Zakrzepica jest chorobą podstępną, nie dającą wyraźnych objawów, ale niektóre symptomy możemy zaobserwować. Są to
- zaczerwienienia na ciele pojawiające się bez powodu
- nieregularna bolesna opuchlizna np. jednej nogi lub ręki
- pojawianie się bólu bez przyczyny np. w łydce i odczuwanie bólu przy wyginaniu stopy, chodzeniu po schodach
To ostatni moment na wprowadzenie zmian, by nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby. Należy unikając czynników sprzyjających i stosować naturalne substancje roślinne zapobiegające zagęszczaniu krwi i tworzeniu zakrzepów.
Pisaliśmy o mechanizmie powstawania zakrzepicy w artykule Skąd się biorą groźne dla życia zakrzepy. Dziś o tym, jak zapobiegać tworzeniu się zakrzepów gdy jest czas na profilaktykę i leczenie. W kolejnej trzeciej, części metoda, którą można wdrożyć, kiedy tego czasu już nie ma.
Czynniki sprzyjające zakrzepicy
Tłuszcze roślinne inicjują procesy zapalne zwiększają ryzyko chorób serca, układu krążenia i miażdżycy. Kwasy omega 6 występujące w przemysłowo pozyskiwanych olejach roślinnych, wyłączając oliwę z oliwek i olej kokosowy, są jednym z głównych czynników ryzyka. Co wykazują badania [1]. Mimo nadal się poleca osobom zagrożonych chorobami serca i układu krążenia. Więcej na temat olejów roślinnych w artykule Tłuszcze roślinne rujnują zdrowie . Ponadto zakrzepicy sprzyja:
- Słabe nawodnienie na poziomie komórkowym. Powoduje stagnację i zagęszczanie krwi.
- Nadmiar cukrów i węglowodanów osłabia trzustkę. Organ produkuje mniej soków trzustkowych – naturalnych rozpuszczalników skrzepów. Wysoki poziom glukozy we krwi dodatkowo hamuje ich rozpad. By „zachęcić” trzustkę do pracy można pić wodę z cytryną, domowym octem jabłkowym lub sokiem żurawinowym.
- Poziom homocysteiny ponad 14 mcmol / l zwiększa ryzyko zakrzepicy o 60%.
- Niedobór witamin E i D oraz miedzi. [2]
- Tabletki antykoncepcyjne, leki hormonalne i na reumatyzm.
- Brak ruchu, długie przebywanie w pozycji siedzącej.
Leki przeciwzakrzepowe w przyrodzie
W aptece natury jest wiele roślin o działaniu rozrzedzającym krew, przeciwzakrzepowym. Głównie to są aromatyczne zioła żywiołu ognia. Stymulują ruch, metabolizm, rozgrzewają, usuwają stagnację krwi, rozgrzewają. Cebula, czosnek, chili, imbir, kurkuma, ziele angielskie, cynamon, czarny pieprz rozbijają zatory, blokady, stagnacje.
Zioła o przebadanym skutecznym działaniu: pokrzywa, przetacznik, miłorząb, głóg, rumianek, lucerna, arnika, kasztanowiec, liść porzeczki, maliny, kora wierzby. Dr Jadwiga Górnicka poleca pić 3 razy dziennie po 30 kropli wyciągu z jemioły i kasztanowca. Skuteczne i smaczne lekarstwo to herbatka z gałązek malin.
Kilka niezdrewniałych cienkich gałązek po opłukaniu wrzucić do garnka z wrzątkiem. Pogotować chwilę, odstawić na pół godziny. Intensywny malinowy kolor i piękny aromat podpowiedzą, że herbatka jest gotowa. Można dosłodzić miodem. Gałązki można zalać powtórnie i nadal będzie doskonała. Do wywaru można dodać gałązki innych krzewów np. porzeczki. Aromatyczna herbatka przeciwzapalnie i zapobiega tworzeniu się zakrzepów.
Zakrzepica, skłonność do zakrzepów domowe lekarstwa
Aromatyczna oliwa
Przepis z włoskiej medycyny ludowej. Główkę czosnku obrać i zmiażdżyć. Zalać w słoiku szklanką dobrej oliwy z oliwek, dołożyć 2-3 gałązki tymianku i sok wyciśnięty z 2 cytryn. Wymieszać, odstawić na 3 dni w chłodne miejsce. Stosuje się pierwszego dnia łyżeczkę, drugiego dwie. Następne dni przez miesiąc 3 razy dziennie 1 łyżeczkę przed posiłkiem. 3-4 tygodnie przerwy i można powtórzyć.
Zakrzepica kończyn dolnych
Wymieszać po 50 g kwiatów kasztanowca, kwiatów jarzębiny, głogu i 20 arniki. Łyżkę mieszanki zalać w termosie 2 szklankami wrzątku. Po godzinie przecedzić. Pije małymi porcjami zapaleniu zakrzepowym żył i zakrzepicy naczyń krwionośnych .
Mikstura na oczyszczenie tętnic PRZEPIS
Herbatka przeciw zakrzepom
Przepis zielarza Z. Nowaka. Wymieszać po 1/2 szklanki sproszkowanych liści pokrzywy i suszonych owoców czarnej porzeczki. Łyżkę mieszanki zalać wrzątkiem. Parzyć 15 minut pod przykryciem. Ciepły napar pije się 3 razy dziennie między posiłkami. Wzmacnia naczynia krwionośnie, działa przeciwzakrzepowo, chroni przed zawałem, udarem.
Mieszanka o. Klimuszki
Wymieszać o 50 g ziela nawłoci, jemioły, ruty, serdecznika, głogu, wiązówki, kory wierzby, kwiatu bzu czarnego i liścia brzozy. Łyżkę mieszanki zaparzać w szklance wrzątku 10 minut. Pije się 2-3 razy dziennie szklankę naparu przed posiłkiem.
Porady M. Tombaka
- 50 g owoców kasztana pokroić w kostkę. Zalać 1/2 litrem wódki. Odstawić na 2 tygodnie w ciemne i ciepłe miejsce. Stosuje się 30-40 kropli 3 razy dziennie. Kuracja trwa miesiąc.
- Winko czosnkowe PRZEPIS
- 250 g oczyszczonego czosnku wycisnąć i zmieszać z 350 g płynnego miodu, dokładnie wymieszać i odstawić na tydzień. Stosuje się łyżkę 3 razy dziennie 40 minut przed jedzeniem.
- Dreptać w bawełnianych skarpetach po mokrej trawie aż przemiękną. Nie zdejmować, pozwolić im wyschnąć na nogach. Zabieg powtarza się wielokrotnie.
- Pomaga wibrogimnastyka.
Według medycyny wschodniej zakrzepica wiąże się ze stanami zapalnymi, złym funkcjonowaniem trzustki, nerek lub nadnerczy.