Apteka w twojej kuchni, Leki z sadu i ogrodu, Medycyna ludowa, Porady babuni, Przepisy, Zioła

Syrop na gardło Heleny Modrzejewskiej przeciw infekcjom

Syrop na gardło Heleny Modrzejewskiej skuteczny na wszelkie infekcje

Syrop na gardło ze ślazu, szałwii macierzanki i rumianku szybko łagodzi ból gardła, krtani i kaszel.

Ślaz tradycyjnie stosuje się w leczeniu infekcji dróg oddechowych, gardła, kaszlu, pomocniczo przy astmie i rozedmie płuc. Zawarty w roślinie śluz powleka i chroni błony śluzowe jamy ustnej, gardła i krtani. Łagodzi podrażnienia, działa antyseptycznie, bakteriobójczo i wykrztuśnie. Odtruwa i stymuluje metabolizm.

Przywraca prawidłowe funkcjonowanie nabłonkowi rzęskowemu, którego zadaniem jest wychwytywanie zanieczyszczeń w wydychanym powietrzu i ich transport w kierunku jamy nosowej. Jest silnym przeciwutleniaczem, wykazuje działanie przeciwnowotworowe [1]

ślaz dziki właściwości przepisy lecznicze

Profil energetyczny:
Lekko słodki, mdławy smak żywiołu wody chłodzi, nawilża i odżywia tkanki. W połączeniu z wodą ślaz robi się śliski, wilgotny, łagodzi podrażnione stanem zapalnym tkanki.

  • Aromatyczna macierzanka rozgrzewa, rozprasza zimną stagnację. Pomaga w chorobach gardła i oskrzeli.
  • Szałwia ochładza, działa ściągająco. Ma silne właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, radzi sobie nawet z gronkowcem złocistym.
  • Rumianek rozgrzewa, działa ściągająco, antyseptycznie, przeciwzapalnie, rozkurczowo i łagodzi ból.
Syrop na gardło Heleny Modrzejewskiej

Według przepisu Stefanii Korżawskiej na syrop bierzemy

  • 2 garście świeżego ślazu 8 łyżek suszonego
  • 1 łyżkę szałwii
  • 2 łyżki macierzanki
  • 1 łyżkę rumianku

Drobno pokrojony ślaz wsypujemy do garnka. Dodajemy macierzankę, szałwię i rumianek. Zalewamy 6 szklankami i doprowadzamy do wrzenia. Na małym ogniu podgrzewamy około kwadrans.Syrop na gardło Heleny Modrzejewskiej skuteczny na wszelkie infekcje

Przecedzamy i do wywaru dodajemy litr miodu. Teraz całość trzeba zagotować i rozlać do słoiczków lub butelek. Można proporcjonalnie odpowiednio zmniejszyć ilość składników.

Gotowany miód traci stopniowo niektóre właściwości, ale zyskuje inne. Pozyskuje energię, ciepło i działanie wykrztuśne. Surowy miód ma działanie śluzotwórcze. Śluz to idealne środowisko do namnażania się bakterii, wirusów, pasożytów.

Nie jest do końca wyjałowiony. Traci jedynie witaminy nieodporne na wysoką temperaturę. Zachowuje aktywność antybiotyczną oraz całą gamę mikroelementów, aminokwasów, kwasów organicznych, enzymów, witamin odpornych na ciepło. Więcej na temat gotowania miodu Tutaj

Syrop na gardło Heleny Modrzejewskiej zastosowania

Stosuje się 3 razy dziennie 2 łyżki, można rozcieńczyć z ciepłą wodą. W stanach ostrych 1 łyżkę co godzinę, do poprawy samopoczucia.

Ślazowy syrop na gardło łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Pomaga przy wszelkich problemach z gardłem. Naprawia nadwyrężone struny głosowe nauczycieli, aktorów i śpiewaków.

Czyni cuda u wszystkich, którym dokucza nieustanna chrypka, nawracające anginy, trudny do wyleczenia kaszel. Rewelacyjnie działa kiedy „klucha siedzi w gardle” i przy zapaleniu oskrzeli. Za sprawą książki Stefanii Korżawskiej „Ziołowe ambrozje” wypróbowało go wiele osób, które chwalą jego skuteczność.

Syrop na gardło Heleny Modrzejewskiej - skuteczny na wszelkie infekcje

Ten syrop na gardło był popularny w dawnej Polsce prawdopodobnie od czasów Królowej Bony. Helenie Modrzejewskiej polecił recepturę  zaprzyjaźniony z aktorką Henryk Sienkiewicz, kiedy ta zaczęła mieć problemy z gardłem i strunami głosowymi. Ku zdziwieniu chorej okazał się tak smaczny, że popijała go systematycznie przez kilka dni, aż głos znów nabrał odpowiedniej barwy i mocy.

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments