REKLAMA

Zdrowe kości, to nie wapń a magnez i witamina D jest ich źródłem

Za zdrowe kości odpowiadają pierwiastki biorące udział w mineralizacji tkanki kostnej.

Osteoporoza zbiera coraz większe żniwo w krajach uprzemysłowionych, szacuje się, że w cierpi już na nią tylko w Stanach Zjednoczonych  40 milionów ludzi. W Niemczech 7 milionów. Najczęściej chorują kobiety po 50 i mężczyźni po 60 roku życia. Ostatnio chorują ludzie młodsi wykrywa się nawet u dzieci  a rozwija się bezobjawowo i podstępnie ! Konsekwencją osteoporozy są złamania kości, co piąta osoba zostaje inwalidą.osteoporoza jak zapobiegac

Lekarze uważają chorobę za nieuleczalną. Profilaktycznie polecają więcej mleka i przetworów w diecie. Ten mit jest mocno zaszczepiony w społeczeństwie jest nieprawdziwy i szkodliwy. Częstsza przyczyna złamań to brak magnezu i nadmiar wapnia ale nie tam gdzie trzeba.

Wapń i magnez to pierwiastki antagonistyczne. Pomimo iż działają w organizmie razem, ich wpływ na nasz metabolizm jest odwrotny. Wynika to  z mechanizmu działania gruczołów przytarczycy, które starają się utrzymać we krwi połączony produkt wapnia i magnezu na zrównoważonym poziomie w stosunku do fosforu. Kiedy poziom magnezu spada, wówczas w celu przywrócenia równowagi wzrasta poziom wapnia.

Skąd bierze się ta dodatkowa ilość wapnia? Oczywiście kości i zębów!

Jak organizm reaguje na nadmiar wapnia we krwi?

Odkłada go w tkankach, głównie tam gdzie występuje chroniczny stan zapalny, co prowadzi na przykład do osłabienia kości, zwapnienia stawów, artretyzmu. Zwapnienia jajników i innych gruczołów.  W konsekwencji do zmniejszenia produkcji hormonów. Osadzanie się wapnia w tętnicach, a nie kościach jest objawem braku witaminy K i D.

źródła magnezu

Suplementowanie wapniem kobiet po menopauzie naraża je na choroby serca, układu krążenia i zawały  Warto przypomnieć, że kości składają się nie tylko z wapnia, ale z kilkunastu innych minerałów i pierwiastków śladowych.  Im więcej wapnia, tym mniej w kościach magnezu, krzemu, boru, siarki, fosforu itd. W efekcie wielu badań sformułowano wniosek wapń nie zapobiega złamaniom w starszym wieku, jest istotny tylko w okresie wzrastania kości.

Kolejny mit to gęstość kości, która nie ma dużego wpływu na złamania, a co więcej badania gęstości są niemiarodajne. Utrata masy kostnej wraz z wiekiem to rzecz najzupełniej normalna i zgodna z fizjologią. Problemem nie jest masa kostna, ale zdolność do jej odbudowy. Za zapobieganie złamaniom nie odpowiada gęstość,  ale elastyczność i zdrowe kości co zapewnia kolagen.

Dawniej kiedy nie było zalewu taniej, przemysłowej żywności ludzie wykorzystywali bogate w kolagen kości do gotowania zup.Skórki i ścięgna, do wyrobu salcesonu, pasztetu, pasztetowej, parówkowej, robili galarety. Wykorzystywali nawet kurze łapki, bo nic się nie mogło zmarnować a tym samym dostarczali tak potrzebnego kolagenu do odbudowy, elastyczności kości, stawów i skóry.kolagen naturalny w zupie

Dieta dla zdrowych kości

Osteoporoza to nie jest stan nieodwracalny. Kości można odbudować w każdym wieku, wystarczy wprowadzić kilka zmian w diecie.

  • Po pierwsze  magnez pozyskiwany z naturalnych źródeł, chociaż najlepiej wchłaniany jest przez skórę.
  • Po drugie nieoceniona witamina D i słońce
  • Po trzecie kolagen, chociaż najwięcej zawierają go produkty zwierzęce, można go znaleźć także pestkach i ziarnach   

Nie trzeba stronić od wapnia, bo jest potrzebny.  Ważne aby trafiał bezpośrednio do kości a nie np. do tętnic  a to tego niezbędna jest witamina D i K.  A wiec mleko tylko pełnotłuste  bo witamina D nie wchłania się bez tłuszczu. Jeśli mleko od krowy, to tej która się pasie na trawie i ma dostęp do słońca. Unikać produktów mlecznych odtłuszczonych i pasteryzowanych.

Źródłem witaminy K są przede wszystkim ciemnozielone warzywa liściaste, a jej naturalnym źródłem jest flora bakteryjna jelita cienkiego . Dalej prolina – podstawowy aminokwas kolagenu występujący m.in. w nieprzetworzonych ziarnach zbóż, głownie w kiełkach i lizyna występującą w żółtkach jajek ale odpowiednio ugotowanych  oraz krzem obecny głownie w kaszach jaglanej i gryczanej, czarnych orzechach oraz w ziołach : skrzypie polnym, pokrzywie i podbiale.

Należy spożywać wystarczające ilości tłuszczu  i cholesterolu. Bez nie powstałby żywy organizm bo towarzyszy nam od pierwszej komórki. Osoby z wyższym poziomem cholesterolu żyją dłużej jak mówią statystyki.

Przy zaawansowanej chorobie ograniczyć cukier i kofeinę, wykluczyć tłuszczy trans i żywność przetworzoną.  Dostarczać dobre tłuszcze i kolagen. Mikstura ze skorupek jak PRZEPIS  dbać o umiarkowaną aktywność fizyczną . Przy tych zmianach zaawansowana choroba zacznie się w ciągu nawet 2-3 miesięcy.

 

骨元気

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JuliasekretyzdrowiaSławek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Sławek
Gość
Sławek

Skorupki mają być ugotowane czy surowe dobrze umyte ??

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

ugotowac jajko i zjesc a skorupke wykorzystac

Julia
Gość
Julia

DOBRZE UMYTE ,UGOTOWANE NASTĘPNIE PIECZONE W PIEKARNIKU. NA KONIEC ZMIELONE.

trackback

[…] „Osteoporoza zbiera coraz większe żniwo w krajach uprzemysłowionych(…) najczęściej chorują kobiety po 50 i mężczyźni po 60 roku życia, ale również ludzie młodsi, wykrywa się nawet u dzieci (…) Medycyna akademicka uważa chorobę za nieuleczalną i poleca spożywanie więcej mleka i jego przetworów aby przyswajać więcej wapnia.  Ten mit jest mocno zaszczepiony w społeczeństwie i co więcej, jest nieprawdziwy i szkodliwy…” czytaj w artykule >> […]

REKLAMA
%d bloggers like this: