Domowy syrop na kaszel z lukrecją i tymiankiem. Łagodzi podrażniania, ułatwia odkrztuszanie, działa przeciwzapalnie, poprawia odporność. Zioła są tak doskonale dobrane, że łagodzą obydwa stany: zarówno fazę suchego, łaskoczącego kaszlu, jak i mokrego.
Syrop na kaszel przepis
- 2 laski cynamonu cejlońskiego
- Korzeń lukrecji 25 g
- Ziele tymianku -25 g
- Korzeń jeżówki -25 g
- Nasiona anyżku biedrzeńca -25g
- Korzeń prawoślazu -25 g
- Liść dziewanny -25 g
Rozdrobniony cynamon, korzenienie jeżówki, lukrecji i nasiona anyżku zalać w garnku litrem wody. Doprowadzić do wrzenia i natychmiast zmniejszyć ogień do minimum. Wolno gotować pod przykryciem 20 minut. Zdjąć z ognia, dorzucić tymianek i liść dziewanny, przykryć pokrywką i parzyć 15 minut.
Przecedzić, odmierzyć płyn – powinno zostać około 750 ml. Wlać do garnka dodać objętościowo równą ilość brązowego cukru trzcinowego*. Mieszając doprowadzić do wrzenia. Zdjąć z ognia i mieszać do zgęstnienia. Dodać 8 kropli naturalnego olejku z mięty pieprzowej, po wymieszaniu przelać do wysterylizowanych buteleczek.
* Cukier można zastąpić miodem, ale będzie miał krótki termin przydatności i trzeba przechowywać w lodówce. W tym przypadku syrop na kaszel lepiej się sprawdza z cukrem. Tym bardziej, że spożywa się niewielkie ilości.
Syrop na kaszel dawkowanie
W razie potrzeby stosuje się łyżkę stołową syropu do 8 razy dziennie. Dzieci poniżej 12 r. ż – łyżeczkę kilka razy dziennie, od 2-6 lat pół łyżeczki. Syrop ma bardzo przyjemny smak i skutecznie działa. Ma słodki smak, nawilżający. Przy u osób konstytucyjnie wilgotnych, z bardzo mokrym kaszlem, dużą ilością flegmy nie wskazany. W tym przypadku sprawdzą się bardziej herbatki lub nalewki.
Lukrecja działa przeciwzapalnie i nawilża podrażnione tkanki. Regeneruje płuca, uspokaja gardło, wspiera system immunologiczny. Upłynnia wydzieliny z dróg oddechowych, nawilża, rozluźnia. Poza wsparciem płuc silnie tonizuje nadnercza, zwiększa siły witalne, odżywia układ nerwowy, energetycznie wzmacnia śledzionę, która filtruje wirusy, bakterie i drobnoustroje z krwi.
Aromatyczny tymianek jest idealnym tonikiem układu oddechowego. Silnie rozgrzewa, osusza, pobudza cyrkulację krwi w obrębie klatki piersiowej. Rozprasza wilgotną stagnację, kieruje ruch od środka do zewnętrznych tkanek. Pozostałe zioła wzmacniają działanie, mają powinowactwo do płuc i zróżnicowaną energetykę.