Leki z sadu i ogrodu, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Przytulia czepna na układ limfatyczny i węzły chłonne

przytulia czepna marzanka na układ limfatyczny i węzły chłonne

Przytulia czepna [Galium aparine] jak nazwa wskazuje lubi się przyczepiać.

Przy pomocy haczykowatych włosków czepia się siatek, płotów,  innych roślin i  wszystkiego co znajdzie się w zasięgu.  Nie sposób jej przeoczyć, bo przyczepi się do ubrań jak na nią wpadniemy. Marzanka wonna, ostrzyca, lepczyca czepiadło to inne nazwy tej prawie zapomnianej, cennej roślinki.

przytulia czepna marzanka na układ limfatyczny i węzły chłonne

Przytulię  można spotkać wszędzie: w lasach, zagajnikach, na podwórkach, polach, parkach i ogrodach. Drobne pędy od połowy do półtora metra są rozgałęzione, leżą lub wspinają się.  Czterokanciaste łodygi mają zgrubiałe, owłosione węzły.

Od czerwca do sierpnia pojawiają się małe drobne kwiatuszki. Surowcem zielarskim jest ziele przytulii zbierane od wczesnej wiosny do jesieni.  Wiosenne nastoje i napary z przytulii oczyszczą i wzmocnią  cały organizm.

W tradycyjnym zielarstwie

W medycynie ludowej głównie stosowano jako środek moczopędny i tonik limfatyczny do rozpuszczania zatorów, oczyszczania chłonki i płynów ustrojowych, przy zatrzymaniu moczu, schorzeniach nerwowych, histerii, padaczce i pląsawicy. Przeciw niedokrwistości, obrzękom i kłuciu w boku.

Profil energetyczny
Smak: słodki, słony, gorzki,
Energetyka: chłodzi, nawilża,
Tkanki: nerki, pęcherz, wątroba, układ limfatyczny, nerwowy, moczowo-płciowy,
Działanie: usuwa wilgotne ciepło, rozprasza toksyny i stagnację energii qi, odtruwa, zmniejsza obrzęki, zmiękcza torbiele, złogi i kamienie.

Wiosną przytulia robi „generalne porządki”. Oczyszcza, ogólnie wzmacnia, niesie powiew świeżości.  Napary i nastoje ze świeżego ziela  rozpuszczają i wymiatają z zakamarków toksyny, zmiękczają i usuwają stwardniałe złogi.  Rozpraszają zatory, zastoje, „poruszają” płyny komórkowe, odświeżają i tonizują kanały limfatyczne. Większość ziół przypisanych układowi limfatycznemu wysusza, co może podrażniać. Lecz przytulia działa delikatnie i odżywczo. Bez obaw można stosować dłuży czas, jest bezpieczna dla dzieci.

jak wygląda lepczyca przytulia marzanka

Chłodzi, nawilża, jest „uzdrawiaczem ran”, najlepszym ziołem łagodzącym podrażnienia i stany zapalne związane z patologicznym ciepłem. Udrażnia kanały przepływu limfy, usuwa torbielowate narośla, obrzęk tkanek, gruczołów. Przy powiększeniu węzłów chłonnych zawsze w pierwszej kolejności należy rozważyć zastosowanie przytulii.

W formie okładów leczy czyraki, wrzody, egzemę, łuszczycę. Ciepły napar stosowany do mycia wzmacnia zwiotczałą skórę twarzy, odmładza Na głębszym poziomie roślina leczy emocjonalne rany, ciągnące się żale z przeszłości. „Wypłukuje”  wszystko, co „przylgnęło”, i już nam nie służy.

Co mówi nauka?

Przytulia czepna bogata jest w krzemionkę. Zawiera kwasy organiczne, w tym askorbinowy, galusowy, cytrynowy, kumaryny, alkaloidy, flawonoidy, saponiny, sole mineralne, olejki eteryczne i asperulozyd, związek katalizujący biosyntezę prostaglandyny. Badania dowiodły, że ekstrakt z przytulii (pół łyżeczki 3 razy dziennie) pomaga obniżyć ciśnienie, bez spowalniania rytmu serca i skutków ubocznych.

Działanie: moczopędne, detoksykujące, tonizujące, drenujące, przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe.

  • Oczyszcza układ limfatyczny – strażnika odporności
  • Zmniejsza ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych, niedokrwistości, przyspiesza przemianę materii, przywraca prawidłową retencję płynów.
  • Tonizuje, oczyszcza krew i limfę, zmniejsza obrzęki i stany zapalne węzłów chłonnych, migdałków, stosowana w poważnych chorobach układu limfatycznego,
  • Redukuje przekrwienie dróg oddechowych, migdałków, usuwa nadmiar śluzu z organizmu
  • Zmniejsza wzdęcia, obrzęki jamy brzusznej, wzmacnia wątrobę, trzustkę i śledzionę
  • Pomocniczo stosuje się w leczeniu żółtaczki, kamicy nerkowej, choroby wrzodowej, hemoroidów, prostaty, otyłości.
  • Zawiera związki o potwierdzonym działaniu przeciwnowotworowym[1]

Przytulia przepisy lecznicze 

Przytulię zbiera się gdy pędy są jasnozielone. Najlepsze jest świeże ziele, susz działa słabiej. Można  zamrozić w kostkach lodowych na bieżące potrzeby.

Herbatka z przytulii
2 łyżeczki świeżego ziela lub suszu zalać szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 10 min. W razie potrzeby dosłodzić miodem. Oczyszcza drogi oddechowe, usuwa nadmiar śluzu, oczyszcza krew i limfę. W zaburzeniach układu chłonnego pije się codziennie do ustąpienia objawów. Przy sezonowych alergiach, katarze siennym, przekrwieniu zatok łączy się w równych proporcjach z kurdybankiem.

marzanka wonna i kurdybanek na alergie

Nalewka z przytulii

Wymieszać po 50 g ziela przytulii,  kwiatu nagietka, ziela nawłoci.  8 łyżek mieszanki wsypać do słoika Zalać 1/2 litra wódki lub 70 % spirytusu. Macerować 10 dni codziennie wstrząsając i przecedzić. Pije się 3 razy dziennie łyżkę nalewki. Stosuje w stanach  zapalnych migdałków, skóry i przeroście prostaty.

Oliwka z przytulii 

2 garście drobno pokrojonej przytulii wsypać do słoika. Zalać 1/2 l oliwy z oliwek. Słoik wstawić do garnka z wodą, zagotować, podgrzewać godzinę. Po przecedzeniu przelać do słoiczka. Oliwką smaruje się powiększone węzły chłonne lub szyję, gdy są guzki tarczycy. Przepis S. Korżawskiej

Wiosenna kuracja przestrajająca

Przytulia, mniszek, krwawnik, koniczyna, fiołki, to typowe zioła przestrajające  czyszczące krew. Przebudowują, usuwają oznaki nierównowagi całego systemu, wprowadzając stopniowo organizm w stan równowagi. Delikatnie, ale w sposób stały wpływają na narządy, układy, tkanki. Według medycyny wschodniej otwierają kanały energetyczne, poprawiają ruch, przepływ i wydalanie produktów przemiany materii.

przytulia czepna na układ limfatyczny

Przytulia „przytulona” do pokrzywy i mniszka

Dawniej robiono z nich zimne nastoje, by oczyścić krew i wprowadzić równowagę.
Kuracja przytulią
Gliniane naczynie napełnić  zebranym zielem przytulii i trochę pougniatać. Zalać świeżą wodą, najlepiej źródlaną i odstawić na 12 godzin. Pije się miesiąc, najmniej dwa tygodnie. W czasie detoksu wyciąg z przytulii powinien być jedynym napojem poza czystą wodą. Żadnej kawy, herbaty, innych ziół i napojów.

Stare zielniki podają, że to jeden z najlepszych sposobów na osłabienie, brak sił, obrzęki, wykwity i ciężkie choroby skóry. Usuwa nawet komórki rakowe nowotworów piersi. Duży nacisk się kładzie by naczynie było gliniane! Więcej o dobrodziejstwach naczyń z gliny TUTAJ.

Herbatka z przytulii z echinaceą 
Wymieszać 100 g ziela przytulii z 50 g jeżówką purpurowej. 3 łyżki mieszanki zalać trzema szklankami wody. Zagotować, pozostawić do naciągnięcia 15 min i przecedzić. Pije się ciepłą herbatkę łykami cały dzień. Wg Stefanii Korżawskiej herbatka doskonale czyści krew i limfę. Pomocna w chorobie nowotworowej i białaczce.

Herbatka przeciwnowotworowa wg Marii Treben
Wymieszać po 200 g przytulii i nagietka, po 100 g krwawnika i pokrzywy. Zaparzać w 1,5 litra wrzątku kwadrans. Pije się 2-3 łyki co 20 minut.
Nagietek i przytulia mają działanie przeciwnowotworowe.  Pokrzywa i krwawnik oczyszczają, zapobiegają rogowaceniu.

4.4 49 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kowal
Kowal
6 lat temu

Witam, czy ktoś stosował tą nalewkę, czy pomaga na przerost prostaty?

dddd
dddd
5 lat temu
Reply to  Kowal

Bierz duze ilosci witaminy D3 i nie bedziesz miał problemów z prostatą

Kowal
Kowal
6 lat temu

Witam,

Czy ktoś stosował tą nalewkę, czy pomaga na przerost prostaty?

Tomasz
Tomasz
6 lat temu

Gdzie mogę nabyć zioło oprócz pól i łąk? Jakieś sklepy?

Krystyna
Krystyna
6 lat temu
Reply to  Tomasz

Zioła można kupić w sklepach zielarskich, lub w aptekach.

anna
anna
6 lat temu
Reply to  Tomasz

ja zamówiłam z darów natury

Małgorzata
Małgorzata
5 lat temu

Czy dzieci mogą pic herbatkę z tego ziela? Jeśli tak to od jakiego wieku? Będę wdzięczna za odpowiedz.
Pozdrawiam

Krystyna
Krystyna
4 lat temu

Czy do oleju z przytuli można użyć suszonego ziela?

Nina
Nina
3 lat temu
Reply to  Krystyna

lepsze swieze , juz niedługo sie pojawi 🙂

Robert K
Robert K
3 lat temu

jakie przeciwskazania i skutki uboczne przy przekroczonych dawkach ? interakcje ?

Marcin
Marcin
3 lat temu

Nie mam słów by podziękować za portale takie jak ten. Medycyna naturalna wraca do łask i stałem się jej przykładem na szybkie i skuteczne leczenie ! Wyleczyłem u siebie i ojca męskie problemy za pomocą rumianku gdzie chemiczne tabletki nic nie pomagały a konował kazał szykować się na amputację jeżeli one nie pomogą. Po zakończeniu brania chemii z apteki ojciec zaczął pić rumianek i po kilku dnach po bolesnym problemie.

Marta
Marta
3 lat temu
Reply to  Marcin

witam, a co konkretnie wyleczył rumianek?

Kamy
Kamy
2 lat temu
Reply to  Marcin

Czyli prostata?

Miki
Miki
1 rok temu

W glinianych naczyniach nie nastawia sie ziół. Glina to aluminium. Tylko suche produkty w glinie