Pluskwica na układ hormonalny, nerwowy, płuca i choroby „gorące”

Pluskwica groniasta [Cimicifuga, Actaea racemosa] inaczej świecznica jest wieloletnią rośliną z jaskrowatych.

Pochodzi  z Ameryki Północnej, gdzie ma długą historię stosowania. Podziemne kłącza rośliny służyły plemionom indiańskim w leczeniu wielu dolegliwości. Nadawano pluskwicy fantazyjne przydomki, które medycyna ludowa używa do dziś: czarny korzeń węża, czarodziejska świeca, grzechotnik, żmijowiec.

Actaea racemosa pluskwica

Warto zauważyć, że ludowe metafory w nazewnictwie, nie zapożyczone z obcych języków, kryją w sobie atrybuty roślin. Indianie stosowali pluskwicę w leczeniu kobiecych problemów, zaburzeń miesiączkowania, opóźnionych porodów.  Leczono pluskwicą bóle wędrujące, malarię, gorączkę, zapalenie płuc.

Podpatrując Indian europejscy osadnicy zaczęli stosować ziele do toników wspierających kobiecy układ hormonalny i rozrodczy. Podręczniki medyczne z XIX wieku zalecały zioło jako środek przeciwzapalny, na migreny, regulujący ciśnienie i cykle miesiączkowe.

Pluskwica groniasta – energetyka

Obecnie roślina jest chętnie uprawiana w wielu krajach.  Pluskwica groniasta  osiąga wysokość od 1-3 m. Błyszczące kremowo-białe kwiaty wydzielają nieprzyjemny zapach. Nazwa botaniczna pochodzi od łacińskich słów cimis-owady i fugio-uciekać, z czego można wnioskować, że odstrasza insekty.

Pluskwica groniasta nieprzyjemny, ostro drażniący, kwaśno palący smak, podrażniający gardło.  Podstawowym energetycznym działaniem ziół o smaku ostro drażniącym jest relaksacja. Rozluźnienie napiętych, ściśniętych zwężonych tkanek. Mięśnie kurczą się gdy brakuje im energii.  Skurcz hamuje, tłumi ruch energii i cyrkulację. Zioła ostro drażniące otwierają przepływ, chłodzą i osuszają.

Pluskwica na układ hormonalny, nerwowy, płuca i choroby "gorące"

Kolejnym działaniem jest uwalnianie”wiatru”, uśmierzanie gorących dolegliwości „ognia” typu gorączka, dreszcze, biegunka, zaparcia, wędrujące bóle. Pluskwica wskazana jest gdy występuje głęboka depresja o ciężkiej, ciemnej naturze i nerwobóle. Pomaga w bólach głowy związanym z niskim poziomem estrogenów.  Nasilających się podczas miesiączki, rano i po ekspozycji na zimno.

Zastosowania pluskwicy

Surowcem leczniczym jest korzeń. Zawiera terpeny obniżające ciśnienie, polifenole i kwasy organiczne o działaniu antyoksydacyjny. Salicylany działające przeciwzapalnie. Kwas galusowy, cystynę, taniny i alkaloidy.

pluskwica menopauza

Korzeń pluskwicy oddziałuje na układ krążenia, oskrzela, płuca stawy, macicę, tkankę mięśniową, nerwową. Jest jednym z najlepszych ziół tonizujących kobiecy układ hormonalny i rozrodczy.  Ma działanie:

 • Rozkurczowe. Rozluźnia mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, macicy i szkieletowe i rozszerza oskrzeliki.
 • Uspokajające, obniżające stany lękowe [1]
 • Przeciwzapalne
 • Napotne
 • Stymulujące trawienie
 • Łagodne działanie wykrztuśne,
 • Rozszerzające naczynia obwodowe,
 • Obniżające ciśnienie
 • Tonizujące kobiecy układ rozrodczy
 • Chroniące przed uszkodzeniami DNA na skutek utleniania i szkodliwego promieniowania [2]

Stosuje się przy infekcjach z gorączką, astmie, bronchicie, problemach z oddychaniem.  Bólach reumatycznych, artretycznych, neurologicznych, porażeniach nerwów, neuralgii, rwie kulszowej. Zatruciach krwi, ukąszeniach jadowitych węży, owadów. Wysokim ciśnieniu, zaburzeniach krążenia, konwulsjach, zawrotach głowy, mroczkach przed oczami.

Pluskwica skutecznie działa w początkowych fazach grypy, gdy pojawia się wysoka gorączka, dreszcze i bóle mięśni. Stosowana w kosmetykach opóźnia procesy starzenia. Hamuje rozpad kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Zmniejsza obrzęki, zastoje limfatyczne.

Dolegliwości kobiece

Pluskwicę stosuje do łagodzenia skurczów menstruacyjnych, braku, opóźnieniu miesiączki, oligomenorrhei, endometriozy, dolegliwościach menopauzy lub po usunięciu macicy.

 • Łagodzi uderzenia gorąca, nocne poty, rozdrażnienie.
 • Eliminuje problemy ze snem u kobiet po okresie menopauzy [3],
 • Pomaga w leczeniu  mięśniaków macicy i zespół policystycznych jajników [4]

Według badań klinicznych preparaty z pluskwicy są bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż hormonalna terapia zastępcza. [5]

Przepisy z pluskwicy

W Polsce dziko występuje pospolicie pluskwica cuchnąca [Cimicifuga foetida] o podobnym składzie biologicznym i działaniu.

Odwar z korzenia pluskwicy
Łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalewa się szklanką wrzątku. Gotuje na wolnym ogniu pół godziny. Po przecedzeniu dzieli na dwie porcję.  Wypija pół szklanki rano i wieczorem.
Na rynku dostępne są nalewki, ekstrakty, wyciągi z podanym sposobem dawkowania. Zwykle stosuje się 10-40 kropli nalewki 1-4 razy dziennie rozcieńczone w niewielkiej ilości wody.

Przy problemach hormonalnych można łączyć z  niepokalankiem, czerwoną koniczyną, serdecznikiem lub kozieradką. W bólach reumatycznych z bobrkiem trójlistkowym.

4 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: