Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła

Sadziec przerośnięty na infekcje wirusowe, grypę, gorączkę

Sadziec przerośnięty Eupatorium perfoliatum grypa, borelioza

Sadziec przerośnięty [Eupatorium perfoliatum] jest jednym z najbardziej skutecznych ziół przy infekcjach wirusowych. W Ameryce Północnej, skąd pochodzi, znany jako kości [boneset], bo od wieków stosowano na „łamanie w kościach”.

Sadziec przerośnięty Eupatorium perfoliatum grypa, borelioza

Nazwa rodzajowa Eupatorium została nadana cześć króla Pontu Mitrydatesa Eupatora, który ponoć wykorzystywał jeden z gatunków jako antidotum na powszechnie stosowane wówczas trucizny. Drugi człon perfoliatum, pochodzi od łacińskiego perfoliátus – wyrastający przez liście.

Sadziec przerośnięty

Sadziec przerośnięty jest wieloletnią byliną z rodziny astrowatych wyrastającą do wysokości 1 metra. Wyprostowane, szorstko owłosione łodygi, często czerwonawe u nasady są mocno rozgałęzione w górnej części.

Duże, faliste liście wyrastają naprzeciwlegle. Są wystarczająco mocne, by unieść ciężar ptaków, które przysiadają jak na grzędzie.  Dolne zrośnięte u nasady, sprawiają wrażenie jednego „przerośniętego” w środku przez łodygę. Stąd nazwa gatunkowa.

Eupatorium perfoliatum przerośnięte liście sadźca przerośniętego

Późnym latem na szczytach łodyg wytwarza gęste skupiska małych, białych kwiatów, które nocą  wydają się świecić w świetle księżyca. Surowcem zielarskim są liście i części naziemne zbierane przed kwitnieniem.

Lubi wilgotne, niezbyt słoneczne miejsca. Dziko wyrasta  terenach bagiennych, wilgotnych łąkach, wokół zbiorników wodnych, na styku wody i stałego gruntu. W Polsce jedynym rodzimym gatunkiem z tej rodziny jest sadziec konopiasty. Pozostałe uprawia się do celów ozdobnych. Sadziec przerośnięty jest atrakcyjną rośliną do ukrywania nieestetycznych miejsc w ogrodach. Wabi pszczoły i wiele pożytecznych owadów.

W tradycyjnym zielarstwie

Zgodnie z doktryną podpisów siedlisko jest sygnaturą wyznaczającą główny obszar działania. Sadziec przerośnięty lubi wilgotne stanowiska, idealne do wylęgu insektów. Tradycyjnie wykorzystywano roślinę do leczenia chorób przenoszonych przez komary: gorączka krwotoczna, dur brzuszny, żółta febra.

Wygląd łodygi „wyrastającej przez liść” sugerował dawnym zielarzom przydatność w nastawianiu kości. Większość plemion indiańskich owijało bandażami liście sadźca wokół złamań. Wywary stosowali przy napięciach, bólach, sztywności stawów, kości i infekcjach przebiegających z gorączką.

sadziec przerośnięty zastosowania właściwości jak stosować

Nazwę zwyczajową boneset nadali pierwsi osadnicy, którzy zielem leczyli gorączkę denga, charakteryzującą się silnym bólem kości, dającym wrażenie, że zaraz pękną. Stosowali również przy grypie, innych chorobach z wysoką gorączką, „łamaniem w kościach”, bólem mięśni i stawów.

Profil energetyczny
Smak: gorzki, ostry
Energetyka: chłodzi, osusza
Tkanki: płuca, wątroba
Działanie: Uwalnia wiatr, ciepło, przenosi krążenie do zewnętrznych tkanek, wyrzuca na zewnątrz wilgoć, ropę, toksyny, wirusy, łagodzi gorączkę

Do początku XX wieku sadziec przerośnięty wysoko cenili amerykańcy lekarzy i zielarzy w okresach epidemii chorób wirusowych. Podczas pandemii grypy z 1918 r. w Stanach Zjednoczonych wykorzystywano sadziec przerośnięty, pluskwicę groniastą, trojeść bulwiastą. Według raportów medycznych leczenie ciężkich przypadków było bardzo skuteczne, zapobiegło wielu powikłaniom i zgonom. [1]. The Eclectic Medical Journal [2] omawia obszernie metody i środki jakie podejmowano.

Inne tradycyjne zastosowania: złamania kości do okładów i wewnętrznie z pokrzywą oraz środek wspomagający trawienie przy zaparciach.

Wzorce nierównowagi

Sadziec przerośnięty należy do kategorii ziół napotnych, rozkurczających stosowanych przy wzorcach gorąco/pobudzenie/wilgotna stagnacja. Najbardziej skuteczny przy specyficznych objawach: gorączka, silny, przyspieszony, „falujący” puls. Skóra czerwona, sucha, poczucie gorąca, pragnienie, ból mięśni, stawów, głowy, trudności ze snem, wszystko wydaje się być napięte.

Działa inaczej niż napotne zioła pobudzające. Zamiast rozgrzewać i stymulować krążenie obwodowe, rozluźniają napięcie w naczyniach włosowatych i porach skóry, pomagając krwi przepływać do wierzchnich warstw. Pobudzające, rozgrzewające zioła napotne można porównać do podkręcania ogrzewania, relaksujące do otwarcia okien. Dzięki czemu całe wewnętrzne ciepło zostaje uwolnione i gorączka spada.

herbatka na gorączkę z sadźcem

Sadziec przerośnięty pomaga, gdy gorączka osiąga szczyt, podziała również przy wystąpieniu pierwszych objawów grypy oraz chorób na skutek „zablokowanego gorąca. Ma działanie wykrztuśne, otwiera drogi oddechowe i łagodzi kaszel. Działając pobudzająco, jest pomocny dla osób osłabionych, które mają trudności  zakaszleć wystarczająco mocno, by wydalić flegmę.

Złagodzi ból, gorączkę, zmniejszy przekrwienie i pomoże organizmowi w oczyszczaniu z toksyn, flegmy, śluzów, gorąca, wilgoci. By zbić gorączkę u małych dzieci tradycyjnie wywary stosowano do okładów i przemywania ciała.

Co mówi nauka?

Główne składniki: polisacharydy, glukozyd, diterpeny, kwas galusowy, sterole, olejki eteryczne, laktony, żywice, flawonoidy (kwercetyna, rutyna, kemferol, astragalin), alkaloidy pirolizydynowe.

Działanie: przeciwzapalne, przeciwmalaryczne [3], tonizujące, przeciwgorączkowe, napotne, wykrztuśne, oczyszczające, wiatropędne, żółciopędne, pobudzające, rozkurczowe, immunostymulujące, rozrzedzające naczynia obwodowe. Główne zastosowania:

  • Infekcje wirusowe, grypa, gorączka,  ogólne rozbicie, brak apetytu
  • Bóle mięśni, kości, pleców, głowy, oczu katar, kaszel,
  • Zapalenie stawów, reumatyzm, gorączka reumatyczna, borelioza,
Zastosowania i przepisy

Napar
1-2 łyżeczki suszu zalać szklanką wrzątku, zaparzać pod przykryciem 10-15 minut. Jako środek napotny pije się 1/2 do całej szklanki gorącej herbatki 3/4 razy dziennie. Do wywołania wymiotów dawniej stosowano co kwadrans. Mocniejsze napary stosuje oczyszczania i okładów zewnętrznych.  Przy gorączce łączy się z krwawnikiem, kwiatem bzu czarnego, miętą, jeżówką lub lukrecją. do wywołania wymiotów,

Nalewka z sadźca 
Suszone zmielone części naziemne zalać w słoiku wódką  w proporcji 1:5. Naczynie zakręcić i odstawić w ciepłym miejscu na 4-6 tygodni, co kilka dni wstrząsając. Przefiltrować i przelać do butelki z ciemnego szkła. Stosuje się 2-3 ml  rozcieńczone w wodzie lub soku owocowym 2-3 razy dziennie.

Uwagi: Większe dawki mogą spowodować wymioty i biegunkę. Stosuje się nie dłużej niż pięć dni z rzędu. Nie podaje kobietom w ciąży, karmiącym i małym dzieciom.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments