Dla kobiet, Medycyna ludowa, Właściwości i zastosowanie, Zioła, Ziołowe przepisy

Przywrotnik równowagę przywraca – tradycyjne zielarskie przepisy

przywrotnik zastosowania właściwości przepisy Alchemilla vulgaris

Od najdawniejszych czasów przywrotnik uważano za roślinę magiczną i remedium na wiele dolegliwości. Ze względu na głębokie powiązanie z żywiołem wody, w średniowieczu zyskał zainteresowanie alchemików.

przywrotnik zastosowania właściwości przepisy Alchemilla vulgaris

Przywrotnik pospolity [Alchemilla vulgaris] potocznie zwany lwią łapą, gwiazdoszem, zielem Matki Boskiej, czasem gojnikiem. Tradycyjnie stosowano w większości problemów kobiecych, od bolesnych miesiączek, po dolegliwości okresu przekwitania i obowiązkowo u położnic. Do dziś w tym zakresie nic się nie zmieniło.

Przywrotnik pospolity

Wygląda bardzo okazale: pofałdowane, drobno ząbkowane na krawędziach liście, pokryte miękkimi włoskami z delikatnym woskowym nalotem, który nadaje zielonej barwie niebieskawego odcienia. W fazie wzrostu listki są poskładane w harmonijki, a delikatne łodygi z żółtozielonymi kwiatami w kształcie gwiazdek wyglądają jak misterne koronki. Większość dnia skupiają krople porannej rosy, co tworzy bardzo dekoracyjny efekt.

Alchemilla vulgaris przywrotnik lecznicze działanie

Ta zdolność do zatrzymywania rosy zafascynowała poszukujących kamienia filozoficznego alchemików, którzy uznali, że roślina musi posiadać wyjątkowe moce. Stąd nadano jej imię Alchemilla, z arabskiego Alkemelych. Rosę, która „nigdy ziemi nie dotknęła” ponoć wykorzystywali do magicznych podróży.

Polska nazwa nawiązuje do zdolności przywracania równowagi. Przywrotnik porasta łąki, pastwiska, zarośla, występuje w rowach i na brzegach zbiorników wodnych.

W tradycyjnym zielarstwie

Według doktryny podpisów liście w kształcie naczynia zbierającego rosę równoważą nawilżenie i napięcie tkanek. Harmonizują żywioł wody i wszystkie zarządzane przez niego systemy. Od niepamiętnych czasów  przywrotnik uważano za najlepsze zioło gojące.

Stosowano na zakażenia ran, gangrenę, w płukankach na krwawiące dziąsła, owrzodzenia jamy ustnej, zapalenie gardła i krtani. Nicholas Culpeper pisał:

Odpowiedni odpowiedni na zaognione rany, utrzymujące się krwawienia, wymioty, wszelkiego rodzaju wydzieliny, upławy, siniaki po upadkach i popękane tkanki. To unikalne zioło jest doskonałe na rany zewnętrzne i wewnątrz. Doskonale osusza całą wilgoć poranionych tkanek i łagodzi stany zapalne. Szybko leczy świeże rany i stare popsute, gnijące, przetokowe, owrzodzone

Profil energetyczny
Smak: cierpki, lekko gorzki
Energetyka:  delikatnie chłodzi, osusza,
Tkanki: nerki, śledziona, wątroba, macica
Działanie: Usuwa nadmiar wilgoci,  stymuluje odbudowę nowych tkanek, hamuje krwawienia, tonizuje nerki, wzmacnia energię Qi.

Cierpki smak wskazuje na obecność garbników, które wiążą białka, napinają i nadają elastyczności luźnym tkankom. Poprzez działanie tonizujące, ściągające przywrotnik przywraca napięcie i anatomiczny kształt układom i narządom, które stały się zbyt luźne, zwiotczałe. Dotyczy to tkanki łącznej, wypadania narządów, przepuklin.

jak stosować przywrotnik

Jako ziele żywiołu wody wywiera wpływ płyny i krążenie. Posiada zdolność usuwania zastoju w układzie krążenia, napina nadmiernie rozluźnione żyły, dzięki czemu likwiduje żylaki, pajączki. Według TCM przywraca „nieszczelną bramę jing”. Dotyczy to nadmiernego oddawania moczu, krwawień, biegunek, przeciekających jelit, pocenia się, mokrych ran wypełnionych ropą.

Przywrotnik ma powinowactwo do żeńskiego układu rozrodczego. Przywraca napięcie i elastyczność macicy, obkurcza, szczególnie po porodzie, leczy upławy. Napinając pozbawione jędrności tkanki tworzy mniej przepuszczalne środowisko i zmniejsza podatność na zakażenia i infekcje.

Wzorce nierównowagi: wilgotna stagnacja, zastój brak napięcia/atonia, szczególnie okolice miednicy i dolne części ciała: macica, żylaki nóg, jelita i żołądek, nerki, pęcherz moczowy. Na głębszym poziomie pozwala uwolnić traumy związane z układem rozrodczym, zwłaszcza u ofiar przemocy seksualnej. Otacza płaszczem ochronnym osoby nadmiernie wrażliwe.

Co mówi nauka ?

Roślina jest bogata w kwasy: kumarowy, galusowy, chinowy, elagowy, łatwo przyswajalną krzemionkę, flawonoidy. Zawiera garbniki, salicylany, saponiny, goryczki
i sporo witaminy C. Duża zawartość tanin hamuje krwawienia, nadmierną produkcję wydzielin, biegunki, stymuluje krzepnięcie.Działanie: przeciwzapalne, przeciwwirusowe, ściągające, gojące, rozkurczowe, moczopędne, przeciwutleniające, hemostatyczne, amfoteryczne.

Zastosowania:

  • Wypryski, wrzody, afty, ropiejące rany,  stanów zapalne jamy ustnej, przyzębia, po usunięciu zęba
  • Niedokrwistość, osłabienie mięśni, w tym najważniejszego mięśnia sercowego
  • Dolegliwości trawienne, biegunki, nieszczelne jelita, żylaki, hemoroidy, przepukliny

Kosmetycznie: przywrotnik dodany do kąpieli ujędrnia i regeneruje skórę. W domowych maseczkach rozjaśnia blizny i przebarwienia, zamyka pory, łagodzi
trądzik. Doskonale radzi sobie z pękającymi naczynkami, przemywanie twarzy naparem spłyca zmarszczki i odmładza. Idealny do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek i infekcjach. Płukanki do włosów wzmacniają je, likwidują łupież, grzybice.

przywrotnik choroby kobiece

Zastosowania przywrotnika

W każdym aspekcie przywrotnik wspomaga zdrowie kobiet.

  • Zmniejsza obfite krwawienia z powodu nadmiaru gorąca (energii ognia), zapobiega poronieniem, wspomaga leczenie niepłodności.
  • Reguluje cykle, tonizuje, wysusza macicę i obszar miednicy.
  • Wspiera leczenie endometriozy, mięśniaków z obfitym krwawieniem, upławów, plamienia między miesiączkami
  • Nieoceniony w okresie przekwitania. Łagodzi uderzenia gorąca, nocne poty, drażliwość.
  • U młodych dziewcząt z początkiem dojrzewania razem z krwawnikiem potrafi wyregulować cykle, nawet gdy zawodzą silne środki hormonalne.
Herbatka z przywrotnika

Łyżkę ziela w równej proporcji z jasnotą zalać szklanką wody, krótko zagotować i odstawić na kwadrans pod przykryciem.  Ciepły napój pije się łykami cały dzień. Równoważy pracę układu rozrodczego, zapobiega mięśniakom. W równych proporcjach z tasznikiem pomaga na przepukliny, gdy narządy opadają, tracą kształt i formę.

Nalewka 
Wysoka zawartość garbników w herbatkach może u niektórych powodować rozstrój żołądka, stąd w wielu przypadkach lepsza jest nalewka. Szklankę ziela zalaną 0,5 l wódki macerować 2 tygodnie. Po przefiltrowaniu stosuje się 5–10 ml, 2–3 razy dziennie.

Herbatka na nieżyty jelit i biegunki
Wymieszać ziele przywrotnika, pięciornika gęsiego, rdestu ptasiego, liści poziomki i liści mięty pieprzowej. Zalać 2 szklankami wrzątku 2 łyżki mieszanki, odstawić pod przykryciem na godzinę. Pije się pół szklanki 2–4 razy dziennie między posiłkami.

Dużo więcej przepisów i zastosowań w książce Tajemnice Ziół – zapomniana wiedza, do nabycia TUTAJ.

tajemnice ziół zapomniana wiedza

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments