Pluskwica zamiast hormonalnych terapii zastępczych

Pluskwica groniasta [Cimicifuga racemosa] inaczej świecznica jest wieloletnią rośliną z jaskrowatych pochodzącą z Ameryki Północnej obecnie uprawiana w wielu krajach. Wyrasta od 1-3 m, błyszczące kremowo-białe kwiaty wydzielają nieprzyjemny zapach. Nazwa botaniczna pochodzi od łacińskich słów cimis-owady i fugio-uciekać z czego można wnioskować, że odstrasza insekty.

Podziemne kłącza rośliny służyły plemionom indiańskim do celów leczniczych. Nadawano jej fantazyjne przydomki, które medycyna ludowa używa do dziś: czarny korzeń węża, czarodziejska świeca, czarna buława. Ciekawe, zważywszy że ludowe metafory w nazewnictwie nie zapożyczone z innych języków kryją w sobie atrybuty roślin. Indianie stosowali pluskwicę w leczeniu kobiecych problemów, zaburzeń miesiączkowania, łagodzenia bólów porodowych, malarii, chorobach nerek, gardła i ogólnie złym samopoczuciu.

Podręczniki medyczne z XIX wieku zalecały pluskwicę jako środek przeciwzapalny, na migreny, regulujący ciśnienie i cykle miesiączkowe o działaniu przeciwskurczowym i rozluźniającym.  Korzenie i kłącza rośliny zawierają liczne związki przeciwzapalne

pluskwica na menopauzę

Pluskwica właściwości lecznicze
  • Łagodzi objawy menopauzy uderzenia gorąca, nocne poty, rozdrażnienie. Według badań klinicznych preparaty z pluskwicy wykazują większą skuteczność i bezpieczeństwo niż hormonalna terapia zastępcza. [1]
  • Eliminuje problemy ze snem u kobiet po okresie menopauzy [2],
  • Pomaga w leczeniu zespołu mięśniaków macicy i zespół policystycznych jajników [3]
  • Ma działanie uspokajające, obniżające stany lękowe [4]
  • Działa przeciwzapalnie, przeciwreumatycznie,
  • Chroni przed uszkodzeniami DNA komórek na skutek utleniania i szkodliwego promieniowania [5]
  • Stosowana w kosmetykach opóźnia procesy starzenia, hamuje rozpad kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze, zmniejsza obrzęki, zastoje limfatyczne
pluskwica menopauza

 

Pluskwica zastosowywanie

W Polsce dziko występuje pospolicie pluskwica cuchnąca [Cimicifuga foetida] o podobnym składzie biologicznym i działaniu.

Odwar z korzenia pluskwicy
Łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać szklanką wrzątku, gotować na wolnym ogniu pół godziny. Przecedzić podzielić na 2 porcje, wypić po 1 rano i wieczorem.
Skutecznie niweluje skutki menopauzy, uderzenia gorąca, rozdrażnienie, zapewnia zdrowy sen.

Na rynku dostępne są nalewki, wyciągi i kapsułki z podanym sposobem dawkowania. Zielarze zalecają łączyć odwary i nalewki z pluskwicy z niepokalankiem, czerwoną koniczyną, serdecznikiem lub kozieradką. W bólach reumatycznych bobrkiem trójlistkowym.

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: