REKLAMA

Ostrożeń inaczej czarcie żebro odtruje i oczyści organizm

Ostrożeń zwany inaczej czarcim żebrem, czarcim ziobrem, strachopłochem odgrywał bardzo ważną rolę w lecznictwie ludowym. Przypisywano mu cudowną, wręcz magiczną moc. Wierzono, że potrafi odganiać złe moce, odczyniać uroki, oczyszczać „zepsutą krew”. W wywarze ostrożnia kąpano niemowlęta, do dziś jeszcze zachował się ten zwyczaj w nielicznych regionach.

Przed wojną ostrożeń sprzedawano w aptekach i na targowiskach. Młode liście i kłącza, które zawierają dużo białka w okresach głodu jedzono jak warzywa – stąd też nazwa ostrożeń warzywny. Karmiono nim zwierzęta gospodarskie, niektórzy hodowcy twierdzą, że konie dodatkowo karmione czarcim żebrem mają ładną, lśniącą sierść.

 

Obecnie zioło ponownie zaczyna wracać do łask. Współczesne badania wykazały, że ostrożeń ma działanie silnie odtruwające, ułatwia wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii – co wcześniej nazywano działaniem „czyszczącym krew”, a które przypisuje się obecności flawonoidów. To co dawniej wiązano z odczynianiem uroków dziś możemy wyjaśnić działaniem substancji aktywnych. Inny język, inne interpretacje ale skutek ten sam.

Ostrożeń inaczej czarcie żebro odtruje i oczyści organizm

W Polsce ostrożeń występuje pospolicie na całym niżu i w okolicach podgórskich. Preferuje podmokłe gleby, łąki, wilgotne lasy i zarośla, torfowiska, okolice zbiorników wodnych. Kwitnie od lipca do września. Do celów leczniczych ścina się całe pędy na początku kwitnienia, oddziela od łodyg liście wraz z koszyczkami i otaczającymi je małymi liśćmi, a następnie suszy w zacienionym, przewiewnym miejscu. Otrzymuje się ziele ostrożnia warzywnego – Herba Cirsii oleracei. Analogicznego surowca dostarcza ostrożeń polny o jasnopurpurowych kwiatach czyli pospolity oset polny.

ostrożeń

 

Ostrożeń ma silne działanie odtruwające, przeciwzapalne, moczopędne i odżywcze. Ponadto działa bakterio i grzybobójczo, przeciwkrwotocznie, wpływa na poprawę metabolizmu i wspomaga odchudzanie.
Polecany jest przy chorobach, które wynikają z niesprawnego układu oczyszczającego i wydalniczego – szczególnie w chorobach nerek, dnie moczanowej, reumatyzmie, reumatoidalnym zapaleniu stawów i mięśni, chorobach skórnych, trądziku, łuszczycy, alergiach. Wywary z ostrożenia stosowane są w leczeniu trądziku, wysypki alergicznej, uszkodzeniach naskórka, oparzeniach, łupieżu i wypadaniu włosów. Podany bezpośrednio na skórę w postaci okładów, przymoczek i kąpieli, wykazuje działanie przeciwzapalne. Można zalecić je zewnętrznie w zapaleniu spojówek, oparzeniach I stopnia, żylakach podudzi i dla pielęgnacji skóry. Wyciągi z ostrożenia stosowane są nawet jako czynniki wspomagające leczenie nowotworów.
Z obserwacji doświadczalnych wynika, że ostrożeń ma również właściwości ogólnie wzmacniające i zwiększające odporność, zwłaszcza że zawiera związki trójterpenowe, analogiczne do tych, które znajdują się w korzeniu mniszka lekarskiego.

Ostrożeń czarcie żebro przepisy lecznicze

Odwar z ziela ostrożenia:
1/2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 2 szklankami ciepłej wody. Gotować powoli pod przykryciem 5-10 minut. Odstawić na 5 min i przecedzić do termosu. Pić 2-3 razy dziennie 1/2-2/3 szklanki na godzinę przed posiłkiem jako środek moczopędny, oczyszczający i ogólnie wzmacniający. Zewnętrznie odwar stosować do okładów, przymoczek, obmywań, kompresów, nasiadówek i kąpieli, płukania włosów.

Herbatka na dnę moczanową
Wymieszać 100 g ziela ostrożenia i po 50 g korzenia mniszka i łopianu. 3 łyżki mieszanki wsypać do garnka,zalać 4 szklankami wody, zagotować, podgrzewać na małym ogniu 5 minut. Po przecedzeniu pić ciepłą herbatkę w ciągu dnia.

Ostrożeń zastosowanie

Mieszanka dla dzieci
nadmiernie płaczliwych, znerwicowanych, przelęknionych
Dzieciom ostrożeń najlepiej połączyć z melisą, dziurawcem albo majerankiem. Podawać im słabą herbatkę – 1 łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, dosłodzić miodem lub domowym sokiem owocowym. Herbatka z ostrożenia ma przyjemny smak i zapach, dzieci chętnie ją piją.

 

Mieszanka czyszcząca krew
Wymieszać po 50 g ostrożeń i liści brzozy oraz po 25 g kwiatów wrzosu, kwiatów bzu czarnego, kwiatów jasnoty białej i kwiatów chabru. 2 łyżki mieszanki zalać w termosie 2 szklankami wrzątku, zamknąć na godzinę. Pić po 2/3 szklanki naparu 3 razy dziennie między posiłkami w zaburzeniach uwidaczniających się odczynami skóry. Pomocniczo w reumatyzmie i artretyzmie.

Mieszanka na alergie
Wymieszać w równych ilościach ostrożeń, jasnotę, skrzyp polny, rumianek, melisę, kozłek, ziele bobrka, kwiat dziewanny, korzeń mniszka i szyszki chmielu. Przechowywać w szczelnym i nieprzepuszczającym światła pojemniku. Trzy duże łyżki mieszanki zalać 4 szklankami wrzątku w termosie. Pić po przecedzeniu 3 razy dziennie 1 szklankę między posiłkami przez miesiąc. Po miesięcznej przerwie kuracje można powtórzyć.

Mieszanka na wirusowe zapalenie wątroby
Zmieszać po 50 g owoców róży, liści mięty pieprzowej i ziela bylicy pospolitej oraz po 25 g ziela ostrożenia warzywnego, liści brzozy i korzenia arcydzięgla. Zalać 2 łyżki ziół w termosie dwiema szklankami wrzątku, przykryć i pozostawić na pół godziny.
Pić trzy razy dziennie po pół szklanki między posiłkami po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby w początkowym okresie (3-4 miesiące). zdrowienia.

Nalewka 
25 g starannie rozdrobnionego ziela zalać 250 ml alkoholu 70% macerować 14 dni, często wstrząsając. Pić 30 kropli rozpuszczone w 1/4 szklanki wody 2-4 razy dziennie miedzy posiłkami, zależnie od nasilenia objawów chorobowych, jako środek moczopędny, przeciwzapalny i
wzmacniający. Nalewka działa silniej od odwaru, gdyż związki czynne ostrożenia są trudniej rozpuszczalne w wodzie.

Kąpiele
50 g ziół zalać 2 litrami wody, gotować 15 minut. Po przecedzeniu wlać do kąpieli wodnej, dosypać garść soli. Czas kąpieli 15-20 minut.
Kąpiel oczyszcza z toksyn i ze złych energii. Najlepiej ją stosować, jak mówią przekazy przy pełni księżyca.

Uwaga: Przetwory z ostrożenia stosowane w zalecanych dawkach leczniczych nie wywierają działania szkodliwego dla zdrowia.

Przy reumatyzmie, artretyzmie, reumatoidalnym zapaleniu stawów, cukrzycy i chorobach skórnych dobrze jest pić napary przez miesiąc – raz lub 2 razy dziennie. Dobrze jest łączyć z wiązówką, topolą, lepiężnikiem lub innymi ziołami przeciwreumatycznymi. Przy chorobach wątroby dobrze jest łączyć z ostropestem, korzeniem mniszka, karczochem, rzepikiem. Przy prostacie z wierzbówką, znamionami kukurydzy, wilżyną, niecierpkiem. Przy problemach z oddawaniem moczu z rdestem, perzem, wilżyną, nawłocią, brzozą.

Referencje:
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. A.Ożarowski, W. Jaroniewski
Po zdrowie ziołami. S. Korżawska

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
trackback

[…] Ostrożeń inaczej czarcie żebro odtruje i oczyści organizmCzerwiec 10, 2018 […]

REKLAMA
%d bloggers like this: