Apteka w twojej kuchni, Diety szczególne, Dla kobiet, Domowy salon kosmetyczny, Leki z sadu i ogrodu, Medycyna ludowa, Przepisy, Sprawdzone efekty, Terapie naturalne

Zielarskie i kosmetyczne przepisy z owoców i ogonków czereśni

czereśnie ogonki czereśni właściwości

Soczyste czereśnie pojawiają się na krótko w czerwcu. Sezon na owoce o wyjątkowym smaku trwa zaledwie miesiąc. Wystarczająco, by zakończyć proces oczyszczania wątroby przed latem. Pobudzają limfę i tonizują wątrobę. Nawilżają tkanki, doskonałe na suchość i zaparcia.

czereśnie ogonki czereśni właściwości

80% tych aromatycznych, soczystych, owoców stanowi woda. Czereśnie to znakomity tonik limfatyczny i odmładzający, w zielarstwie wykorzystuje się również pestki, ogonki, liście, korę i żywicę.

Zalety czereśni

Znane nam uprawiane czereśnie od trześni – dzikiej ptasiej wiśni [Prunus avium]. Nazwa botaniczna Prunus cerasus, od miasta Cerasus, które słynęło z upraw czereśni. Tam zachwycili się ich smakiem Rzymianie i nazwali je  śliwkami z Cerasus.

Obecnie znanych jest około tysiąca odmian czereśni o różnej wielkości i barwie owoców. Od jasnożółtych, po ciemnoczerwone, niemal czarne. Te najciemniejsze mają największą wartość odżywczą.

zbiór czereśni

Owoce czereśni są przebogate w witaminy B, A, C, K, P i składniki mineralne. Dostarczają sporo magnezu, potasu, wapnia, cynku, selenu, jodu, fosforu, żelaza, ogromnej ilości przeciwutleniaczy i kwasu elagowego chroniącego przed nowotworami.  Działanie: antyoksydacyjne, przeciwzapalne, rozluźniające, przeciwbólowe,  regenerujące, przeciwbakteryjne, przeciwzakrzepowe, grzybobójcze.

  • Owoce czereśni poprawiają trawienie, stymulują krążenie krwi, wzmacniają serce, zapobiegają arytmii.
  • Wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, wskazane przy cerze naczyniowej, pajączkach, skłonnościach do siniaków, żylaków, hemoroidów.
  • Poprawiają pracę układu trawiennego, moczowego, nerek, tarczycy, są dobre dla kości i zębów, zapobiegają osteoporozie
  • Oczyszczają organizm z toksyn i nadmiaru soli, obniżają poziom kwasu moczowego we krwi. Korzystne dla osób cierpiących na dnę moczanową, reumatyzm, artretyzm.
  • Odmiany ciemnoczerwone odmiany obniżają ciśnienie krwi.
  • Odmładzają skórę i wewnętrzne tkanki dzięki przeciwutleniaczom, flawonoidom i antocyjanom.
  • Są źródłem melatoniny, co jest rzadkością wśród roślin
W tradycyjnym zielarstwie

Tradycyjnie owoce czereśni wykorzystywano dla oczyszczenia i odmładzania organizmu, poprawy trawienia, pozbycia się suchości i zaparć, odchudzania. W okresie renesansu wykorzystywano pestki czereśni. W każdej domowej apteczce znajdowały się słodkie lekarstwa – elektuaria, po staropolsku zwane lektwarzami. Wśród nich były pestki wiśni, czereśni, które w małych dawkach, ostrożnie stosowano na ból gardła i żołądka (zawierają amigdalinę z grupy glikozydów cyjanogennych. Z żywicy gotowanej w winie wyrabiano syropy przeciw kaszlowi, bólowi gardła, przeziębieniom.

Profil energetyczny
Smak: Lekko słodki, cierpki, kwaśny (owoce), gorzki, cierpki (pozostałe części).
Energetyka: Chłodzi, nawilża (owoce), osusza (pozostałe części).
Tkanki: Płuca, jelito cienkie i grube, śledziona, nerki, macica  (tylko owoce).
Działanie: Nawilża i odblokowuje jelita, zmniejsza obrzęki, uspokaja nerwy i Shen (ducha), regeneruje i tonizuje Górny Ogrzewacz (serce i płuca).

W medycynie wschodniej owoce czereśni stosuje się przy nadmiarze żywiołu ognia w sercu. Wzorce nierównowagi: niepokój, nadmierne pobudzenie, bezsenność, gorączka, szybkie tętno, kołatanie serca, nadmierne pragnienie.  Żółty nalot na języku, czerwona końcówka języka, owrzodzenia jamy ustnej, gorący, ciemny mocz.

Wywary z kory i ogonków czereśni tonizują i pobudzają układ pokarmowy, uspakajają system nerwowy, harmonizują krążenie. Cierpki, gorzki smak napina zbyt luźne tkanki, tonizuje, wzmacnia naczynka, nie obciążając serca. Łagodzi podrażnienia błon śluzowych. Garbniki osuszają zatoki, rozrzedzają śluz.

TCM stosuje po ostrych, gorączkowych stanach zapalnych płuc, opłucnej, wątroby, przy problemach żołądkowo-jelitowych, biegunce, niestrawności, dnie moczanowej.

Zielarskie przepisy z czereśni

Kuracja odtruwająca 
Jeden, dwa dni spożywa się wyłącznie czereśnie co doskonale oczyszcza i rewitalizuje organizm, nawilża, tonizuje i odmładza tkanki. Widoczne efekty to rozjaśniona, rozświetlona, bardziej elastyczna skóra. Czereśni nie popija się wodą, by nie wywołać rozstroju żołądka.

Herbatka z ogonków czereśni 

25 g wysuszonych ogonków zalać 1/2 litra wody. Gotować pod przykryciem 10 minut i odstawić do naciągnięcia. Po odcedzeniu pije się 100 -150 ml  2 razy dziennie kwadrans po posiłku. Oczyszcza z toksyn, przyspiesza metabolizm i spala tłuszcz szczególnie z okolic brzucha. Znacznie obniża poziom kwasu moczowego, pomaga przy artretyzmie. Tak samo można zrobić wywar ze świeżych liści : 10 gram na szklankę wody.

Wywar z ogonków czereśni, wiśni

Stany zapalne dróg moczowych
Dwie łyżki suszonych ogonków czereśni zalać litrem wody i zagotować. Podgrzewać na małym ogniu 2-3 minuty. Dorzucić 1/3 szklanki  owoców czereśni i pokrojone jabłko. Ostawić pod przykryciem na kwadrans i przecedzić do termosu. Popija się w niewielkich ilościach cały dzień.

Wywar z kory
Korę z gałązek rozdrobnić nożem na małe kawałeczki i wrzucić na wrzątek. Gotować kilka minut i odcedzić. Pije się w niewielkich ilościach między posiłkami. Dawniej stosowano na robaczycę, krążenie i wzmocnienie po chorobach.

Maseczka z czereśni

Jest jak lifting na cerę zniszczoną, z oznakami zmęczenia, starzenia. Garść niepryskanych czereśni rozgnieść na miazgę. Ubić piane z białka jednego jajka i zmieszać z owocową papką. Nałożyć na twarz, szyje i dekolt, po 20 minutach zmyć letnią wodą. W sezonie warto stosować 2-3 razy w tygodniu.

odmładzająca maseczka z czereśni

Dla cery wysuszonej, poszarzałej miesza się z tłustą śmietaną lub oliwą z oliwek i odrobiną soku z cytryny. Kompres z miazgi czereśni położony na czoło łagodzi bóle migrenowe , na szyję wzmacnia i odmładza organizm.

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments