Dla kobiet, Leki z sadu i ogrodu, Medycyna ludowa, Porady, Przepisy, Zioła

Werbena pospolita na układ nerwowy, napięcia, bóle, zaburzenia trawienia

werbena na system nerwowy stres, bóle, zaburzenia trawienia

Werbena pospolita [Verbena officinalis] nazywana jest także witułką lekarską albo ..zielem czarownic. To wyjątkowa roślina  towarzyszącą człowiekowi od epoki kamiennej.

O jej mocy świadczy chociażby nazewnictwo. Grecy i Rzymianie nazywali werbenę świętym zielem – herba sacra [łac], hierobotane [gr]. Chińczycy smoczą trawą a Egipcjanie łzami Junony lub ziołem życzeń.

werbena właściwości przepisy

Chrześcijanie wierzyli, że werbena powstrzymała krwawienie z ran Jezusa na krzyżu i nazywali zielem krzyża. Nazwa botaniczna Verbena pochodzi z celtyckiego ferfaen co dosłownie oznacza usuwanie kamieni. Powszechnie stosowano w leczeniu chorób dróg moczowych szczególnie kamicy.

Werbena magiczne ziele

Werbena pełniła ważną rolę w starożytnych kulturach. Używano ją do celów sakralnych, wróżenia, rytuałów i zaklęć. Amulety z werbeny noszone na szyi służyły ochronie energetycznej, wyciszeniu emocji i przeciwko bólom.

Żyjący w XVI wieku włoski lekarz i znakomity botanik, znawca ziół Matthiole pisał „ten kto potrze się werbeną zdobędzie wszystko, o co będzie zabiegał”.

W późniejszych wiekach baby-zielarki dodawały werbenę do swoich magicznych wywarów i eliksirów miłosnych. Miała  rzucać lub odczyniać uroki a zawieszona nad progiem domu chronić domowników przed złymi duchami.

werbena pospolita verbena officinalis lecznicze

Werbena rośnie pospolicie na trawiastych polach, przy lasach, nad brzegami strumieni, przy rowach, poboczach i ogrodach.  Jest wieloletnią rośliną mrozoodporną. Wyrasta do wysokości 20-80 cm.

Rozkrzewione łodygi naprzeciwlegle wyrastają szorstkie, lancetowate, karbowane liście. Wydłużone, cienkie, luźne kwiatostany. Między lipcem a sierpniem pojawiają się drobne bladoróżowe kwiatki.

Wymaga nasłonecznionego miejsca i świeżej, bogatej w składniki odżywcze gleby o umiarkowanej wilgotności.  Całe ziele zbiera się w pełnym rozkwicie, listki od maja do września.  Świeże kwiaty mają przyjemny, orzeźwiający zapach  – wdychany aromat usuwa ból głowy.

Werbena właściwości lecznicze

W średniowieczu werbena była uważana za jedną z najważniejszych roślin leczniczych. Dziś zasłużenie powraca do łask bo ma wyjątkowe działanie. M.in

  • bakteriobójcze, przeciwzapalne,
  • uspokajające, przeciwstresowe, rozluźniające
  • przeciwskurczowe, przeciwbólowe,
  • moczopędne, żółciopędne,
  • napotne, przeciwgorączkowe, wykrztuśne
  • ziele werbeny jest jednym z najskuteczniejszych ziół regulujących metabolizm wątroby i gospodarkę hormonalną
  • ogólnie wzmacnia, tonizuje cały organizm i rozluźnia system nerwowy

werbena na system nerwowy stres, bóle, zaburzenia trawienia

Energetyka i działanie werbeny

Smak: gorzki, cierpki.
Energetyka: lekko chłodząca, osuszająca, relaksująca
Działa na nadmiernie rozgrzane, zwężone, napięte tkanki

Według dawnego, tradycyjnego zielarstwa werbena jest ziołem dla osób spiętych, przepracowanych, wymagających od siebie i innych, oceniających, nie potrafiących wypoczywać, stawiających sobie zbyt wysokie poprzeczki, silnych w słowach a słabych w działaniu. Perfekcjoniści, którzy maja problemy z odpoczywaniem bez zajmowania się niczym, bez myślenia często cierpią na nerwobóle i problemy skórne.

Werbena ochłodzi, rozluźni tkanki, zmniejszy drażliwość, niepokój, ból głowy, napięcia mięśniowe, poprawi sen i trawienie.

  • Roślina jest podstawowym ziołem w mieszankach poprawiających nastrój, przeciwdziałających lękom, wspierającym układ nerwowy, trawienny,
  • Usuwa napięcie z okolicy żołądka, splotu słonecznego związanych z tłumieniem emocji, zwłaszcza gniewu
  • Rozluźnia napięcia w szyi i ramionach
  • Usuwa stagnację w układzie limfatycznym gdzie występuje utrudnienie przepływu limfy i potrzebny jest środek odwadniający
  • Sprawdza się tam gdzie jest potrzeba jednoczesnego działania na układ pokarmowy i nerwowy
  • W rozlanym skurczu przełyku niebieska werbena jest kluczowym ziołem wraz z nalewką ze świeżego czarnego głogu
Werbena przepisy lecznicze

Napar z ziela werbeny
1-2 łyżeczki ziela zalać szklanką wrzątku zaparzać 15 min pod przykryciem. Pije się 3 razy dziennie po szklankę. Pomaga w nieżytach przewodu pokarmowego, dolegliwościach wątroby, śledziony. Skutecznie działa przy kamicy, kolce nerkowej, żółtaczce i problemach z woreczkiem żółciowym.

Rozluźnia, usuwa nadmierny stres, napięcie, wyczerpanie. Stosuje się w bezsenności, znużeniu i okresie rekonwalescencji na wzmocnienie. Amerykańscy Indianie wywary z werbeny stosowali w leczeniu gorączki, przeziębienia i jako lekarstwa na problemy jelitowe, biegunkę i czerwonkę.

werbena zastosowanie właściwości lecznicze

Sproszkowane ziele

Szczyptę sproszkowanej werbeny (na końcówce noża) zażywa się 3 razy dziennie w zaburzeniach trawienia, biegunce, żółtaczce. Pomaga dolegliwościach wątroby, śledziony i nerek, kamicy moczowej, nieżytach dróg oddechowych, nerwobólach, bólach stawów.

Werbena zewnętrznie 

50 g ziela werbeny zalać szklanką wody, zagotować. Odcisnąć, włożyć do woreczka i przykładać do chorego miejsca lub przemywać gazą nasączoną płynem. Zabieg stosuje się 3 razy dziennie. Zastosowania

  • Skóra: półpasiec, ropiejące rany, odleżyny, otwarte owrzodzenia nóg, wrzody, pęcherze, zapalenie gruczołów piersiowych.
  • Bóle: rwa kulszowa, nerwobóle, reumatyzm, artretyzm.
  • Okłady na szyję:  stosuje się przy zapaleniu krtani, gardła migdałów, wolach tarczycowych
Porada św. Hildegardy

Werbena jest raczej zimna niż ciepła, kiedy więc człowiekowi psuje się gdzieś ciało, niech ugotuje werbenę w wodzie, położy na ranę lniane płótno i nałoży na nie umiarkowanie odciśniętą z wody, średnio ciepłą werbenę. A po wyschnięciu niech tym samym sposobem znowu nałoży i niech czyni to aż do wyleczenia tego zepsutego miejsca. A kiedy zaś komu spuchnie gardło, niech podgrzeje umiarkowanie werbenę w wodzie, położy ciepłą na gardle i obwiąże płótnem, a niech tak czyni, póki opuchlizna nie zejdzie.

Nalewka z werbeny 

Na nadmierny stres i problemy emocjonalne. Garść ziela werbeny maceruje się 8-10 dni w litrze białego wina. Codziennie wstrząsa butelką codziennie wstrząsając butelką. Po przefiltrowaniu pije się 100 ml po głównym posiłku.

Reguluje współczulny układ nerwowy, obniża stres, niepokój, poprawia nastrój, daje uczucie spokoju, optymizmu i większej chęci do życia.

Inhalacje
Stosuje się garść na litr wrzątku przy zapaleniu zatok, chorobach gardła, krtani.

Werbena i piołun na stany zapalne w obrębie jamy ustnej
Na szklankę wina wziąć po 1/2 łyżki drobno posiekanego ziela werbeny i piołunu. Gotować 5 minut, odcedzić przez płótno. Pije się wolno małymi łyczkami. Stosuje się 2-3 razy dziennie. Pomaga w zapaleniu miazgi zęba, bólów, chronicznych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej i głowy.

Werbena podobnie jak niepokalanek reguluje naturalną produkcję hormonów.  Łagodzi bóle miesiączkowe, reguluje cykl, pobudza laktację i przywraca zatrzymane krwawienie. Może powodować skurcze macicy – nie stosuje się w ciąży. Przy zatrzymaniu miesiączkowania z powodu stresu pomaga napar z werbeny z korzeniem i kwiatem malwy czarnej.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments