Karczoch jerozolimski, topinambur. Roślina ta zwana także gruszką ziemną lub słonecznikiem bulwiastym ze względu na podobieństwo do słonecznika oraz ze względu na jadalne bulwy wytwarzane przez roślinę na podziemnych pędach pochodzi z Ameryki Północnej.
Bardzo prosta w uprawie na polskich glebach czy w ogródkach. Jej podziemne, jadalne bulwy są zimotrwałe, co oznacza że mogą być zbierane jesienią bądź też na wiosnę. W smaku lekko słodkie, chrupiące, podobne do rzodkiewki czy kalarepy lecz bez piekącego akcentu..
karczoch jerozolimski zawiera inulinę, wielocukry i cukry proste, polisacharydy, białka, pektyny, błonnik, kwasy organiczne, śluzy, tłuszcze, krzemionkę, sole mineralne, potas, cynk, fosfor i żelazo. Przez te właśnie wartości topinambur ma działanie: przeciwcukrzycowe,osłaniające,dietetyczne, przeciwzapalne i wzmacniające. Polecany chorym na serce, cukrzykom, wszystkim którzy chcą wzmocnić organizm.
Karczoch jerozolimski zapobiega
- infekcjom dróg moczowych
- obniża podwyższony poziom cholesterolu i glikozy
- ułatwia odchudzanie
- odtruwa organizm z alkoholu i metali ciężkich
- osłania błony śluzowe żołądka
- przeciwdziała zaparciom
- obniża poziom kwasu mlekowego
- poprawia przemianę materii
- zapobiega anemii
Duże, kruche i jędrne bulwy przechowuje się niemyte w lodówce w pojemniku na warzywa. Przed gotowaniem należy obrane bulwy wkładać do zimnej wody z dodatkiem soku z cytryny, aby nie ściemniały. Ja osobiście hoduję tę wdzięczną roślinę na działce (nie wymagająca, a zarazem bardzo plenna), a bulwy jadam na surowo (po umyciu) lub wyciskam sok w zgniatarce. Polecam.
Przy uprawie należy pamiętać, że jest to gatunek inwazyjny.