Aframon madagaskarski [Aframomum melegueta], zwany pieprzem melegueta to aromatyczna przyprawa kuchni regionu Maghreb – i arabskiej i północnoafrykańskiej.
Aframon wyróżnia lekko pikantny smak i delikatny zapach. Po ugryzieniu wyczuwalny jest dość mocny kwiatowy aromat z nutką goździków i kardamonu, niektórzy wyczuwają odrobinę imbir i cynamonu. Tubylcy chętnie żują owoce aframonu z dodatkiem orzeszków kola jako jako stymulującą przekąskę.
Mniej ostry od czarnego pieprzu i nie rozgrzewa tak mocno. Świetna alternatywa dla osób, które lubią pikantny smak, ale nie znoszą „gorąca”.
Aframon Madagaskarski
Jest wieloletnią byliną z rodziny imbirowatych. Dziko występuje w tropikalnej zachodniej i środkowo-zachodniej Afryce, Nigerii, Liberii, Kamerunie, Ghanie, Togo, Sierra Leone i na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Po przekwitnięciu kwiatów wytwarza czerwone walcowate, strąki w kształcie trąbki. Po wysuszeniu brązowieją. Zawierają kilkadziesiąt czerwonobrązowych nasion.
Nazwa botaniczna pochodzi od słów afra- afrykański wybrzeża Malagueta w południowej Liberii. W Średniowieczu aframon sprowadzano do Europy karawanami przemierzającymi Saharę, potem drogą morską przez Sycylię. Stanowił substytut czarnego pieprzu, jako lecznicza przyprawa sprzedawany był w aptekach.
Właściwości aframonu
Pliniusz Starszy wspomina aframon jako „pieprz afrykański” o naturze ciepłej i wilgotnej. Tradycyjnie stosowano w leczeniu zapalenia stawów, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, bólów brzucha, biegunek, wrzodów i przeciw pasożytom. Smak pikantny, lekko gorzki, słodki. Delikatnie rozgrzewa, nie wysusza jak ostre przyprawy.
Nasiona aframonu mają działanie: przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwdrobnoustrojowe , przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne przeciwpasożytnicze, przeciwbólowe, przeciwnowotworowe. Wzmacniają ogień trawienny. Łagodzą wzdęcia, bóle brzucha, nudności, kolki i infekcje jelitowe, hamują biegunki, zwalczają pasożyty.
Nasiona aframonu są bogate w olejki eteryczne m.in pinen, eugenol, eukaliptol oraz liczne witaminy i składniki mineralne. Zawierają alkaloidy, garbniki, fenole, saponiny, flawonoidy, kwasy tłuszczowe.
Aframon jest doskonały na odchudzanie, zmniejszenie brzuszka, oponki. Badania wykazały, że codzienne spożywanie aframonu redukuje trzewną tkankę tłuszczową [1]. Ponadto:
- Poprawia krążenie, obniża ciśnienie, wzmacnia odporność, zmniejsza ból i stany zapalne
- Łagodzi objawy przeziębienia: katar, kaszel, ból gardła, ataki astmy
- Poprawia libido u kobiet i mężczyzn
- Pobudza ośrodkowy układ nerwowy, działa przeciwdepresyjnie
- Tradycyjne zastosowania: ogólne osłabienie, niestrawność, malaria, czerwonka, rzeżączka, pasożyty, bóle mięśni, stawów, depresja, słabe krążenie.
Zastosowania i przepisy
Ziarenka aframonu madagaskarskiego można nabyć w naszym sklepiku TUTAJ. Używamy oszczędnie – nie więcej niż łyżeczkę dziennie. Aframon pasuje do dań słodkich, pikantnych i wytrawnych. Aromatyzowania pieczywa, win, nalewek, likierów, piwa i napojów bezalkoholowych.
Fantastycznie sprawdza się także jako przyprawa do gulaszów, dań curry, sosów sałatkowych, marynat. Wystarczy ćwierć łyżeczki na garnek potrawy. Niektóre stary przepisy podają, że wchodził w skład przypraw korzennych do słynnej nalewki Hipokratesa. Nieograniczone możliwości.
Herbatka z aframonem
Przygotować w szklance pół łyżeczki zielonej herbaty. Centymetrowy, pokrojony kawałek świeżego imbiru zalać szklanką wody. Gotować 5 minut. Zalać zieloną herbatę, po 2-3 minutach dodać 1/2 łyżeczki zmielonego aframonu. Herbatka wspomaga trawienie i redukcję trzewnej tkanki tłuszczowej.
Marokańska przyprawa
Mieszanka Ras el Hanout po arabsku oznacza „najlepszy sklep spożywczy”. Wspaniale smakuje, jest jednym z orientalnych przysmaków. Przyprawią się nią dania z jagnięciny, kuskus i ryżu.
- ¼ szklanki drobno pokruszonego cynamonu lub w proszku
- Łyżeczka czarnego pieprzu
- Po 2 łyżki kurkumy, ziarenek aframonu, ziela angielskiego, mielonego imbiru, goździków, kardamonu bez łusek
- ½ łyżeczki pieprzu cayenne
- Odrobina gałki muszkatołowej, opcjonalnie nasion kolendry (nie każdy lubi), kuminu,
- Łyżeczka soli kamiennej
Wymieszane przyprawy chwilę podprażyć na suchej patelni, by uwolniły aromat. Zmiksować, przechowywać w słoiczku do 6 miesięcy. Pasuje do dań mięsnych, ale urozmaici niemal każde danie.