„Oj chmielu, chmielu – ty bujne ziele. Nie będzie bez cię żadne wesele” . To stara piosenka ludowa – ale chmiel nie tylko do piwa. Od wieków stosowany był w medycynie i kosmetyce, dopiero w średniowieczne klasztory, zajmujące się piwowarstwem zaczęły stosować go jako jedną z przypraw i środek konserwujący do piwa warzonego ze zbóż , który stopniowo wyparł inne dodatki.
Chmiel zawiera olejki eteryczne i substancje mające działanie moczopędne, bakteriobójcze i wirusobójcze m.in. humulony przeciwko wirusom odpowiedzialnym za zakażeniom płuc i oskrzeli oraz lupulinę mającą silne właściwości uspokajające i nasenne. Chmiel również łagodnie obniża ciśnienie krwi, stymuluje wydzielanie soków żołądkowych, zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach i naturalnie pobudza produkcję kobiecych hormonów- estrogenów , przyspiesza menstruację, zmniejsza dokuczliwe objawy menopauzy i poprawia samopoczucie. Substancje obecne w szyszkach chmielowych naukowcy badają również pod kątem antynowotworowym i przeciwko chorobom neurologicznym takim jak choroby Alzhaimera i Parkinsona
Przepis na herbatkę dla kobiet:
1 łyżeczkę szyszek chmielowych zalać szklanką wrzątku, zaparzać 5 minut pod przykryciem. Pić 1-3 razy dziennie w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości.
Dla osób nerwowych i mających problemy ze snem:
Mieszanka ziołowa
Wymieszać w równych proporcjach szyszki chmielu, liść melisy i kozłek lekarski. Łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, zaparzać 5-7 minut pod przykryciem. Pić wieczorem.
Aromatyczna poduszka
Garść szyszek chmielu włożyć do poduszki. Olejki eteryczne zawarte w chmielu uspokoją i zapewnią dobry sen. Co 2 miesiące wymieniać na świeże.
Szampon wzmacniający:
W ½ litrze wody zagotować po łyżce szyszek chmielu, korzenia mydlnicy i skrzypu polnego. Wystudzić, przecedzić i myć włosy naparem zamiast szamponu przez 10 dni (mydlnica się pieni). Ten zabieg zahamuje wypadanie i wzmocni włosy. Można również dodać rumianek.