Artykuły, Dawne receptury, Medycyna ludowa, Porady, Sprawdzone efekty, Terapie naturalne, Zdrowie na talerzu

Jak przyspieszyć zrastanie kości po złamaniu – zioła i dieta

Jak przyspieszyć zrastanie kości po złamaniu zioła maści

Jak przyspieszyć zrastanie kości po złamaniu?

Proces zrostu jest kluczowy dla skutecznego leczenia i powrotu do formy. Na szybkość gojenia złamań wpływa kilka czynników, które można podzielić na biologiczne, mechaniczne i systemowe.

jak przyspieszyć zrastanie kości po złamaniu

  • Biologiczne: wiek, ogólny stan zdrowia, ukrwienie okolicy urazowej, dostarczanie tlenu i składników odżywczych (stan tkanek, metabolizm)
  • Mechaniczne: stabilność i unieruchomienie złamanej kości, wyeliminowanie ruchów
  • Systemowe: podaż składników odżywczych: białko, wapń, witamina D, hormony płciowe, somatotropina HGH, parathormon,
Fazy zrastania kości zrostu kości
  • I faza stanu zapalnego
    Natychmiast po złamaniu w miejscu urazu tworzy się krwiak i obrzęk inicjujący proces gojenia. Posłuży on jako „rusztowanie” dla napływu mediatorów procesu zapalnego (prostaglandyny i interleukiny), tworząc tymczasową macierz dla kolejnych etapów gojenia. W pierwszej fazie zapalnej trwającej od kilkunastu godzin do kilku dni odczuwany jest dotkliwy ból. Mediatory stanu zapalnego, makrofagi, neutrofile i limfocyty, migrują do miejsca złamania. Będą usuwać zanieczyszczenia, uwalniać cytokiny i czynniki wzrostu.
  • II faza naprawcza 
    Po kilku dniach zaczyna się tworzenie miękkiej kostniny. Do miejsca złamania wędrują fibroblasty, chondroblasty i osteoblasty. Produkują kolagen i inne składniki składniki macierzy pozakomórkowej. Tworzą miękką kostninę o włóknistej strukturze. Wypełnia ona szczelinę złamania i zapewnia  początkową stabilność. Faza ta trwa  4 – 6 tygodni od złamania.
  • III faza stabilizującą 
    Kolejne kilka tygodni miękka kostnina twardnieje. Kluczową rolę w tym etapie odgrywają osteoblasty, formując nową tkankę kostną. Stanowi ona matrycę dla dalszej regeneracji kości.  Ostatnią fazą jest faza przebudowy, która trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.  Kość stopniowo odzyskuje swój normalny kształt, wytrzymałość i funkcje.

Utrzymanie nieruchomej stabilizacji miejscu urazu pierwsze dwa tygodnie jest kluczowe dla procesów tworzenia nowych naczynek krwionośnych. Przy odpowiednim zabezpieczeniu i zadbaniu o potrzeby ciała większość złamań goi się bez problemów. Odpowiednia dieta i niektóre zioła przyspieszają zrastanie kości po złamaniach. Słaby dopływ krwi do złamanych kości jest główną przyczyną, że procesy gojenia trwają dłużej (słabe krążenie, cukrzyca).

Dieta po złamaniach

Duży wpływ na zrastanie kości ma dostarczanie niezbędnych składników odżywczych do ich przebudowy.  Wapń jest kluczowy dla tworzenia tkanki kostnej, mięśniowej i nerwowej. Dieta powinna być bogata w wapń, fosfor i kolagen.

Najbogatsze źródła wapnia łatwo przyswajalnego to naturalne mleko od krów pasących się na trawie. Wyroby mleczne, sery, masło, jajka, maślanka. Wyjątkowo dobra dla zrastania kości jest serwatka, która pomaga w odbudowie komórek. Wapń pochodzący z roślin  jest bardzo słabo przyswajalny przez organizm, niemniej jednak mamy ciemnozielone warzywa liściaste, migdały, mak, sezam, nasiona chia.

Glutation podnieść poziom

Teoretycznie przy racjonalnym odżywianiu wapnia nie powinno brakować. Do prawidłowego transportu do komórek potrzebujemy witaminy D3, F, K2 i tłuszczów nasyconych. Czynniki blokujące absorpcję wapnia TUTAJ.

Niezbędna jest witamina C, A, B12,  glutation (przepis na miksturę) oraz polifenole z owoców jagodowych, odrobina czerwonego wina.  Receptury ludowe dla odżywienia kości: kalciumit przepis i nalewka z jajek w skorupkach TU.

Zioła przyspieszające zrastanie kości i regenerację

W pierwszej fazie wskazane są środki, które złagodzą ból i zmniejszą ryzyko tworzenia zakrzepów. Głównie to są aromatyczne zioła żywiołu ognia. Stymulują ruch, metabolizm, rozgrzewają, usuwają stagnację krwi, rozgrzewają, rozbijają zatory, blokady, stagnację. Łagodzą stan zapalny, przewlekły ból, infekcje, rozrzedzają krew.

Salicylany: wierzba, brzoza, topola, wiązówka błotna, golteria rozesłana, kalina koralowa, pierwiosnek, przywrotnik, pluskiwca, gałązki maliny, liść poziomki. Oraz: miłorząb, kurkuma, dzika róża, korzeń arcydzięgla, głóg, malina, czarny bez, jagoda.

Jak przyspieszyć zrastanie kości po złamaniu zioła maści

W kolejnych fazach:

Pokrzywa, skrzyp polny, zielona herbata, sadziec przerośnięty, liść dziewanny, dzika róża, ashwagandha, konopie, kurkuma, miłorząb, migdałecznik arjuna, gotu kola, shatavari – szparagi wschodnie. Wymienione zioła skracają okres rekonwalescencji i wspomagają jakość zrastania kości.

Zewnętrznie po urazach i złamaniach

Bezpośrednio na skórę stosuje się maści, kremy, mikstury, olejki, nalewki

  • Żywica kadzidłowiec [Boswellia serrata] przyspiesza gojenie i zrastanie kości, łagodzi ból i stan zapalny. PRZEPISY
  • Balsamowiec indyjski
  • maści z korzenia żywokostu, arniki, nagietka, kasztanowca, ze smalcu gęsiego,
  • Olejek z pięciu ziół – przepis 
Herbatka przyspieszająca zrastanie kości

Na mieszankę wziąć po jednej części:

  • Liści pokrzywy
  • Ziela sadźca przerośniętego Eupatorium perfoliatum
  • Suszonych liści żywokostu
  • Owoce dzikiej róży, bzu czarnego, hibiskusa, mięty

3-4 łyżki mieszanki zalać wrzątkiem w litrowym dzbanku i zaparzać kwadrans. Pije się 3 razy dziennie szklankę naparu, można delikatnie dosłodzić miodem lub sokiem malinowym. Mieszankę można podawać zwierzętom: pół łyżeczki do karmy na 5 kg masy lub 30-40 ml zaparzonej herbatki do wody pitnej.

Opukiwanie dołu pleców

Bardzo dobrym sposobem jest mechaniczne stymulowanie regeneracji kości poprzez wibracje – opukiwanie kości krzyżowej. Metoda ta przywraca równowagę osteoblasty/osteoklasty. Stymuluje produkcję hormonów i przyspiesza zrastanie kości po złamaniach. Szczególnie przydatna dla osób w podeszłym wieku. Więcej o metodzie TUTAJ

Kość krzyżowa wibracje

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments