Domowy salon kosmetyczny, Przepisy, Zioła

Zioła dla urody – sekrety naturalnego piękna naszych prababek

Zioła dla urody - sekrety naturalnego piękna naszych prababek

Zioła to fantastyczne środki pielęgnacyjne, bardzo przyjazne dla skóry, bez odrobiny chemii. Słowo kosmetyk wywodzi się z greckiego kosmeo i oznacza upiększać. Dobry preparat powinien pielęgnować skórę.

Syntetyczne składniki zatykają pory blokując wydalanie toksyn. Naruszają barierę lipidową i osłabia tkankę łączną. W efekcie komórki skóry dosłownie się duszą, co hamuje ich podział i zaburza gospodarkę hormonalną. Substancje chemiczne przenikają do krwi, co nie jest obojętne ani dla skóry, ani całego organizmu.

Zioła dla urody - sekrety naturalnego piękna naszych prababek

Sugerując się nazwą zakładamy, że kosmetyki naturalne, które znajdujemy na półce w sklepie mają coś wspólnego z naturą. Ale tak nie jest, wymogi prawne nakładają na producentów stosowanie chociażby substancji konserwujących.

Zioła dla urody – sekrety naszych prababek

Kobiety zawsze chciały zachwycać pięknem i od zarania dziejów stosowały zioła dla urody.

Mityczna władczyni Etiopii królowa Saby masowała ciało mieszanką mirry, kwiatów pomarańczy z olejkiem z drzewa różanego. Kleopatra ujędrniała skórę miąższem aloesu, a do kąpieli z mleka dodawała napar z czarnego bzu i oliwę z oliwek. Elżbieta Węgierska dzięki ziołowemu tonikowi wyglądała 20 lat młodziej. Do czasów obecnych przetrwała nazwa wody królowej Larendogra i receptura.

woda królowej elżbiety

Po dziś dzień kobiety wielu kultur na świecie korzystają ze starych, sprawdzonych receptur.  Jedna z mądrych zasad Ajurwedy głosi: „nie nakładaj na ciało niczego – czego nie możesz zjeść”.  Hinduski piękne i lśniące włosy nie zawdzięczają reklamowanym szamponom. Kobiety z doliny Hunza, mimo upływu lat, bez drogich kremów zachowują jędrna i gładką cerę.

Zioła dla urody

Zdecydowanie warto własnoręcznie przygotowywać środki pielęgnacyjne. Domowe kosmetyki maja wyłącznie zalety i jedną wadę. Ze względu na brak konserwantów należy je w miarę szybko zużyć. Do maseczek, toników, własnej roboty kremów, balsamów i szamponów idealne są zioła.  Ziołowe wyciągi mają bardzo dobrą przyswajalność, zawierają wartościowe substancje i wprowadzają równowagę.

Skóra, będąca największym organem wydalania, stanowi barierę dla środowiska zewnętrznego oraz zapewnia ochronę przed bakteriami i patogenami; dlatego jest nazywana „trzecią nerką”, ponieważ przejmuje dodatkowe obciążenie, gdy główne kanały oczyszczania nie eliminują toksyn wydajnie.

Skóra jest odbiciem wewnętrznej kondycji organizmu. Przesuszona informuje, że tkanki i narządy wewnętrzne wysychają. Wysypki i trądzik, mówią że organizm nie radzi sobie z usuwaniem toksyn. Obrzęki wskazują na wilgotną stagnację, zaburzenia retencji płynów, brakiem wyważonej elastyczności tkanek. Zioła mają tę zaletę, że można je stosować zewnętrznie do pielęgnacji oraz wewnętrznie by wprowadzić równowagę na głębszym poziomie.

Najbardziej trafną metodą dobierania jest kierowanie się smakiem i energetyką ziół. Dobieranie ich do wzorców nierównowagi. Zioła aromatyczne rozpraszają stagnację, poprawiają ukrwienie. O smaku cierpkim napinają rozluźnione tkanki, gorzkie silnie detoksykują, śluzowate chłodzą i łagodzą podrażnienia. Dokładny opis energetyki, działania 12 smaków, i zastosowania przy różnych wzorcach nierównowagi, znajdziecie Państwo w książce: Tajemnice Ziół – zapomniana wiedza. Do nabycia Tutaj.

tajemnice ziół zapomniana wiedza

Innych ziół potrzebuje cera wrażliwa, skłonna do podrażnień, tracąca jędrność, sucha albo trądzikowa. Nie sposób wymienić wszystkich,  oto kilka najpopularniejszych:

Zioła dla cery tłustej i mieszanej
  • Oczar wirginijski, lawenda, płatki róży, nagietek.
  • Kwiat czarnego bzu, dziurawiec, krwawnik, łubin.
  • Macierzanka, melisa, rozmaryn, estragon, tymianek.
  • Pokrzywa, szałwia, mięta, skrzyp polny, zielona herbata.

jak zrobić wodę oczarową przepis

Zioła dla cery suchej

O smaku śluzowatym, słodkim i oleistym. Nawilżają, odżywiają, regenerują, łagodzą podrażnienia.

  • Aloes, rojnik, korzeń prawoślazu, babka, dziki ślaz, malwa, morszczyn, kora wiązu czerwonego, żywokost
  • Fiołki, kozieradka, koniczyna, lipa, traganek,
  • Ogórecznik, siemię lniane, wiesiołek,
Zioła dla cery z ropniami i stanami zapalnymi

Potrzebujemy ziół, które osuszają, łagodzą stany zapalne, hamują nadmierną produkcję, obkurczają tkanki, działają w kierunku: od środka na zewnątrz.

  • Pięciornik gęsi, szałwia, rumianek, oczar wirginijski, czarny bez, jałowiec, korzeń łopianu,
  • Krwiściąg, przetacznik, fiołek trójbarwny, szczeć pospolita, wrotycz, glistnik
Przy egzemach i AZS: 
  • Owies mleczny i płatki, miodla indyjska
  • Portulaka, gwiazdnica, kozieradka, lepiężnik, niecierpek,
  • Żyworódka pierzasta, pelargonia pachnąca,  glistnik jaskółcze ziele
Zioła dla skóry wrażliwej, delikatnej, naczynkowej
  • Mydlnica lekarska, rojnik, nagietek, rumianek, ogórecznik, oczar, korzeń prawoślazu, lawenda, lipa melisa
  • Aloes, arnika, borówka, chaber bławatek, czarny bez, fiołek trójbarwny, kasztanowiec
  • Miłorząb japoński, pietruszka, pokrzywa, skrzyp polny, świetlik, szałwia, zielona herbata, wiesiołek, len
Zastosowania i przykładowe przepisy
Zioła bogate we flawonoidy

Arnika, nagietek, rumianek, skrzyp,  świetlik, zielona herbata. Idealne dla cery delikatnej, wrażliwej, naczynkowej.

  • Działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, uszczelniają naczynia krwionośne.  Mają właściwości odmładzające, spowalniają starzenie skóry

Na rozszerzone naczynka kuracja skrzypem polnym.

  • 2 łyżeczki skrzypu zalewamy szklanką zimnej wody odstawiamy na 12 godzin do zimnego naciągania Można zagotować i zaparzać pod przykryciem 10 minut. 2-3 razy dziennie pijemy herbatkę ze skrzypu

  • Plus kompresujemy wyciągiem miejsca z popękanymi żyłkami.  Kuracja może trwać dość długo, nawet pół roku ale warto zastosować. Efektów pozazdrości każda kosmetyczka czy chirurg plastyczny. Przy okazji wzmocnią się paznokcie i włosy.

Uwaga: podczas długiego zażywania skrzypu , trzeba uzupełniać witaminę B 1.

Zioła bogate w związki śluzowe

Dziki ślaz, babka zwyczajna, prawoślaz, siemię lniane, lipa, dziewanna. Idealne dla cery suchej, wrażliwej i odwodnionej. Chronią skórę przed niebezpiecznym działaniem czynników zewnętrznych, zmiękczają skórę i natłuszczają.

Olejek z dziewanny – doskonały kosmetyk do twarzy 
2 pełne garście świeżo zebranych kwiatów dziewanny zalewamy w słoiku 2 szklankami oliwy z oliwek. Lekko przymknięty słoik stawiamy w słońcu na parapecie na 2 tygodnie. Co kilka dni wstrząsamy. Odcedzamy, odciskami mocno i przelewamy  do słoiczków. Doskonale nawilża i pielęgnuje skórę.

Zioła bogate w fitohormony

Znajdziemy je w koniczynie, łubinie, lucernie, czarnej malwie, kozieradce, lukrecji. Pobudzają regenerację naskórka i produkcję kwasu hialuronowego. Wpływają na odpowiedni poziom nawilżenia. Ujędrniają skórę, poprawiają elastyczność i rozjaśniają optycznie cerę. Hamują nadmierny łojotok i rogowacenie.  Idealne dla kobiet w okresie klimakterium, ponieważ wtedy skóra staje się cienka i sucha.  Oraz dla cery zniszczonej kosmetykami chemicznymi.

Maseczka z kozieradki

Mielimy łyżeczkę nasion kozieradki.  Dodajemy łyżkę płatków owsianych, żółtko i łyżeczkę śmietany. Mieszamy i odczekujmy aż płatki lekko napęcznieją. Nakładamy na twarz. Po kwadransie zmywamy ciepłą wodą lub naparem ziołowym. Maseczka ujędrnia i nawilża skórę. Poprawia elastyczność i koloryt.

Kozieradka skuteczne zioło na wiele chorób - garść przepisów

Mazidło z koniczyny 

2 garści kwiatów koniczyny czerwonej zalać 400 ml wody, gotować 20 minut. Odcisnąć. W tym samym wywarze można ugotować kolejną porcję. Gotowanie powtarzać 4-5 razy. Po czym ostrożnie odparować wodę by odwar zgęstniał. Mazidło regeneruje i wzmacnia skórę, można stosować na śluzówki przy upławach.

Zioła bogate w garbniki

Głóg, oczar, pięciornik, oczar, kora dębu, borówka, szałwia, czarna herbata. Sprawdzają się przy skórze ze skłonnościami do zapaleń, trądziku. Mają silne właściwości ściągające, regulują wydzielanie potu, łoju, sebum. Działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

szałwia przepisy skóra włosy - zioła dla urody

Zioła dla urody

Maseczka z szałwią
Do cery tłustej,. W kubku śmietany rozgnieść garść szałwii i ubite białko. Rozprowadzić po twarzy, dekolcie i szyi. Po 15 minutach zmyć ciepłą wodą. Łagodzi podrażnienia, wygładza i ujędrnia. Dla cery suchej białko zastąpić żółtkiem.

Inne związki i działanie
  • Azuleny
    Najbardziej znanymi ziołami o takim działaniu są rumianek i krwawnik. Do  najważniejszych właściwości należy działanie przeciwzapalne, ściągające i dezynfekujące. Łagodzą zaczerwienienia i podrażnienia, zwężają naczynia krwionośne. Można je stosować do wyrobu past do zębów, kremów, toników i maseczek.
  • Olejki eteryczne
  • Maja działanie dezynfekujące i odkażające, relaksujące. Pobudzają procesy regeneracyjne. Pobudzają krążenie, korzystnie wpływają na koloryt cery.  Najpopularniejsze olejki to lawendowy, różany, pomarańczowy, cynamonowy, rozmarynowy, miętowy
  • Saponiny
  • W połączeniu z wodą tworzą pieniące się roztwory. Można z nich robić mydła, szampony, żele pod prysznic i do higieny intymnej. Bogate w saponiny są mydlnica, naparstnica, gwiazdnica, tojeść pospolita, kasztany.
3.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments