłuszcze trans powodują śmiertelne choroby. Kiedy się wycofano z promowania margaryn,  zaczęto zalecać inne tłuszcze takie jak oleje roślinne. Olej rzepakowy, oliwa z oliwek czy olej lniany.

Olej rzepakowy był zdrowy dopóki go uprawiano naturalnie. Po modyfikacji upraw i stosowania zabójczych dla zdrowia pestycydów stał się toksyczny. Importowana z krajów południowych oliwa z oliwek jest oszukana.

Jednak masło nie jest takie złe. Najnowsze badania donoszą, że  piętnowane masło nie zatłuszcza krwi bardziej niż np. oliwa z oliwek.maslo jest zdrowe

20 procent tłuszczu w maśle składa się z krótkiej i średniej długości kwasów tłuszczowych. Przekształcane bezpośrednio w energię nie są zatrzymywane na tyle długo, by mieć znaczący wpływ na poziom tłuszczu we krwi.  Masło może podnosić poziom ogólny cholesterolu ale nie ma to wpływu na choroby serca.  Spożywanie masła ma dużo więcej pozytywnych niż negatywnych aspektów.

Już od lat 20 tych ubiegłego wieku roku masło zaczęto spychać na margines, na rzecz margaryny i tłuszczów roślinnych. Mniej więcej zbiegło się to z wzrostem zachorowań na raka i choroby serca.

Pewnie to nie wina samych tłuszczów.  Dużą rolę odegrały zalecenia nowej piramidy żywieniowej i sprzedawanych nadwyżek zboża. Zbierając wszystko do kupy nie sposób myśleć  jak o dziwnym  zbiegu okoliczności 🙂 . Wszystko to czym się żywili nasi przodkowie od wieków nagle  zaczęło być spychane na margines. Zaczęto promować  nowe idee i zalecenia. A im więcej tych zaleceń tym więcej ludzi cierpi i choruje.

Zdrowe prawdziwe masło 

1. Jest najlepszym przyswajalnym źródłem witaminy A, która ma wpływ na funkcjonowania hormonów tarczycy, nadnerczy i układu sercowo naczyniowego
2. Masło nie tuczy. Szybko spalane kwasy tłuszczowe organizm zamienia w energię. Dają uczycie sytości, zmniejszają nadmierny apetyt.
3. Jest bogate w przeciwutleniacze w tym witaminy A i E, oraz selen chroniący przed chorobami serca i rakiem.
4. Jest źródłem dobrego cholesterolu, który działa również jako przeciwutleniacz, naprawia szkody spowodowane wolnymi rodnikami ze zjełczałych tłuszczy, olei roślinnych i tłuszczów trans. Bez cholesterolu nie możliwe byłoby powstanie życia, jest potrzebny każdej komórce.
5. Tłuszcze zawarte w maśle nie szkodzą. Są cenne dla zdrowia, chronią przed nowotworami, wzmacniają.
6. Masło zawiera sprzężony kwas linolowego (CLA), który jest barierą ochronną dla wielu chorób
7. Naturalne, niepasteryzowane masło zapobiega sztywności, chroni przed zapaleniem stawów, zaćmie i stwardnieniu tętnic.
8. Jest również dobrym źródłem jodu w dobrze przyswajalnej formie niezbędnego  do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i całego organizmu.
9. Sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu przewodu pokarmowego i zapobiega biegunkom u dzieci.
10. Jest źródłem witaminy K oraz nieocenionej witaminy D, wyręczając słońce schowane za chmurami i w miesiącach zimowych w krajach północnych.

Należy przy tym pamiętać, że największe korzyści otrzymamy z masła zrobionego z mleka od krów pasących się na trawie, z nieprzemysłowego przetwórstwa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Catherine Sophie
Catherine Sophie
8 lat temu

Genialny artykuł!