Ciekawostki, Jesteś tym co jesz, Warto wiedzieć

Żywność zawierająca toksyny wycofywana z rynków europejskich

Żywność zawierająca toksyny wycofywana z rynków europejskich. Jak podaje Food and Feed Safety Alerts (RASFF) – europejski system wczesnego ostrzegania o niebezpieczeństwie pochodzącym z żywności lub pasz,  służby sanitarne w krajach Unii Europejskiej przystąpiły do operacji wycofywania z obrotu produktów spożywczych, w których wykryto niedozwolone substancje chemiczne, toksyny inne zanieczyszczenia.

żywność zawierająca toksyny

 

Wśród wykrytych „dodatków” do żywności znalazły się metale ciężkie jak rtęć i kadm, szereg niedozwolonych substancji chemicznych lub ich za wysokie stężenie tych „dozwolonych”, ponadto znaleziono zanieczyszczenia brudem, alergenami, odchodami gryzoni, owadami, ciałami obcymi m.in kawałkami drewna.

Stwierdzono również obecność pleśni, rakotwórczych aflatoksyn, patogennych bakterii np. salmonella, wirusów np. wzw typu A, norowirus, pozostałości leków weterynaryjnych, środków ochrony roślin i wiele innych substancji, które nie powinny tam się znaleźć

Pełna lista zgłaszanych produktów jest dostępna na stronie systemu wczesnego ostrzegania RASFF , jednak podobnych incydentów może być znacznie więcej niż wymienione na liście , gdyż nie wszystko jest w rzeczywistości regularnie sprawdzane.

Świadczy o tym chociażby fakt, że zbyt często wybuchają głośne afery, kiedy to całe partie żywności są wycofywane, ale dopiero po trafieniu na sklepowe półki, kiedy są dostępne  już w sprzedaży:

Sieć sklepów Biedronka wycofała całą partię steków z marlina hiszpańskiego producenta. Powodem było podejrzenie o podwyższonej zawartości rtęci w produkcie. Niebezpieczne produkty rybne trafiły do sieci sklepów Biedronka w całym kraju.
Ponadnormatywne stężenie rtęci stwierdzono w partii o numerze 43701 steków z marlina, które Biedronka sprowadzała z hiszpańskiej firmy Frime. S.A.
Jak dowiedzieliśmy się w biurze obsługi klienta Jeronimo Martins Polska S.A. skażona partia trafiła do sklepów w całej Polsce. Źródło

 

Kilkadziesiąt partii kiełbas, kaszanek, kabanosów oraz szynek popularnych marek Morliny i Krakus zostało wycofanych ze sprzedaży. To decyzja ich producenta, firmy Animex. Powód? W jednej z próbek surowego mięsa stwierdzono obecność antybiotyku – doksycykliny. Produkty firmy Animex sprzedają m.in. duże sieci handlowe – Biedronka, Lidl, Żabka czy Selgros. Źródło

Dlatego mając na uwadze własne bezpieczeństwo należy zachować dużą ostrożność przy zakupie jakichkolwiek produktów przemysłowych, konfekcjonowanych, a najlepiej całkowicie z nich zrezygnować ponieważ oprócz całej gamy obcych dla organizmu ludzkiego sztucznych konserwantów, wzmacniaczy smaku, aromatu, barwników  i szeregu innych chemikaliów mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia, silnie toksyczne substancje.

 

źródło Centro Meteo Italiano

 

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments