Domowy salon kosmetyczny, Porady babuni, Przepisy, Sprawdzone efekty, Zamiast

Maseczki na bazie mąki z ciecierzycy – błyskawiczny lifting

mąka z ciecierzycy dla urody

Maseczki do twarzy z mąki z ciecierzycy są tradycyjnym domowym środkiem pielęgnacyjnym w Indiach i krajach azjatyckich. Dają natychmiastowy, widoczny efekt już po pierwszym użyciu.

Mąkę besan z ciecierzycy szeroko wykorzystuje  medycyna ajurwedyjska w zabiegach pielęgnacyjnych, upiększających, rewitalizujących twarz, włosy i ciało. Przeważnie używa się mąki mielonej z fermentowanych, ale również suchych ziaren.

maseczka besan z cieciorki

Do zabiegów, w zależności od stanu skóry stosuje różnego typu dodatki.  Ale wyłącznie naturalne, bo jedna z zasad Ajurwedy brzmi:  „nie nakładaj na skórę niczego – czego nie możesz zjeść”.

 Mąka z ciecierzycy

Zwana mąką groszkową powstaje po zmieleniu łuskanej ciecierzycy. Cieciorka jest bogatym źródłem białka, witamin A,C, E i z grupy B. Zawiera cynk, żelazo, magnez,  miedź, fosfor, wapń, magnez. Mąka b

Maseczki na bazie mąki z ciecierzycy - błyskawiczny lifting

Poza tym, że jest wykorzystywana w kuchni, użyta zewnętrzne w pielęgnacji działa cuda.

  • Głęboko oczyszcza, złuszcza martwy naskórek, przywraca skórze naturalny pH.
  • Napina skórę, wygładza, uelastycznia, rozjaśnia
  • Usuwa nadmiar serum, ale nie wysusza

Maseczki na twarz z naturalnymi dodatkami pomagają radzić sobie z większością problemów skórnych. Są skuteczne w usuwaniu skutków stresu, oznak starzenia, przy przebarwieniach, pryszczach, tłustej skórze, suchej i matowej. Pomaga na stany zapalne i egzemę.  Na bazie mąki z ciecierzycy  mąkę z ciecierzycy do do peelingu ciała i mycia włosów. Hinduski w kosmetyce używają  mąki besan do peelingu ciała i pielęgnacji włosów. Mieszają z wodą na papkę i myją włosy jak szamponem.

Maseczki z mąki z ciecierzycy

Wersja podstawowa

Wymieszać łyżkę mąki groszkowej z ciepłym mlekiem na gęstawą papkę. Nałożyć na twarz, szyję i dekolt. Odczekać do całkowitego wyschnięcia. Powinno się poczuć efekt ściągający, napinający skórę. Masując zmyć ciepłą wodą, najwygodniej pod prysznicem. Nałożyć olejek lub delikatny krem pielęgnacyjny.

Maseczka natychmiast podnosi owal twarzy, wygładza, uelastycznia, usuwa oznaki zmęczenia i nadaje cerze ładnego kolorytu. By wzmocnić efekt maseczki wzbogaca się odpowiednimi dodatkami i postępuje w ten sam sposób.

maska z mąki cieciorkowej

Maska głęboko oczyszczając

W równych ilościach połączyć besan z mąką migdałową, dodać odrobinę kurkumy i twarożku lub gęstej śmietany. Wymieszać na pastę i nałożyć na twarz. Ten zestaw to niezawodny sposób na głębokie oczyszczenie i usunięcie martwego naskórka. Rozjaśnia i napina cerę.

Maseczki dla różnych typów cery
  • Odmładzająca, rewitalizująca 
    Dla skóry z wyraźnymi oznakami starzenia. Zestaw: mąka z ciecierzycy, płynny miód, łyżeczka soku z cytryny, odrobina wody.
  • Nawilżająca
    Dla cery suchej, cienkiej, wiotkiej. Zestaw sok albo miąższ z aloesu, lub banan plus mleko.
  • Rozjaśniająca 
    Dla cery szarej, zmęczonej. Łyżka jogurtu naturalnego, odrobina maślanki, łyżeczka soku wyciśniętego z cytryny. Inna wersja ze sproszkowanym drzewem sandałowym lub olejkiem. Pomaga usuwać blizny potrądzikowe i przebarwienia skóry.
  • Oczyszczająca z nadmiaru sebum 
    Cera tłusta, trądzikowa. Pół łyżeczki kurkumy i woda różana, można dodać odrobinę soku z cytryny
  • Opalizująca
    Z dodatkiem świeżo wyciśniętego soku z marchewki, nadaje złocistego, zdrowego kolorytu
  • Odżywcza 
    Z mleczkiem z białego sezamu i orzeszków ziemnych. Namoczyć na kilka godzin w ciepłym mleku. Zblendować i odcisnąć przez gazę. Wymieszać z mąką besan, odrobiną mleka i miodu.

Latem można wzbogacić świeżymi płatkami róży,  owocami jagodowymi, wiśniami, brzoskwiniami, śliwkami,  pomidorami. Podstawową wersję maseczki można wykonywać co drugi dzień. Wzbogacone wystarczy raz w tygodniu.

Porada

Dla bardziej trwałego i lepszego efektu niezbędny jest ruch i rozciąganie. Spędzanie większości dnia w pozycji siedzącej, upośledza krążenie płynów ustrojowych i sprzyja gromadzeniu toksyn. Ale ważniejszym aspektem jest stagnacja w tkankach, układach i narządach. Bez tego harmonijnego ruchu żadne procesy rewitalizacji nie będą przebiegać prawidłowo. Przykurcze mięśni, słaba tkanka łączna, zwłaszcza powięź nie będą w stanie dać skórze odpowiedniego „rusztowania”.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments