Stolec pod lupą – co kupa mówi o twoim zdrowiu?

Stolec inaczej kał to odpadowe produkty procesu trawienia składające się z resztek pokarmowych, śluzów, płynów i bakterii. Wydalany jest podczas defekacji przez odbyt dzięki skurczom ścian odbytnicy.
Zacisze domowej toalety to jedno z miejsc, w którym możemy uzyskać wiedzę na temat stanu układu trawiennego, metabolizmu i ogólnego stanu zdrowia. Najczęściej zupełnie nie zwracamy uwagi na wypróżniania, dopóki nie pojawią się oczywiste problemy w postaci biegunek lub zaparć. Tymczasem większa uważność w ustronnym miejscu, może być pierwszą wskazówką, że coś trzeba zmienić, wesprzeć organizm zanim pojawią się poważniejsze dolegliwości.
Stolec pod lupą
Z własnej praktyki zaobserwowałam, że sporo osób nie wie czym jest normalne wypróżnianie, uznając choćby za normę wizyty w toalecie co drugi dzień. Większość zupełnie nie zwraca na to uwagi.
Warto przypomnieć, że zdrowa osoba wypróżnia się bez wysiłku raz lub dwa razy dziennie. Idealny stolec jest brązowy o kształcie banana, prawie bezwonny, nie zostawia śladów na muszli, niewiele na papierze toaletowym. Niezależnie co spożywaliśmy wygląda mniej więcej tak samo.
Całkowite wypróżnienie następuje rano, do godziny po przebudzeniu, bez wspomagaczy typu kawa lub inne stymulanty. Według medycyny wschodniej jeśli wypróżniamy się regularnie każdego ranka mamy do czynienia z zaparciem. Dwudniowe przerwy traktowane są jako stan chorobowy, a przed rozpoczęciem leczenia jakikolwiek chorób konieczne jest uregulowanie trawienia. Kał zalegający dłużej niż dwie doby zatruwa organizm masą toksyn.
Co mówi wizyta w toalecie?
Codzienna obserwacja stolca to najprostsze narzędzie diagnostyczne, pozwalające „zajrzeć” w głąb przewodu pokarmowego. Regularność, kolor, konsystencja i zapach stolca obrazują nie tylko stan układu trawiennego, ale również wskazują na zaburzenia równowagi energetycznej.
- Stolec żółty, żółtobrązowy wskazuje na zbyt dużo tłuszczu w jelitach na skutek zaburzeń metabolicznych, nadmiarze „gorąca”, niewłaściwym spożywaniu posiłku lub może być wczesnym sygnałem choroby jelit.
- Czerwony może się pojawić po spożyciu pokarmów zawierających barwniki spożywcze, wskazywać na krwawienia okrężnicy lub hemoroidy.
- Stolec jasny, blady, gliniasty może informować o niedrożności przewodów żółciowych na odcinku między wątrobą i dwunastnicą lub niedostatecznym wydzielaniu żółci.
- Czarny stolec może być objawem zastoju krwi lub krwawień w górnym odcinku układu trawiennego: żołądka lub jelita cienkiego. Jeśli występuje czasowo, sporadycznie może być skutkiem zażywania niektórych leków lub suplementów.
- Jaskrawozielony pojawia się najczęściej przy biegunkach, może również oznaczać zbyt szybki pasaż treści pokarmowej, a więc słabe wchłanianie składników odżywczych.
- Tłusty, śliski stolec podobnie jak gliniasty najczęściej jest objawem słabego przepływu żółci i zaburzeń metabolizmu tłuszczów.
Śmierdząca prawda
Nieprzyjemny, ostry zapach kupy świadczy o nadmiernej fermentacji w jelitach, nagromadzonym cieple lub stanie zapalnym.
Każdy stolec zawiera niewielkie, niewidoczne domieszki śluzu. Widoczne gołym okiem przezroczyste, białawe, zielonkawe, lepkie włókniste fragmenty śluzu na kale mogą wskazywać na problemy z nabłonkiem jelit lub spłaszczone kosmki jelitowe, nietolerancje pokarmowe, wczesne objawy zapalenia jelit lub problemy z trzustką. Również zbyt dużo przetworzonych pokarmów w diecie, nadmiar kawy i stres mogą być przyczyną czasowego pojawiania się śluzu, który samoistnie zanika po wyeliminowaniu tych czynników.
Z kolei niestrawione resztki pokarmu w stolcu są sygnałem, że siła ognia trawiennego zanika, a co za tym idzie organizm nie radzi sobie z trawieniem, wchłanianiem i przyswajaniem składników odżywczych. Najczęściej przyczyną jest niedomagający żołądek, odpowiedzialny za wstępną mechaniczną „obróbkę” pokarmu lub niedostateczna produkcja kwasów żołądkowych. Również jedzenie chaotyczne, w stresie, w biegu, bez skupienia na posiłku zaburza trawienie. Warto zwrócić uwagę na układ nerwowy, gdyż trawienie zaczyna się w głowie, do stołu powinniśmy zasiadać zrelaksowani, w skupieniu dokładnie przeżuwać każdy kęs.
Kształt stolca
Twarde, małe, suche grudki jak kozie bobki lub pozlepiane w kształcie kiełbaski świadczą o zaparciu na skutek braku nawilżenia okrężnicy, być może również innych obszarów. Normalny stolec zawiera około 75% wody. Przy słabym nawilżeniu tkanek, odwodnieniu organizm będzie pobierał wodę z jelit, co powoduje suche, ciężkie wypróżnianie. Jeśli pijemy wystarczającą ilość wody przyczyną może być zastój wątroby, zbyt dużo „ciepła” w żołądku, niedobór krwi lub płynów ustrojowych, słaba praca nerek, nierównowaga hormonalna a nawet ciągły stres i życie na wysokich obrotach.
Wodniste biegunki mogą być skutkiem zatrucia, zakażeń bakteryjnych, wirusowych, podrażnień jelit lub zaburzeń trawienia. Luźne, bezkształtne stolce mają bardziej spójną konsystencję niż biegunka, ale nie na tyle by utrzymać kał w całości, zapełniają muszlę klozetową rozmytymi, postrzępionymi kawałkami. Świadczą o zimnym żołądku. Przyczyną może być zbyt dużo wychładzających pokarmów, chroniczny stres lub niedobór śledziony. Kiedy dodatkowo pojawia się ostry, odrażający zapach i niestrawione resztki pokarmowe może oznaczać stan zapalny jelit, rybi zapach świadczy o wychłodzonych jelitach.
Naprzemienny luźny stolec lub bardzo twardy z uczuciem niekompletnego wypróżnienia to klasyczna stagnacja wątroby lub/i śledziony, spowodowana stresem, nieodpowiednim odżywianiem lub zaburzoną pracą hormonów. Według ajurwedy jest to stan nierównowagi vata i pitta dosha wymagająca natychmiastowej reakcji.
Początkowe wydalanie twardego stolca a następnie luźnego świadczy o nadmiarze wilgoci w tkankach na skutek niedoboru śledziony.
Co można odczytać z moczu? TUTAJ