Dawne receptury, Domowy salon kosmetyczny, Medycyna ludowa, Porady babuni, Przepisy, Przyprawy, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła, Ziołowe przepisy

Maść z liści laurowych i inne przepisy sprzed wieków

Maść z liści laurowych i inne dawne przepisy

Liście laurowe to aromatyczna przyprawa i cenny surowiec zielarski. Ich siła lecznicza tkwi w kombinacji olejków lotnych o bogatym składzie. Już wieki temu znano ich działanie i wykorzystywano do przyrządzania naparów, olejków, maści i rozmaitych mikstur.

Maść z liści laurowych i inne dawne przepisy

Na terenach rodziny mojego męża rosły potężne wawrzyny. Ich liście i owoce przez pokolenia wykorzystywano do przyrządzania domowych lekarstw. Niektóre z przepisów zachowały się do dziś.

Maść z liści laurowych

Najpierw zrobić macerat: Garść ususzonych liści laurowych posiekać i na drobno utrzeć w moździerzu. Przełożyć do miski, skropić lekko alkoholem, chwilę odczekać i zalać 100 ml oliwy z oliwek. Po wymieszaniu postawić na małym ogniu w kąpieli wodnej. Podgrzewać około godzinę, wystudzić i przecedzić staranie przez drobne sitko.

maść z liści laurowych

Teraz robimy maść z liści laurowych.

Odmierzyć do słoika 50 ml maceratu olejowego (resztę pozostawić do zżucia). Dorzucić 5 g rozdrobnionego wosku pszczelego. Postawić w kąpieli wodnej i podgrzewać na małym ogniu, aż wosk się rozpuści. Zdjąć z ognia, ostudzić mieszając. Na koniec można dodać po 5 kropli kropli olejków eterycznych: laurowego, lawendowego lub rozmarynowego. Maść zachowa aromat i wartości do roku. Stosuje się do łagodzenia bolesnych napięć, łagodzenia bólu stawów i rozgrzania mięśni. Przy kaszlu smaruje się klatkę piersiową i plecy.

Olejek laurowy

Lotne olejki zawarte w liściach laurowych mają silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Pomagają utrzymać równowagę wilgoci w tkankach, zapewniają nawilżenie skórze. Pomocne pomocne w przeziębieniach i grypie.

Domowy macerat olejowy można stosować do olejowania osłabionych włosów, hamuje wypadanie i eliminuje łupież. Ciepły, korzenny zapach olejku laurowego rozgrzewa, poprawia nastrój i oddala depresję.   Stare przekazy mówią, że na głębszym poziomie wzmacnia naszą podstawę, kręgosłup, podnosi samoocenę, dodaje odwagi i pewności siebie. Nie bez powodu w starożytności dla chwały, głowy zwycięzców ozdabiano wieńcem laurowym.

magiczne liście laurowe okadzanie

Spalanie liści laurowych oczyszcza pomieszczenia, odpędza złe moce i przywraca domową harmonię.

Remedia z liści laurowych dla włosów

Do 250 ml wody wrzucić 5 liści laurowych. Doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu 20 minut, odstawić pod przykryciem do wystudzenia i przecedzić. Przelać do butelek ze spryskiwaczem, spryskiwać po umyciu włosów, wmasować w skórę, nie spłukiwać.  Dotlenia skórę głowy, pobudza wzrost włosów, wzmacnia je, przywraca blask i eliminuje łupież.

Liście laurowe rozpraszają zimno, łagodzą infekcje, bóle, napięcia

W starym zeszycie znalazłam sposób na wszy. Zalać pół garści (ok. 50 g) liści dwoma szklankami wody. Gotować na małym ogniu, aż ilość płynu zmniejszy się o połowę, wystudzić i przecedzić. Płyn wmasowuje się w skórę głowy, nawilża włosy, okręca ręcznikiem na 3 godziny i zmywa.

Odmładzający tonik z liści laurowych 

W 1/2 litra wody zagotować 5 liści, odstawić pod przykryciem do wystudzenia i przecedzić. Stosuje się wieczorami na oczyszczoną twarz, ma działanie zmiękczające, nawilżające, zapobiega wysuszaniu cery i uelastycznia. Działa antystresowo na tkanki, usuwa niepokój, nerwowość i napięcie mięśni.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments