Przyprawy, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła

Cayenne w kuchennej apteczce pierwszej pomocy

Cayenne w kuchennej apteczce pierwszej pomocy

Papryczki cayenne wnoszą ogień do naszego życia. Czerwone owoce w kształcie płomieni rozgrzewają język i wywołują pot na skroniach.
Wielu kucharzy trzyma sznur cayenne nad kuchnią, aby rozpalić ciepłem i ożywić smak potraw.

Pieprz cayenne

Papryka kajeńska [Capsicum annuum] jest kuzynką jalapeño, odmianą chili, o długich i bardzo pikantnych owocach. Pochodzi z Ameryki Środkowej. W XVI wieku wraz z hiszpańskimi i portugalskimi konkwistadorami trafiła do Europy.

Cayenne w kuchennej apteczce pierwszej pomocy

Po ususzeniu owoce papryczki zostają zmielone, i tak powstaje przyprawa pieprz cayenne. Poza aromatyzowaniem przypraw, papryczki i zmielona przyprawa stosowania jest w zielarstwie przy problemach z sercem i trawieniem. Ze względu na ostrą pikantność jest przez niektórych uwielbiana, a innych nienawidzona.

W tradycyjnym zielarstwie

Dla Majów cayenne był nieodzowną częścią domowego zestaw pierwszej pomocy. Pikantnymi miksturami leczono wiele bolączek, poczynając od bólu zębów, po choroby pasożytnicze typu świerzb.

W rejonie morza Karaibskiego ostre papryczki olbrzymie znaczenie odegrały podczas hiszpańskiej inwazji. Ostre kule nie tyle zabijały, co pozostawiały rany.  Stosowano na nie cayenne, co zapobiegało zakażeniom bakteryjnym.

Profil energetyczny
Smak: Mocno pikantny, ognisty,
Energetyka: Silnie rozgrzewa, osusza,
Tkanki:  Serce, śledziona, żołądek, płuca
Działanie: Wprawia w ruch krążenie, płyny, zastały śluz i metabolizm.  Rozprasza zimną stagnację, otwiera kanały i usuwa przeszkody. Oczyszcza krew, tonizuje śledzionę, żołądek, Stymuluje Qi.

Cayenne jest jednym z najbardziej stymulujących ziół. Wzmacnia energię witalną, likwiduje zastoje krwi, stymuluje krążenie, rozprasza wilgoć, wspomaga energetykę płuc i ich wentylację. Łagodzi  kaszel, duszności i ból w klatce piersiowej. Działa tonizująco na
osoby z tendencjami do ospałości, stagnacji, odczuwania zimna, z nadmiarem zimnej wilgoci, flegmy i śluzów.

pieprz kajeński lecznicze właściwości

Bogate w olejki eteryczne papryczki pobudzają układ pokarmowy i metabolizm. Są naturalnym środkiem przeciwbólowym, wspomaga wydzielanie ważnych enzymów trawiennych. Kontrolują ciśnienie krwi, jednocześnie wzmacniając serce, tętnice, naczynia włosowate i nerwy. Zapobiegają zakrzepom.

Cayenne działa bardzo intensywnie. Jak cała rodzina psiankowatych zaostrza vata i pitta. TCM nie zaleca w niedoborze yin. W tym wypadku czarny pieprz i imbir będą działać łagodniej.

Główne składniki: alkaloidy, kapsaicyna, kwasy tłuszczowe, flawonoidy, olejki eteryczne, witaminy z grupy B, A, C, potas, mangan.

Zastosowania Cayenne

Pikantne przyprawy nie tylko nadają smak potrawom, ale zapobiegają zatruciom pokarmowym i poprawiają trawienie. Warto częściej je gościć talerzu w okresach przeziębień, chłodu, by nie łapać infekcji bądź usunąć pierwsze objawy.

Cayenne w kuchennej apteczce pierwszej pomocy

Silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające pomaga w problemach z sercem. Przy słabym krążeniu obwodowym z podwyższonymi
markerami c-reaktywnego białka (oznaka stanu zapalnego układu sercowo- -naczyniowego) organizm, aż się prosi o rozgrzewające stymulanty.

Trzeba pamiętać, że mogą być dość pobudzające, dlatego zwykle stosuje się je w małych ilościach. Nadmiar może powodować rozstrój żołądka, niektórzy spożywają trzy łyżki stołowe dziennie i nic im nie jest. Można stosować do płukania jamy ustnej przy bólu zębów lub gardła.

Na katar i przeziębienie

Do szklanki wrzątku dodajemy 1/2 – 1/4 łyżeczki  cayenne i dosładzamy miodem. Gorący napój pije się 3 razy dziennie. Rozgrzewa krew, poprawia krążenie, udrażnia nos, zatoki, ułatwia odkrztuszanie.

Przetwory
  • Ocet: Łyżkę stołową cayenne gotować na małym ogniu w litrze octu jabłkowego. Bardzo pomaga w bólach artretycznych.
  • Nalewka: 2 świeże papryczki kajeńskie wkładamy do butelki wódki. Dodajemy po szczypcie gałki muszkatołowej i cynamonu. Odstawiamy do wytrawienia minimum na dobę, im dłużej tym będzie mocniejsza. Filtrujemy i doprawiamy miodem. Doskonała na przeziębienia, wychłodzenie organizmu. Zewnętrznie stosuje się do masażu bolących stawów i mięśni.
  • Smarowidło: Do szklanki ciepłej oliwy lub oleju dodać 1/2 łyżeczki cayenne. Dobrze wymieszać i nakładać na bolesne miejsca. Przy infekcjach dróg oddechowych można smarować klatkę piersiową.
Ciekawostki

Sposób, który działa! dla osób którym łatwo marzną stopy. Posypanie skarpetek odrobiną pieprzu cayenne przed wyjściem z domu zapewni ciepło i krążenie stopom.

Niektórzy zalecają umieszczenie odrobiny cayenne w nosie, aby złagodzić katar sienny, migrenowe bóle głowy i infekcje zatok. Ponoć przyprawa ratuje życie w przypadku zawału serca. Nie ma potwierdzonych badań klinicznych, ale w medycynie wschodniej i południowoamerykańskim zielarstwie stosuje się 1 łyżeczkę cayenne na szklankę gorącej wody.

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments