Stany zapalne a stosunek kwasów omega 3 do omega 6

Jednym z głównych problemów, z jakimi borykają się  mieszkańcy Zachodu a będącym rezultatem stosowania diety bogatej w żywność przetworzoną i cukry jest zaburzenie równowagi pomiędzy związkami prozapalnymi i przeciwzapalnymi tzw. prostaglandynami.

Przewlekłe stany zapalne to produkt uboczny diety zachodniej

Zwykle stan zapalny (ostry) służy gojeniu się ran lub zwalczaniu infekcji. Stawia on układ odpornościowy w gotowości do odparcia ataku bakterii, wirusów i innych patogenów oraz usunięcia ich z organizmu.

stosunek kwasow tluszczowych omega 3 i omega 6

To bardzo ważny mechanizm działania systemu immunologicznego, który ratuje życie. Bez niego każde nawet niewielkie skaleczenie kończyłoby się śmiercią.

Kiedy organizm zmaga się z infekcją zachodzi skomplikowany proces, w wyniku którego produkowane jest więcej prozapalnych prostaglandyn niż antyzapalnych. Gdy kryzys zostaje zażegnany, szala przechyla się z powrotem na korzyść prostaglandyn  antyzapalnych i równowaga zostaje przywrócona.

Gorzej, kiedy uśpiony stan zapalny przybiera postać chroniczną, początkowo nie dając żadnych objawów by po czasie przybrać postać chorób cywilizacyjnych – począwszy od chorób autoimmunologicznych, gastrycznych, zwyrodnieniowych na chorobach układu krążenia i raku kończąc.

Organizm produkuje prostaglandyny w sposób ciągły przy wykorzystaniu pokarmu. W zależności od pokarmu albo prozapalne albo przeciwzapalne.

Kluczową rolę w procesie produkcji prostaglandyny odgrywają kwasy tłuszczowe. I tak kwasy omega 6 pobudzają organizm do produkcji prostaglandyn prozapalnych , a kwasy omega 3 przeciwzapalnych. Równowaga fizjologiczna organizmu w znacznej mierze zależy od właściwego stosunku kwasów omega 3 i omega 6.

Idealna równowaga pomiędzy kwasami, tak zwana złota proporcja to 1:1, również 4:1 nie wpływa niekorzystnie na zdrowie.   Jednak współczesna zachodnia dieta prowadzi do zachwiania tej równowagi zdecydowanie na korzyść prozapalnych kwasów omega 6.

omega 3 i omega 6 nierownowaga

 

Dzieje się tak na skutek diety opartej na produktach przetworzonych, zbożowych i olejach otrzymywanych z ziaren.  W rzeczywistości zjadamy 20 razy więcej kwasów omega 6 w porównaniu do omega 3, przez co organizm jest pobudzany do produkcji prostaglandyn w sposób ciągły. Stąd zachodnie społeczeństwa borykają się na taką skalę  z chorobami o podłożu zapalnym.

Większość zwierząt hodowlanych również karmiona jest paszami na bazie zbóż dlatego większość mięsa, jaj i nabiału również charakteryzuje się wysoką zawartością omega 6.  Co więcej, większość ogólnie dostępnych w sprzedaży ryb to gatunki hodowlane również karmione paszami na bazie zbóż, zamiast glonów czy mniejszych organizmów którymi żywiłyby się w środowisku naturalnym więc ich mięso również wykazuje wyższą zawartość omega 6.

Wyniki ciekawego badania przedstawiła w „New England Journal of Medicine” dr Artemis P. Simopolus 

Jaja od kur hodowanych np. na paszach z kukurydzy zawierają 20 razy więcej kwasów omega 6 niż kwasów omega 3.  Natomiast jaja z greckiego gospodarstwa, żywiące się naturalnie wciąż zachowują stosunek kwasów tluszczowych 1:1.

Wyniki badań naukowych potwierdzają, że zachwianie równowagi pomiędzy omega 3 i omega 6 jest przyczyną większości współczesnych chorób.

Biorąc to pod uwagę oraz ilość toksyn i sztucznych substancji w żywności przetworzonej nie powinno dziwić, że zachodnie społeczeństwa ogarnęła niemal epidemia chorób o podłożu zapalnym z nowotworami włącznie, która się pogłębia w zastraszającym tempie.

Wszystko to zapoczątkowała wymyślona ok 50 lat temu Piramida Żywieniowa promująca przede wszystkim produkty zbożowe z dofinansowanych nadwyżek, jednocześnie zaczęto straszyć ludzi naturalnym tłuszczem.

Kontrolowanie stanów zapalnych jest możliwe, jeżeli zostanie zachowany balans między kwasami omega 3 i 6. Musimy pamiętać o tym, że tłuszcze wspomagają również wytwarzanie witaminy D i przyswajanie innych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach miedzy innymi A, E, K.

Odpowiedni  poziom tłuszczów w organizmie zapobiega spalaniu przez organizm białek w procesie produkcji energii. Tłuszcze są również wykorzystywane jako jeden z budulców błon komórkowych.

Źródłem tłuszczów pozytywnie wpływających na stan zdrowia są m.in tłuste ryby dziko żyjące, siemię lniane, olej lniany,  migdały, orzechy, awokado, oliwki, oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej z pestek moreli, olej z wątroby dorsza, niektóre tłuszcze zwierząt z wolnego wybiegu.

Jednym ze sposobów sprawdzenia prostaglandyn w organizmie jest wykonanie badania krwi na obecność białka C-reaktywnego (hs-CRP). Im wyższy poziom w organizmie, tym groźniejszy stan zapalny się rozwija.  Nie ma sensu wykonywać badania przez co najmniej 2 tygodnie po wyleczeniu ostrej infekcji lub zagojenia rany, bo badanie nie będzie miarodajne.

Aby odzyskać i zachować zdrowie lub , należy zachować równowagę pomiędzy spożyciem pokarmów działających pro i przeciwzapalnie wówczas  podwyższony poziom hs-CRP zmaleje.

dieta antyzapalna

Żywność o działaniu przeciwzapalnym to m.in: kasza gryczana i jęczmienna, czosnek, cebula, szalotka, pieprz cayenne, imbir, kurkuma, papryczki chili, curry, owoce leśne, owoce jagodowe, acerola, cytryny, rabarbar, grejpfruty, morwa, por, seler, warzywa zielone, rzepa, bataty, marchew, soczewica, zielony groszek, jaja nie od kur nie żywionych paszami, nabiał od zwierząt wypasanych na pastwiskach, ryby nie hodowlane, świeżo wyciskane soki, herbaty i herbaty ziołowe, woda źródlana oraz chleb, którego przepis można znaleźć w Biblii – księga Ezechiela 4,9

Weź sobie pszenicy i jęczmienia, bobu i soczewicy, prosa i orkiszu: włóż je do tego samego naczynia i przygotuj sobie z tego chleb.

Ten rodzaj chleba jest „żywym” pokarmem, w którym zostały zachowane cenne enzymy. Chleb Ezechiela można znaleźć w niektórych sklepach ze zdrową żywnością.

Przepis na uwspółcześniony chleb Ezechiela domowej roboty
950 ml ziarna twardej pszenicy
60 ml ziarna pszenicy szorstkiej
60 ml ziarna pszenicy orkisz
30 ml nasion soczewicy
30 ml nasion prosa
60 ml mieszanki fasoli ( pstrokata , różowa drobna biała)
2 łyżki drożdży

Wszystkie nasiona wymieszać. Podzielić na 3 równe części . Każdą część nasion wsypać do litrowego słoika, zalać wodą, przykryć gazą, nałożyć gumki. Odstawić na 24h. Następnego dnia zlać wodę ze słoików, ziarno wypłukać i dobrze odsączyć. Osuszone porcje nasion ponownie zalać czystą wodą i odstawić na 24h. W kolejne dni operację powtórzyć, aż będą widoczne maleńkie kiełki. Wówczas nasiona nadają się do przyrządzenia chleba . Należy odlać wodę i dobrze odsączyć. Do rozdrobnienia skiełkowanych nasion użyć blendera. Rozdrobnione nasiona po wyjęciu powinny przypominać ciężkie ciasto , z którego można upiec chleb. Piec w temperaturze 180 stopni 30 – 40 min.

chleb ezechiela

Produkty o działaniu prozapalnym to cała żywność przetworzona, rafinowana, konserwowana, odtłuszczona, tzw „zdrowe” produkty fit, biała mąka, cukier, tłuszcze z ziaren zbóż, sery żółte krotko dojrzewające, jogurty i serki smakowe, ryby i zwierzęta hodowlane na paszach zbożowych, płatki śniadaniowe, musli, syrop glukozowo-fruktozowy, wszystkie soki i napoje komercyjne, słodycze, wędliny, konserwy – niemal wszystko to co zeszło z taśmy produkcyjnej opakowane.

Większość chorób przewlekłych ma swój początek na talerzu i tym samym odpowiednia żywność może stać się lekarstwem o czym wiedział już Hipokrates.

Leki farmaceutyczne są skuteczne tylko w stanach ostrych, kiedy trzeba szybko zareagować. A i tak nie zawsze.

       dieta przeciwzapalna

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hajduczek
hajduczek
5 lat temu

Nie chcę być nieuprzejma, ale do tekstu chyba wkradł się błąd. W treści „Większość zwierząt hodowlanych również karmiona jest paszami na bazie zbóż dlatego większość mięsa, jaj i nabiału również charakteryzuje się wysoką zawartością omega 3. Co więcej, większość ogólnie dostępnych w sprzedaży ryb to gatunki hodowlane również karmione paszami na bazie zbóż, zamiast glonów czy mniejszych organizmów którymi żywiłyby się w środowisku naturalnym więc ich mięso również wykazuje wyższą zawartość omega 3.” chyba chodzi raczej o prozapalne omega 6? Bo jeśli nie, to całość jest nielogiczna. No i na zdjęciu to nie jest chleb Ezechiela, tylko zwykłe foremkowe pieczywo:-)… Czytaj więcej »

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
5 lat temu
Reply to  hajduczek

Dziękujemy za zwrócenie uwagi, faktycznie wkradł się błąd który za chwile poprawiamy!

Cezary Czary
Cezary Czary
4 lat temu

Ok, wszystko fajnie, część rzeczy wiemy. Problem z tym, że gdybyśmy chcieli zastosować się do wszystkich rad musielibyśmy wyprowadzić się na wieś, stać się własnymi rolnikami i z tego żyć. Dla przeciętnego człowieka z brakiem czasu pospolitym jakże nie jest realne przygotowywać sobie wszystko samemu. Zresztą półprodukty ogólnodostępne też nie dają żadnej gwarancji kontroli pochodzenia i czym coś było karmione więc… A nie mamy czasu jeździć na wieś do zaufanych sprzedawców np po produkty… Poza tym produkty eko są tak cholernie drogie, że dla przeciętnie zarabiającego człowieka jak ja lub studenta to wszystko jest nierealne. Czekam na jakiś artykuł, który… Czytaj więcej »

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
4 lat temu
Reply to  Cezary Czary

Dobre pytanie. Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Wkrótce pojawi się tekst na ten temat.

%d bloggers like this: