Werbena pospolita na nadmierny stres, bóle, zaburzenia trawienia

Werbena pospolita [ Verbena officinalis] nazywana jest także witułką lekarską albo ..zielem czarownic. To wyjątkowa roślina lecznicza towarzyszącą człowiekowi od epoki kamiennej.

O mocy rośliny świadczy chociażby nazewnictwo.
Grecy i Rzymianie nazywali werbenę świętym zielem – herba sacra [łac], hierobotane [gr]. Chińczycy smoczą trawą a Egipcjanie łzami Junony lub ziołem życzeń.
Chrześcijanie wierzyli, że werbena powstrzymała krwawienie z ran Jezusa na krzyżu stąd jedna z jej nazw – zioło krzyża. Nazwa botaniczna Verbena pochodzi z celtyckiego ferfaen co dosłownie oznacza usuwanie kamieni. Powszechnie stosowano w leczeniu chorób dróg moczowych szczególnie kamicy.

Werbena jako ziele magiczne

Werbena pełniła ważną rolę w starożytnych kulturach. Używano ją do celów sakralnych, wróżenia, rytuałów i zaklęć. Amulety z werbeny noszone na szyi służyły ochronie energetycznej, wyciszeniu emocji i przeciwko bólom.
Żyjący w XVI wieku włoski lekarz i znakomity botanik, znawca ziołolecznictwa Matthiole pisał „ten kto potrze się werbeną zdobędzie wszystko, o co będzie zabiegał”. Później baby-zielarki dodawały werbenę do swoich magicznych wywarów i eliksirów miłosnych. Miała ona rzucać lub odczyniać uroki, a zawieszona nad progiem domu chronić jego mieszkańców przed złymi duchami.

werbena właściwości przepisy

Werbena właściwości lecznicze

W średniowieczu werbena była uważana za jedną z najważniejszych roślin leczniczych a dziś zasłużenie powraca do łask bo ma wyjątkowe właściwości.  Ziele werbeny działa m.in

  • bakteriobójczo,  przeciwzapalnie,
  • uspokajająco, przeciwstresowo,
  • przeciwskurczowo, przeciwbólowo,
  • moczopędnie, żółciopędnie,
  • tonizująco na cały organizm ogólnie wzmacniająco.
  • ziele werbeny jest jednym z najskuteczniejszych ziół regulujących metabolizm wątroby i gospodarkę hormonalną

Werbena jest wieloletnią rośliną mrozoodporną. Wyrasta do wysokości 20-80 cm na prostej rozgałęzionej łodydze. Między lipcem a sierpniem pojawiają się na niej drobne bladoróżowe kwiatki. Wymaga nasłonecznionego miejsca i świeżej, bogatej w składniki odżywcze gleby o umiarkowanej wilgotności.  Ziele zbiera się od maja do września. Świeże  ma przyjemny, orzeźwiający zapach – wdychany usuwa ból głowy.

werbena właściwości przepisy święte ziele

Werbena zastosowanie lecznicze i przepisy

Napar z ziela werbeny
1-2 łyżeczki ziela zalać szklanką wrzątku zaparzać 15 min pod przykryciem.  Pić 3 x dziennie w nieżytach przewodu pokarmowego, dolegliwościach wątroby, śledziony, kamicy, kolce nerkowej, żółtaczce i problemach z woreczkiem żółciowym. Także przy nadmiernym stresie, wyczerpaniu lub napięciu nerwowym, bezsenności, znużeniu i okresie rekonwalescencji na wzmocnienie. Werbena w postaci wywarów była używana przez Indian amerykańskich w leczeniu gorączki, przeziębienia i jako lekarstwa na problemy jelitowe, biegunkę i czerwonkę.

 

Sproszkowane ziele
Sproszkowane ziele zażywać 3 x dziennie na koniec noża w zaburzeniach trawienia, biegunce, żółtaczce. Pomaga dolegliwościach wątroby, śledziony i nerek, kamicy moczowej, nieżytach dróg
oddechowych,  nerwobólach, bólach stawów

Zewnętrznie do okładów
50 g ziela werbeny zalać szklanką wody, zagotować, dobrze odcisnąć i włożyć do woreczka przyłożyć do chorego miejsca lub przemywać gazą namoczoną płynem. Zabieg wykonywać 3 razy dziennie przy półpaścu, ropiejących ranach, odleżynach, otwartych owrzodzeniach nóg, wrzodach, pęcherzach, zapaleniu gruczołów piersiowych. Także przy bólach reumatycznych, nerwobólach, rwie kulszowej.
Przy zapaleniu krtani, gardła migdałów, wolach tarczycowych stosować okłady na szyję.

werbena zastosowanie właściwości lecznicze

Porada św. Hildegardy

Werbena jest raczej zimna niż ciepła, kiedy więc człowiekowi psuje się gdzieś ciało, niech ugotuje werbenę w wodzie, położy na ranę lniane płótno i nałoży na nie umiarkowanie odciśniętą z wody, średnio ciepłą werbenę. A po wyschnięciu niech tym samym sposobem znowu nałoży i niech czyni to aż do wyleczenia tego zepsutego miejsca. A kiedy zaś komu spuchnie gardło, niech podgrzeje umiarkowanie werbenę w wodzie, położy ciepłą na gardle i obwiąże płótnem, a niech tak czyni, póki opuchlizna nie zejdzie.

Tynktura na nadmierny stres i problemy emocjonalne
Garść ziela werbeny macerować 8-10 dni w litrze białego wina codziennie wstrząsając butelką. Przefiltrować pić po 100 ml po głównym posiłku. Werbena reguluje układ współczulno nerwowy, skutecznie zwalcza objawy niepokoju, stresu, daje uczucie spokoju, optymizmu i większej chęci do życia.

Inhalacje
Stosować garść na litr wrzątku przy zapaleniu zatok, chorobach gardła, krtani

Werbena i piołun na stany zapalne w obrębie jamy ustnej
Na szklankę wina wziąć po 1/2 łyżki drobno posiekanego ziela werbeny i piołunu. Gotować 5 minut, odcedzić przez płótno i wypić wolno małymi łyczkami. Stosować 2-3 razy dziennie. Pomaga w przypadku zapalenia miazgi zęba, bólów zębów, chronicznych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej i głowy

Werbena podobnie jak niepokalanek reguluje naturalną produkcję hormonów, łagodzi bóle miesiączkowe, reguluje cykl, pobudza laktację i przywraca krwawienie w przypadku zatrzymania miesiączkowania, ale może powodować skurcze macicy – nie stosować w ciąży. Przy zatrzymaniu miesiączkowania np. z powodu stresu stosuje się napar z werbeny i herbatkę z korzenia i kwiatu malwy czarnej

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: