Werbena pospolita na nadmierny stres, bóle, zaburzenia trawienia

Werbena pospolita [Verbena officinalis] nazywana jest także witułką lekarską albo ..zielem czarownic. To wyjątkowa roślina lecznicza towarzyszącą człowiekowi od epoki kamiennej.

O jej mocy świadczy chociażby nazewnictwo. Grecy i Rzymianie nazywali werbenę świętym zielem – herba sacra [łac], hierobotane [gr]. Chińczycy smoczą trawą a Egipcjanie łzami Junony lub ziołem życzeń.

Chrześcijanie wierzyli, że werbena powstrzymała krwawienie z ran Jezusa na krzyżu stąd jedna z jej nazw – zioło krzyża. Nazwa botaniczna Verbena pochodzi z celtyckiego ferfaen co dosłownie oznacza usuwanie kamieni. Powszechnie stosowano w leczeniu chorób dróg moczowych szczególnie kamicy.

Werbena jako ziele magiczne

Werbena pełniła ważną rolę w starożytnych kulturach. Używano ją do celów sakralnych, wróżenia, rytuałów i zaklęć. Amulety z werbeny noszone na szyi służyły ochronie energetycznej, wyciszeniu emocji i przeciwko bólom.

werbena właściwości przepisy

Żyjący w XVI wieku włoski lekarz i znakomity botanik, znawca ziołolecznictwa Matthiole pisał”ten kto potrze się werbeną zdobędzie wszystko, o co będzie zabiegał”.

W późniejszych wiekach baby-zielarki dodawały werbenę do swoich magicznych wywarów i eliksirów miłosnych. Miała ona rzucać lub odczyniać uroki, a zawieszona nad progiem domu chronić jego mieszkańców przed złymi duchami.

Werbena właściwości lecznicze

W średniowieczu werbena była uważana za jedną z najważniejszych roślin leczniczych. Dziś zasłużenie powraca do łask bo ma wyjątkowe właściwości.

Ziele werbeny działa m.in

  • bakteriobójczo,  przeciwzapalnie,
  • uspokajająco, przeciwstresowo,
  • przeciwskurczowo, przeciwbólowo,
  • moczopędnie, żółciopędnie,
  • tonizująco na cały organizm
  • ogólnie wzmacnia
  • ziele werbeny jest jednym z najskuteczniejszych ziół regulujących metabolizm wątroby i gospodarkę hormonalną

werbena właściwości przepisy święte ziele

Werbena jest wieloletnią rośliną mrozoodporną. Wyrasta do wysokości 20-80 cm na prostej rozgałęzionej łodydze. Między lipcem a sierpniem pojawiają się na niej drobne bladoróżowe kwiatki. Wymaga nasłonecznionego miejsca i świeżej, bogatej w składniki odżywcze gleby o umiarkowanej wilgotności.  Ziele zbiera się od maja do września. Świeże  ma przyjemny, orzeźwiający zapach – wdychany usuwa ból głowy.

Werbena przepisy lecznicze

Napar z ziela werbeny

1-2 łyżeczki ziela zalać szklanką wrzątku zaparzać 15 min pod przykryciem.

Pije się 3 razy dziennie po szklance. Pomaga w nieżytach przewodu pokarmowego, dolegliwościach wątroby, śledziony. Skutecznie działa przy kamicy, kolce nerkowej, żółtaczce i problemach z woreczkiem żółciowym.

Również nadmiernym stresie, wyczerpaniu lub napięciu nerwowym. Bezsenności, znużeniu i okresie rekonwalescencji na wzmocnienie. Werbena w postaci wywarów była używana przez Indian amerykańskich w leczeniu gorączki, przeziębienia i jako lekarstwa na problemy jelitowe, biegunkę i czerwonkę.

werbena zastosowanie właściwości lecznicze

Sproszkowane ziele

Sproszkowane ziele zażywa się 3 razy dziennie na koniec noża w zaburzeniach trawienia, biegunce, żółtaczce. Pomaga dolegliwościach wątroby, śledziony i nerek, kamicy moczowej, nieżytach dróg oddechowych,  nerwobólach, bólach stawów

Werbena zewnętrznie 

50 g ziela werbeny zalać szklanką wody, zagotować, dobrze odcisnąć i włożyć do woreczka przyłożyć do chorego miejsca lub przemywać gazą namoczoną płynem. Zabieg wykonywać 3 razy dziennie przy półpaścu, ropiejących ranach, odleżynach, otwartych owrzodzeniach nóg, wrzodach, pęcherzach, zapaleniu gruczołów piersiowych. Także przy bólach reumatycznych, nerwobólach, rwie kulszowej. W zapaleniu krtani, gardła migdałów, wolach tarczycowych stosować okłady na szyję.

Porada św. Hildegardy

Werbena jest raczej zimna niż ciepła, kiedy więc człowiekowi psuje się gdzieś ciało, niech ugotuje werbenę w wodzie, położy na ranę lniane płótno i nałoży na nie umiarkowanie odciśniętą z wody, średnio ciepłą werbenę. A po wyschnięciu niech tym samym sposobem znowu nałoży i niech czyni to aż do wyleczenia tego zepsutego miejsca. A kiedy zaś komu spuchnie gardło, niech podgrzeje umiarkowanie werbenę w wodzie, położy ciepłą na gardle i obwiąże płótnem, a niech tak czyni, póki opuchlizna nie zejdzie.

Tynktura na nadmierny stres i problemy emocjonalne

Garść ziela werbeny macerować 8-10 dni w litrze białego wina codziennie wstrząsając butelką. Przefiltrować pić po 100 ml po głównym posiłku. Werbena reguluje układ współczulno-nerwowy, skutecznie zwalcza objawy niepokoju, stresu, daje uczucie spokoju, optymizmu i większej chęci do życia.

Inhalacje
Stosować garść na litr wrzątku przy zapaleniu zatok, chorobach gardła, krtani.

Werbena i piołun na stany zapalne w obrębie jamy ustnej
Na szklankę wina wziąć po 1/2 łyżki drobno posiekanego ziela werbeny i piołunu. Gotować 5 minut, odcedzić przez płótno i wypić wolno małymi łyczkami. Stosuje się 2-3 razy dziennie. Pomaga w zapaleniu miazgi zęba, bólów zębów, chronicznych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej i głowy.

Werbena podobnie jak niepokalanek reguluje naturalną produkcję hormonów, łagodzi bóle miesiączkowe, reguluje cykl, pobudza laktację i przywraca krwawienie w przypadku zatrzymania miesiączkowania, ale może powodować skurcze macicy – nie stosować w ciąży. Przy zatrzymaniu miesiączkowania np. z powodu stresu stosuje się napar z werbeny i herbatkę z korzenia i kwiatu malwy czarnej

5 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: