Ostrożeń polny i czarcie żebro odtrują, oczyszczą organizm

Ostrożeń [Cirsium] odgrywał bardzo ważną rolę w obrzędach wiary przyrodzonej i lecznictwie ludowym.

Przypisywano mu cudowną, wręcz magiczną moc. Wierzono, że potrafi odganiać złe moce, odczyniać uroki, oczyszczać „zepsutą krew”. W wywarze ostrożnia kąpano niemowlęta, do dziś jeszcze zachował się ten zwyczaj w nielicznych regionach.

Przed wojną ostrożeń sprzedawano w aptekach i na targowiskach. Młode liście i kłącza, które zawierają dużo białka w okresach głodu jedzono jak warzywa – stąd nazwa jednego z gatunków ostrożeń warzywny.

Czarcie żebro ostrożeń właściwości

Karmiono nim zwierzęta gospodarskie, niektórzy hodowcy twierdzą, że konie dodatkowo karmione czarcim żebrem mają ładną, lśniącą sierść. Ostrożeń warzywny [Cirsium oleraceum] w gwarze ludowej znany jest jako czarcie żebro, ziobro, staropłoch.

 

Inny gatunek: ostrożeń polny [Cirsium arvense] czyli popularny oset o jasnopurpurowych kwiatach według prof. Ożarowskiego ma porównywalne działanie.

ostrożeń polny

 

Prawdopodobnie surowiec handlowy jest mieszaniną obu wymienionych gatunków. Ostrożeń warzywny ma żółtozielone kwiaty i prawie nie ma koców, rośnie na wilgotniejszych łąkach.

Ostrożeń właściwości lecznicze

Współczesne badania [1] wykazały, że ostrożeń ma działanie silnie odtruwające. Ułatwia wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii .

To co wcześniej nazywano działaniem „czyszczącym krew” przypisuje się obecności flawonoidów. A co dawniej wiązano z odczynianiem uroków dziś możemy wyjaśnić działaniem substancji aktywnych. Inny język, inne interpretacje ale skutek ten sam.

 

W Polsce ostrożeń występuje pospolicie na całym niżu i w okolicach podgórskich. Preferuje podmokłe gleby, łąki, wilgotne lasy i zarośla, torfowiska, okolice zbiorników wodnych. Kwitnie od lipca do września.

Ostrożeń inaczej czarcie żebro odtruje i oczyści organizm

Do celów leczniczych ścina się całe pędy na początku kwitnienia.  Oddziela od łodyg liście wraz z koszyczkami i otaczającymi je małymi liśćmi.  Suszy w zacienionym, przewiewnym miejscu. Otrzymuje się ziele ostrożnia warzywnego – Herba Cirsii oleracei.  Analogicznego surowca dostarcza ostrożeń polny o jasnopurpurowych kwiatach czyli pospolity oset.

Ostrożeń ma działanie:
 • silne odtruwające, moczopędne
 • odżywcze
 • przeciwzapalne, bakterio i grzybobójcze
 • przeciwkrwotoczne
 • poprawia metabolizm, wspomaga odchudzanie

Polecany przy chorobach wynikających z niesprawnego układu oczyszczającego i wydalniczego:

 • chorych nerkach
 • dnie moczanowej
 • reumatyzmie, reumatoidalnym zapaleniu stawów i mięśni
 • chorobach skórnych, trądziku, łuszczycy
 • alergiach
 • wspomagająco przy nowotworach i zapaleniach żył

Wywary z ziela stosowane są w leczeniu:

 • trądziku, wysypki alergicznej, uszkodzeniach naskórka, oparzeniach, łupieżu i wypadaniu włosów.

Podany bezpośrednio na skórę w postaci okładów, przymoczek i kąpieli działa przeciwzapalnie. Można stosować w zapaleniu spojówek, oparzeniach I stopnia, żylakach podudzi i dla pielęgnacji skóry.
Ostrożeń ma właściwości ogólnie wzmacniające i zwiększające odporność. Zawiera związki trój-terpenowe, analogiczne do tych w korzeniu  mniszka. 

Ostrożeń przepisy lecznicze

Odwar z ziela

1/2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 2 szklankami ciepłej wody. Gotować powoli pod przykryciem 5-10 minut. Odstawić na 5 min i przecedzić do termosu.

Pije się 2-3 razy dziennie 1/2-2/3 szklanki na godzinę przed posiłkiem. Stosuje jako środek moczopędny, oczyszczający i ogólnie wzmacniający. Zewnętrznie odwar do okładów, przymoczek, obmywań, kompresów, nasiadówek, kąpieli i płukania włosów.

Herbatka na dnę moczanową

Wymieszać 100 g ziela ostrożnia i po 50 g korzenia mniszka i łopianu. 3 łyżki mieszanki wsypać do garnka,zalać 4 szklankami wody, zagotować, podgrzewać na małym ogniu 5 minut. Po przecedzeniu pije się ciepłą herbatkę  cały dzień

Mieszanka dla dzieci
nadmiernie płaczliwych, znerwicowanych, przelęknionych

Dzieciom ostrożeń najlepiej połączyć z melisą, dziurawcem albo majerankiem. Podaje się  słabą herbatkę: 1 łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, dosłodzić miodem lub domowym sokiem owocowym. Herbatka z ostrożnia ma przyjemny smak i zapach, dzieci chętnie ją piją.

ostrożeń właściwości czarcie żebro

Mieszanka czyszcząca krew
 • po 50 g ostrożnia i liści brzozy
 • i po 25 g kwiatów wrzosu, bzu czarnego, jasnoty białej, chabru.

Wymieszać zioła. 2 łyżki mieszanki zalać w termosie 2 szklankami wrzątku, zamknąć na godzinę.

Pije się po 2/3 szklanki naparu 3 razy dziennie między posiłkami w zaburzeniach uwidaczniających się odczynami skóry. Pomocniczo w reumatyzmie i artretyzmie.

Mieszanka na alergie

Wymieszać w równych ilościach:

 • ostrożeń, jasnotę, skrzyp polny, rumianek, melisę, kozłek
 • ziele bobrka, kwiat dziewanny, korzeń mniszka i szyszki chmielu

Przechowywać w szczelnym i nieprzepuszczającym światła pojemniku. Trzy duże łyżki mieszanki zalać 4 szklankami wrzątku w termosie.

Pije się po przecedzeniu 3 razy dziennie 1 szklankę między posiłkami przez miesiąc. Po miesięcznej przerwie kuracje można powtórzyć.

Mieszanka na wirusowe zapalenie wątroby

 • po 50 g owoców róży, liści mięty pieprzowej i ziela bylicy pospolitej
 • i po 25 g ziela ostrożnia warzywnego, liści brzozy i korzenia arcydzięgla.

Zalać 2 łyżki ziół w termosie dwiema szklankami wrzątku, przykryć i pozostawić na pół godziny.

Pije się 3 razy dziennie po pół szklanki między posiłkami po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby w początkowym okresie (3-4 miesiące) zdrowienia.

Z czym łączymy ostrożeń?
 • Choroby stawów, reumatyzm, artretyzm, cukrzyca, problemy skórne – z wiązówką, topolą, lepiężnikiem lub innymi ziołami przeciwreumatycznymi. Pić miesiąc raz lub 2 razy dziennie.
 • Przy chorej wątrobie mieszać z ostropestem, korzeniem mniszka, karczochem, rzepikiem
 • Problemy z oddawaniem moczu – z rdestem, perzem, wilżyną, nawłocią, brzozą.
 • Przy problemach z prostatą z  wierzbówką, znamionami kukurydzy, wilżyną, niecierpkiem.

Nalewka 
25 g starannie rozdrobnionego ziela zalać 250 ml alkoholu 70% macerować 14 dni, często wstrząsając.

Pije się 30 kropli rozpuszczone w 1/4 szklanki wody 2-4 razy dziennie miedzy posiłkami. Jako środek moczopędny, przeciwzapalny i wzmacniający. Związki czynne są trudniej rozpuszczalne w wodzie, nalewka działa silniej.

Kąpiele
50 g ziół zalać 2 litrami wody, gotować 15 minut. Po przecedzeniu wlać do kąpieli wodnej, dosypać garść soli. Czas kąpieli 15-20 minut.

Kąpiel oczyszcza z toksyn i ze złych energii. Najlepiej działa jak mówią przekazy przy pełni księżyca.

Uwaga: Przetwory z ostrożnia stosowane w zalecanych dawkach leczniczych nie wywierają działania szkodliwego dla zdrowia.

Referencje:
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. A.Ożarowski, W. Jaroniewski
Po zdrowie ziołami. S. Korżawska
Apteka Natury. J. Górnicka

3 2 votes
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Ostrożeń inaczej czarcie żebro odtruje i oczyści organizmCzerwiec 10, 2018 […]

%d bloggers like this: