Pluskwica na układ hormonalny, nerwowy, płuca i choroby „gorące”
Pluskwica groniasta [Cimicifuga, Actaea racemosa] inaczej świecznica jest wieloletnią rośliną z jaskrowatych.
Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie ma długą historię stosowania. Podziemne kłącza rośliny służyły plemionom indiańskim w leczeniu wielu dolegliwości. Nadawano pluskwicy fantazyjne przydomki, które medycyna ludowa używa do dziś: czarny korzeń węża, czarodziejska świeca, grzechotnik, żmijowiec.
Warto zauważyć, że ludowe metafory w nazewnictwie, nie zapożyczone z obcych języków, kryją w sobie atrybuty roślin. Indianie stosowali pluskwicę w leczeniu kobiecych problemów, zaburzeń miesiączkowania, opóźnionych porodów. Leczono pluskwicą bóle wędrujące, malarię, gorączkę, zapalenie płuc.
Podpatrując Indian europejscy osadnicy zaczęli stosować ziele do toników wspierających kobiecy układ hormonalny i rozrodczy. Podręczniki medyczne z XIX wieku zalecały zioło jako środek przeciwzapalny, na migreny, regulujący ciśnienie i cykle miesiączkowe.
Pluskwica groniasta – energetyka
Obecnie roślina jest chętnie uprawiana w wielu krajach. Pluskwica groniasta osiąga wysokość od 1-3 m. Błyszczące kremowo-białe kwiaty wydzielają nieprzyjemny zapach. Nazwa botaniczna pochodzi od łacińskich słów cimis-owady i fugio-uciekać, z czego można wnioskować, że odstrasza insekty.
Pluskwica groniasta nieprzyjemny, ostro drażniący, kwaśno palący smak, podrażniający gardło. Podstawowym energetycznym działaniem ziół o smaku ostro drażniącym jest relaksacja. Rozluźnienie napiętych, ściśniętych zwężonych tkanek. Mięśnie kurczą się gdy brakuje im energii. Skurcz hamuje, tłumi ruch energii i cyrkulację. Zioła ostro drażniące otwierają przepływ, chłodzą i osuszają.
Kolejnym działaniem jest uwalnianie”wiatru”, uśmierzanie gorących dolegliwości „ognia” typu gorączka, dreszcze, biegunka, zaparcia, wędrujące bóle. Pluskwica wskazana jest gdy występuje głęboka depresja o ciężkiej, ciemnej naturze i nerwobóle. Pomaga w bólach głowy związanym z niskim poziomem estrogenów. Nasilających się podczas miesiączki, rano i po ekspozycji na zimno.
Zastosowania pluskwicy
Surowcem leczniczym jest korzeń. Zawiera terpeny obniżające ciśnienie, polifenole i kwasy organiczne o działaniu antyoksydacyjny. Salicylany działające przeciwzapalnie. Kwas galusowy, cystynę, taniny i alkaloidy.
Korzeń pluskwicy oddziałuje na układ krążenia, oskrzela, płuca stawy, macicę, tkankę mięśniową, nerwową. Jest jednym z najlepszych ziół tonizujących kobiecy układ hormonalny i rozrodczy. Ma działanie:
- Rozkurczowe. Rozluźnia mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, macicy i szkieletowe i rozszerza oskrzeliki.
- Uspokajające, obniżające stany lękowe [1]
- Przeciwzapalne
- Napotne
- Stymulujące trawienie
- Łagodne działanie wykrztuśne,
- Rozszerzające naczynia obwodowe,
- Obniżające ciśnienie
- Tonizujące kobiecy układ rozrodczy
- Chroniące przed uszkodzeniami DNA na skutek utleniania i szkodliwego promieniowania [2]
Stosuje się przy infekcjach z gorączką, astmie, bronchicie, problemach z oddychaniem. Bólach reumatycznych, artretycznych, neurologicznych, porażeniach nerwów, neuralgii, rwie kulszowej. Zatruciach krwi, ukąszeniach jadowitych węży, owadów. Wysokim ciśnieniu, zaburzeniach krążenia, konwulsjach, zawrotach głowy, mroczkach przed oczami.
Pluskwica skutecznie działa w początkowych fazach grypy, gdy pojawia się wysoka gorączka, dreszcze i bóle mięśni. Stosowana w kosmetykach opóźnia procesy starzenia. Hamuje rozpad kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Zmniejsza obrzęki, zastoje limfatyczne.
Dolegliwości kobiece
Pluskwicę stosuje do łagodzenia skurczów menstruacyjnych, braku, opóźnieniu miesiączki, oligomenorrhei, endometriozy, dolegliwościach menopauzy lub po usunięciu macicy.
- Łagodzi uderzenia gorąca, nocne poty, rozdrażnienie.
- Eliminuje problemy ze snem u kobiet po okresie menopauzy [3],
- Pomaga w leczeniu mięśniaków macicy i zespół policystycznych jajników [4]
Według badań klinicznych preparaty z pluskwicy są bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż hormonalna terapia zastępcza. [5]
Przepisy z pluskwicy
W Polsce dziko występuje pospolicie pluskwica cuchnąca [Cimicifuga foetida] o podobnym składzie biologicznym i działaniu.
Odwar z korzenia pluskwicy
Łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalewa się szklanką wrzątku. Gotuje na wolnym ogniu pół godziny. Po przecedzeniu dzieli na dwie porcję. Wypija pół szklanki rano i wieczorem.
Na rynku dostępne są nalewki, ekstrakty, wyciągi z podanym sposobem dawkowania. Zwykle stosuje się 10-40 kropli nalewki 1-4 razy dziennie rozcieńczone w niewielkiej ilości wody.
Przy problemach hormonalnych można łączyć z niepokalankiem, czerwoną koniczyną, serdecznikiem lub kozieradką. W bólach reumatycznych z bobrkiem trójlistkowym.