Dawne receptury, Medycyna ludowa, Właściwości i zastosowanie, Zioła, Ziołowe przepisy

Skrzyp wzmacnia włosy, kości, tkankę łączną, nerki, zatoki, płuca

Skrzyp wzmacnia włosy, kości, tkankę łączną, nerki, zatoki, płuca

Skrzyp polny tworzy mocne struktury i podstawę. Jego korzenie sięgają głęboko sięgając po minerały niedostępne dla innych roślin. Pijąc herbatki ze skrzypu absorbujemy je, a organizm wykorzystuje do budowy mocnych kości, włosów, skóry i paznokci.

Skrzyp Polny

Obok widłaków i paproci jest jedną z najstarszych roślin. Przed milionami lat skrzyp był potężnym drzewem, po czym pozostał mu choinkowy kształt. Wiadomo, że stanowił pożywienie ludów pierwotnych, archeolodzy odnaleźli ślady skrzypu w kurhanowych grobowcach.

Skrzyp wzmacnia włosy, kości, tkankę łączną, nerki, zatoki, płuca

Nazwa botaniczna Equisetum arvense nawiązuje do wyglądu rośliny. Wywodzi  się od łacińskich słów Eguus i seta, co oznacza koński ogon. Polska nazwa pochodzi od skrzypiącego dźwięku wydawanego przy pocieraniu łodygi. Skrzyp jest regionalnie zwany krzemiówką, jedliną polną, jodełką i końskim ogonem.

Lubi kwaśne gleby pól, łąk, rośnie na skarpach i nasypach kolejowych. Wczesną wiosną z kłączy wyrastają brązowe kłosy zarodnikowe. Od czerwca pojawiają się wyglądające jak małe jodełki zielone pędy o wysokości do 40 cm. Puste wewnątrz łodygi są sztywne i kruche. Ze względu na dużą zawartość krzemionki przy zgniataniu, przydeptywaniu skrzypią.

W tradycyjnym zielarstwie

Historia wykorzystywania skrzypu w lecznictwie sięga czasów greckich i rzymskich, gdzie tradycyjnie stosowano dla wzmocnienia kości.  Według doktryny podpisów, struktura szkieletowa rośliny podzielona jest na segmenty w formie węzłów. Co wskazuje jego zastopowanie w leczeniu stawów, kości, wiązadeł, tkanki łącznej, skóry, włosów.

Okłady parowe ze skrzypu polnego skuteczne na wiele schorzeń

Używano do hamowania krwawień, leczenia wrzodów, gruźlicy, chorych nerek i układu moczowego. Maria Treben pisała, że skrzyp „wymywa, rozpuszcza i pali wszystko co chore”.

Medycyna wschodnia wyciągi ze skrzypu stosuje do gojenia ran, krwawiących dziąseł, wrzodów, w dolegliwościach układu moczowo-płciowego, chorobach nerek, prostaty, leczeniu otyłości, stanów zapalnych stawów, reumatyzmu oraz  dla wzmocnienia tkanki łącznej, ścięgien, wiązadeł, chrząstek, kości, włosów i skóry.

W Chinach skrzyp jest tradycyjnie wykorzystywany w schorzeniach oczu, stąd nazwa potoczna „”ogniste oczy”. Tradycyjną recepturą do okładów na oczy i tonizowania skóry jest wywar z miodem. Kilka gałązek zebranych przed kwitnieniem sieka się, zalewa 2 litrami wody, dodaje łyżkę miodu i gotuje na wolnym ogniu 20 minut.

Wskazania: Niewyraźne widzenie, zaczerwienione oczy, zapalenie spojówek, migdałków, ból gardła, przeziębienie, przekrwienie płuc, kaszel z odpluwaniem krwi, obfite miesiączki, krwotoki, menopauza, wysypki skórne, egzema. Infekcje dróg moczowy, kamica nerkowa, dna moczanowa, cukrzyca.

Profil energetyczny

Smak: cierpki, słony, lekko gorzki, lekko słodki
Energetyka: Osusza, chłodzi
Tkanki: Jelito grube, płuca, pęcherz, nerki
Działanie: Usuwa wilgotne ciepło, zmniejsza stany zapalne, hamuje krwawienie, wzmacnia tkankę łączną

Skrzyp polny źródło krzemu - receptury oczyszczające i lecznicze

Z zalet skrzypu warto korzystać wiosną. Rzeczywiście pomaga rewitalizować osłabiony organizm, wzmacnia delikatną tkankę łączną, nadaje jej elastyczności. Dobry na osłabione osteoporozą kości (pomaga wiązać wapń), naderwane mięśnie, kontuzje stawów i osłabioną tkankę łączną zwłaszcza płuc i pęcherza. Ale również wzmocni nabłonek jelit i pomoże utrzymać elastyczne tętnice. Pomocny w zapaleniu płuc, astmie jak i zwykłych infekcjach zatok,  przeziębieniach, nawracających zapaleniach pęcherza, nerek, cewki moczowej.

Napary są dobre przy zatrzymywaniu płynów, skłonnościach do kamieni nerkowych, przy wysokim poziomie kwasu moczowego skutkującym zwyrodnieniami stanów, dną moczanową, artretyzmem.

W medycynie współczesnej

Skrzyp polny zawiera rekordową ilości krzemionki. W zależności od siedliska od 6 do 10%  związków krzemu, z czego ok. 20% w postaci krzemionki. Krzem odgrywa jedną z kluczowych ról dla utrzymania organizmu przy życiu, jest niezbędny do regeneracji komórek, odbudowy tkanki łącznej, utrzymania kolagenu, odpowiada za komunikację między mózgiem i komórkami. Tam gdzie krzemu brakuje komórki umierają i zamiera życie.

Zbyt niski poziom krzemu powoduje zaburzenia wchłaniania aż 70 innych pierwiastków. Kiedy ich brakuje w ich miejsce wchodzą szkodliwe metale ciężkie. Krzem posiada również unikatowe właściwości wiązania metali ciężkich w nierozpuszczalne kompleksy, ograniczając ich szkodliwe działanie. Oprócz krzemionki skrzyp jest bogaty sole mineralne, flawonoidy, witaminę C, A, B5,  kwasy organiczne, garbniki, fitosterole i związki żywicowe.

Działanie: odżywcze, remineralizujące moczopędne, ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, łagodzące, hemostatyczne, przeciwnowotworowe.

Ma zdolność odtruwania, oczyszczania organizmu ze szkodliwych toksyn, wiąże i usuwa związki aluminium, które powodują choroby neurodegeneracyjne mózgu [1],  pobudza wytwarzanie kolagenu, uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęki ,hamuje krwawienia, krwotoki, reguluje przemianę materii.

Zbiory surowca

Skrzyp najlepiej zbierać  wiosną, kiedy młode pędy liściowe są w miarę przyległe do łodygi, zanim odchylą się powyżej 45 stopni. Raz, że wczesnych stadiach wzrostu mają dużo biodostępnej krzemionki, a dwa, że w starsze osobniki zawierają kryształy minerałów, które mogą podrażniać nerki. Chociaż nadal można je używać zewnętrznie do płukanek, okładów, wcierek, kąpieli, które wzmacniają włosy, paznokcie, pomagają w chorobach skórnych.

kiedy zbierać skrzyp polny

Ziele można suszyć  w temperaturze do 40 °C, chociaż świeże działa skuteczniej niż suszone.  Wiosną młode pędy po obraniu z pochew liściowych niektórzy jadają surowe lub gotowane. Istotne, by zbierać z obszarów czystych ekologicznie bo roślina z łatwością absorbuje nie tylko minerały, ale i toksyny środowiskowe. Należy  uważać by nie pomylić skrzypu polnego, z toksycznym  skrzypem błotnym [equisetum palustre]. Ten ostatni jest bardziej bujny, soczyście zielony, miękki i nie skrzypi.

Skrzyp polny przepisy

Herbatka ze skrzypu polnego
Dwie łyżki skrzypu zalać 2 szklankami ciepłej wody i na wolnym ogniu gotować 15 minut pod przykryciem. Wypija się w trzech porcjach w ciągu dnia dla oczyszczenia nerek, uzupełnienia minerałów, wzmocnienia naczynek krwionośnych, wzmocnienia włosów, paznokci i poprawy napięcia skóry. Mocniejszą można stosować do płukanek, łagodzi owrzodzenia wokół języka i dziąseł.

herbatka ze skrzypu polnego

Miód skrzypowy
1 część świeżych młodych posiekanych pędów zalać 3 częściami płynnego miodu, starannie wymieszać. Odstawić na kilka dni w temperaturze pokojowej i odcedzić. Stosuje się łyżkę stołową 1-2 razy dziennie. Wzmacnia zęby, kości, tkankę łączną, zewnętrznie można stosować na rany.

Woda krzemionkowa
Uzupełnia niedobory krzemu, przepis ojca Grande TUTAJ

Okłady z parowanego skrzypu
Skuteczne na powiększone węzły chłonne, wszelkiego rodzaju wrzody, mięśniaki, choroby skóry, nerek i pęcherza. Przepis TUTAJ

Skrzyp na układ moczowy

Wywar na rozpuszczenie kamieni nerkowych
Kilogram wyszorowanych ziemniaków z upraw ekologicznych zalać 2 litrami wody, dodać 2 czubate łyżki skrzypu i gotować do miękkości. W ciągu dnia wypija się 2 szklanki wywaru, zamiast całych ziemniaków wywar można zrobić z samych obierek zużyć same obierki. Kuracja trwa 2-3 miesiące. [J. Górnicka].

Na dolegliwości układu moczowego
Wymieszać w równych częściach liście pokrzywy i skrzyp polny. Łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 5 minut. Pije się raz dziennie w problemach z prostatą, skąpomoczem, przy infekcjach układu moczowego.

Wyziębione nerki
Wymieszać po 100 g skrzypu polnego, dziurawca i liści brzozy. 2 łyżki mieszanki zalać 2 szklankami wody, gotować na małym ogniu 5 minut. Wypija się w 3 porcjach po posiłkach.

Nasiadówka na chory pęcherz
Po 50 g skrzypu, rumianku, mącznicy i fiołka trójbarwnego zalać litrem wrzątku. Parzyć pod przykryciem na 5 minut. Zagotować, podgrzewać 2 minuty na wolnym ogniu i robić nasiadówki.

Kąpiel na bóle pleców
100 g ziela skrzypu zalać 5 litrami wody. Odstawić na 24 godziny. Następnego dnia podgrzać do wrzenia i wlać do wanny z ciepłą wodą. Woda powinna sięgać powyżej linii nerek. Czas kąpieli 20 minut. Po zakończeniu nie wycierać się, włożyć piżamę,  płaszcz kąpielowy i godzinę odpocząć w łóżku. W wielu przypadkach efekt leczniczy występuje już po pierwszej kąpieli. Zielarze zalecają kąpiele również przy osteoporozie, łuszczycy i kamieniach nerkowych.

surop ze skrzypu polnego

Kaszel palacza
Przepisy dr J. Górnickiej dla palaczy TUTAJ

Skrzyp na wzmocnienie włosów

Wsypać do słoika po łyżce stołowej ziela skrzypu, korzenia łopianu, szyszek chmielu i liści pokrzywy. Zalać ½ litra spirytusu. Szczelnie zakręcone odstawić na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Przecedzić przez gazę, przelać do butelki z ciemnego szkła. Po umyciu, wcierać w wilgotne włosy i skórę głowy. Stosuje się co drugi dzień 2-3 tygodnie.

Ostrogi piętowe
2 łyżki stołowe skrzypu zalać 2 szklankami wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 5 minut. Przelać do miednicy z niewielką ilością ciepłej wody.  Raz lub dwa razy dziennie moczy się stopy. Kuracja kilkutygodniowa.

Pękające naczynka, pajączki
2 czubate łyżki skrzypu zalać 2 szklankami wody. Gotować na małym ogniu 20 minut. Uzupełnić wodą i pić 2 szklanki naparu dziennie.  Stosuje się 2-4 miesiące w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Dodatkowo zażywa się  homeopatyczny Silicea, 2 granulki dwa razy dziennie. /J. Górnicka/

Przeciwskazania: ciąża, karmienie piersią, choroby serca, ciężka niewydolność nerek. Kuracji ze skrzypem nie stosuje się powyżej 6 tygodni.

4.5 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
1 rok temu

Czy skrzyp polny i leśny mają takie same właściwości?