Medycyna ludowa, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła

Klitoria łagodzi lęk, niepokój, depresję, poprawia funkcje mózgu

Klitoria ternateńska clitoria ternatea przepisy właściwości

Klitoria ternateńska [Clitoria ternatea] uznawana jest w ajurwedzie za jedno z najskuteczniejszych ziół Rasayana (odmładzających), działających na układ nerwowy, krwionośny, psychikę i umysł. W starożytnych tekstach występuje pod nazwami Aparajita i Shankhapuspi.

kwiaty klitorii jak motyle

Wśród ogromnej palety barw jakimi wyróżniają się kwiaty, niebieski kolor jest rzadki, występuje mniej niż u 10% roślin. Do takich należy klitoria, która wytwarza kwiaty o uderzająco intensywnym lilowym, niebieskawym kolorze.

Klitoria ternateńska

Jest przepięknym pnączem z rodziny bobowatych, rosnącą strefach tropikalnych Azji, Afryki, Ameryki. Nazwa botaniczna pochodzi od greckiego „kleitoris” – klucz.  Jej żywe, niebieskie kwiaty z żółto-białą plamką w środku przypominają skrzydła motyla. W porównaniu z kwiatkami innych motylkowych są odwrócone o 180 stopni. Niekiedy przybierają kolor filetu, różu.

Klitoria ternateńska clitoria ternatea

Ze względu na walory dekoracyjne często uprawiana jaka roślina ozdobna. Jej kwiaty powszechnie wykorzystuje się jako niebieski barwnik do żywności, napojów i tkanin. Co ciekawe kwiaty są jak papierek lakmusowy.  Pod wpływem kwasu zmieniają kolor na różowy, czerwonawy a zasad – na intensywny błękit.

Klitoria nie jest wymagająca. Lubi ciepły klimat, wilgotną, naturalną glebę i nie wymaga wiele pielęgnacji. Daje sobie radę w miejscach, gdzie delikatniejsze rośliny nie będą wzrastać.

W tradycyjnym zielarstwie

W medycynie wschodniej klitoria ternateńska jest ceniona od tysięcy lat za działanie poprawiające pamięć, koncentrację i inteligencję. Stare teksty mówią, że wspiera detoksykację mózgu i wszystkich struktur z nich powiązanych.

Clitoria ternatea gdzie kupić

Tradycyjnie ajurweda stosuje kwiaty jako środek przeciwdepresyjny, poprawiający pamięć, koncentrację, przeciwdrgawkowy i uspokajający. TCM wykorzystuje korzenie do usuwania nadmiaru flegmy, śluzów, obrzęków brzucha, bólu gardła i leczenia przewlekłego bronchitu.

Profil energetyczny
Smak: gorzki, cierpki, lekko ostry
Energetyka: chłodzi, osusza
Tkanki: mózg, jelito grube, wątroba,
Działanie: kieruje ruch energii i płynów w dół, tonizuje i oczyszcza krew

Według ajurwedy, na postawie tysięcy lat praktyki, klitoria znakomicie relaksuje i poprawia funkcje mózgu, działając w strefie mentalnej i emocjonalnej. Korzystnie na gardło, oczy, skórę i jakość wydobywanego głosu – dobra dla śpiewaków. Oczyszcza krew, nerki i pęcherz moczowy, łagodzi niestrawność, poprawia wchłanianie składników odżywczych. Wzmacnia serce, układ krwionośny i oddechowych.

Pomocniczo stosowana w zaburzeniach neurologicznych, gorączce, biegunkach, zapaleniu błony śluzowej żołądka i krwawieniach wewnętrznych. Oczyszczając krew wspiera zdrową skórę – usuwa trądzik, czyraki, wypryski.

Co mówi nauka?

Roślina jest bogata w związki fenolowe, flawonoidy, antocyjany, laktony, fitosterole, kwasy organiczne, saponiny, terpeny, goryczki.

Klitoria pamięć koncentracja stres

Działanie: relaksujące, rozluźniające, przeciwdepresyjne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, moczopędne, znieczulające, przeciwcukrzycowe, przeciwastmatyczne, antyhistaminowe. Stwierdzono działanie przeciwnowotworowe wyciągów alkoholowych na niektóre linie komórkowe raka płuc, jelita grubego, piersi i tarczycy. [1]

  • Klitoria uspakaja układ nerwowy – zmniejsza lęk, niepokój, łagodzi stres, działa przeciwdepresyjnie. Rozprasza mgłę mózgową, poprawia funkcje poznawcze, pamięć i koncentrację.  Zwiększa kreatywność, zdolność uczenia się. Wskazana dla dzieci z problemami rozwojowymi.
  • Usprawnia procesy metaboliczne, przyswajanie składników odżywczych oraz wydalanie szkodliwych odpadów metabolicznych
  • Rozluźnia mięśnie gładkie, obniża ciśnienie i poprawia krążenie
  • Nalewki z korzenia działają skutecznie przeciwko astmie i bronchitowi
  • U kobiet reguluje cykle miesiączkowe, łagodzi objawy PMS
Przepisy zielarskie

Herbatka 
Około 10 kwiatów lub łyżeczkę suszu zalać 250 ml wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 5-10 minut i przecedzić. Otrzymamy napój o pięknym, ciemnoniebieskim kolor, odrobina soku z cytryny zmieni na fioletowy.

Klitoria ternateńska clitoria ternatea przepisy właściwości

Napar z klitorii ma delikatny smak zielonej herbaty z kwiatową nutą, bez trawiastego posmaku. Odrobina miodu doda słodyczy, a limonka, cytryna orzeźwienia. Dla złagodzenia stresu, poprawy pamięci, koncentracji stosuje się 2-3 szklanki dziennie. Nie zawiera kofeiny, idealna na każdą porę dnia. Ajurweda łączy często z szafranem, rozmarynem, gałką muszkatołową (przy problemach ze snem), ashwagandha, bakopą, miłorzębem.

Ocet z klitorii

20-25 kwiatów zalać w słoiku 2 szklankami domowego octu jabłkowego. Odstawić w ciemne miejsce na 2-3 tygodnie, codziennie wstrząsając. Po przecedzeniu przelać do butelki  z ciemnego szkła. Z suszu: 4 łyżki wysuszonych kwiatów zalać w słoiku 2 szklankami octu jabłkowego podgrzanego wcześniej do maksymalnie 50°. Dalej postępować jak wyżej.

Nalewka
1 część korzenia lub kwiatów zalać 5 częściami wódki, po tygodniu przecedzić. Tradycyjnie stosuje się 10 ml nalewki rozcieńczonej w wodzie 1-2 razy dziennie do miesiąca.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments