Apteka w twojej kuchni, Harmonia duszy i ciała, Porady, Przepisy, Sprawdzone efekty, Terapie naturalne

Zaparcia: rodzaje zaparć, przyczyny i ziołowe remedia

Zaparcia: rodzaje, przyczyny i ziołowe remedia

Współczesna medycyna poświęca zaparciom zdecydowanie zbyt mało uwagi. Nie uznaje za chorobę, jedynie za objaw w wypadku gdy wypróżnienia następują rzadziej niż 3 razy w tygodniu.  Inaczej zaparcia traktowały wszystkie starożytne systemy lecznicze. Nawet jednodniowe odstępstwo od rutyny codziennych wypróżnień stanowi olbrzymie obciążenia dla organizmu. Tak przynajmniej uznawano do czasu rozwoju nowoczesnej medycyny.

zaparcia przyczyny

Jeśli nie wypróżniamy się regularnie każdego dnia mamy doczynienia z zaparciem. W medycynie wschodniej dwudniowa przerwa tu już poważny stan traktowany jako choroba.  Gdy kał zalega dłużej niż dwie doby, organizm zatruwa masa toksyn.

Zaparcia – przyczyny i rodzaje

Zaparcia są efektem blokad kanałów energetycznych układu pokarmowego przejawiające się przez suchość, twardość, gorąco, zimno, zakłócenia ruchu. Brak nawilżenia w okrężnicy oznacza, że smarowanie jest niewystarczające, aby przesuwać twardy kał.

Do zaparć doprowadza niewłaściwy tryb życia: zbyt mało wody, dobrych tłuszczów lub złe przyswajanie. Niedostateczna ilość snu, ruchu, stres i fatalne odżywianie – za dużo, za często, oraz w momentach gdy układ pokarmowy nie jest przygotowany. I oczywiście żywność przetworzona.

Codzienna rutyna odgrywa bardzo istotną rolę w regulacji pracy jelit. Zdrowy sen to podstawa, po przebudzeniu wypić powoli co najmniej 2 szklanki ciepłej wody. W diecie niezbędne są dobre tłuszcze, które zwiększają „poślizg” w jelitach i szybsze przesuwanie treści pokarmowej. Uwaga na zbyt  dużą ilość błonnika, zwłaszcza w formie suplementów, bo często przynosi odwrotny skutek.  Zanim zaczniemy stosować zioła i środki przeczyszczające, trzeba zidentyfikować rodzaj i przyczynę zaparć.

Gorące zaparcia

Charakteryzują się twardym, suchym stolcu o silnym zapachu. Gorące zaparcia mają zwykle charakter krótkotrwały. Spowodowane są nadmiarem ciepła w jelicie grubym. Objawy towarzyszące: nieświeży oddech, afty, owrzodzenia jamy ustnej, żółty mocz. Nadmiar ciepła w jelicie grubym może wpływać na płuca, prowadząc do kaszlu.

Trzeba unikać potraw gorących, pikantnych i smażonych. W diecie więcej smaku gorzkiego, słodkiego i cierpkiego i sporo warzyw liściastych. Zioła gorzkie trawienne, aloes, wiciokrzew, lukrecja.

Gorące zaparcia występują przy infekcjach przebiegających z gorączką. Lekarstwem na to jest kocimiętka, jej gorzki, aromatyczny smak chłodzi, relaksuje i „otwiera jelita”. Pod koniec gorączki obciążone wydalaniem produktów przemiany materii nerki ulegają zmęczeniu. Mocz staje się ciemny i gęsty, dolna część pleców i stopy obolałe. Pomogą herbatki z nawłoci.

Zimne zaparcia – stagnacja

Ospałe, leniwe jelita są powszechne u osób w podeszłym wieku. Trudności z oddawaniem stolca na skutek „zimnej stagnacji” w przewodzie pokarmowych. Wypróżnianie raz na kilka dni. Objawy towarzyszące: odczuwanie chłodu w kończynach, blada cera, biały nalot na języku. Często wymagają środków przeczyszczających, lewatyw.

Trzeba unikać wychładzających pokarmów, surowych owoców i warzyw. Dania gotowane z dodatkiem aromatycznych przypraw pobudzą trawienie. Zioła do herbatek i potraw: kardamon, koper włoski, koperek, rozmaryn, i silniejsze stymulanty: chili, imbir, gorczyca, cynamon. Pomocne ciepłe okłady na brzuch, termofor, kompres z podgrzanego oleju rycynowego.

Smacznym i skutecznym lekarstwem są duszone jabłka z cynamonem. Przepis TUTAJ.

duszone jabłka z cynamonem i goździkami

Przyczyną zimnych zaparć może być ospała wątroba. Jednym z jej zadań jest produkcja żółci a ta pomaga rozkładać tłuszcze i działa jak smar poślizgowy dla jelit. Pomogą tu gorzkie zioła żółciopędne – mocny napar z rumianku, mniszek, bylica, estragon, oman wielki.

Zaparcia z powodu suchości

Na wczesnym etapie stan podobny do zaparć gorących, z twardym suchym stolcem jak kozie bobki. Z czasem mogą dochodzić zawroty głowy, niepokój, nocne poty, ból w dolnej części pleców i nogach.  Jest to stan, w którym brakuje płynów w tkankach, nie nienawilżone, niedożywione przestają spełniać swoje funkcje.

Suchością może być niedobór wody, tłuszczów lub obydwu – przyczyną za małe dostarczanie z pożywieniem lub zaburzenia wchłaniania. Jeśli okrężnica jest zbyt sucha i brak poślizgu, można wypić rano łyżkę oliwy z oliwek i zwrócić uwagę na wątrobę.

Kora wiązu czerwonego - przepis na regenerujący syrop

Przy tym wzorcu stosuje się zioła tonizujące, nawilżające, czasami ściągające. Jeśli nie będą działać, oznacza to prawdopodobnie głęboki niedobór Yin, który trzeba skorygować. Przyczyną jest najczęściej osłabienie energetyczne nerek, które nie są w stanie  „zarządzać” nawodnieniem na poziomie komórkowym.  Objawy: sucha skóra, błony śluzowe, język, skurcze mięśni, bezsenność, zwiększone pragnienie.  Niedobór yin można skorygować pijąc rano dużo wody z miodem by nawilżyć jelita.

Zioła: malwowate: prawoślaz, ślaz, hibiskus, kora wiązu czerwonego, lukrecja, ogórecznik, gwiazdnica, wiesiołek. Czasem potrzebne będą środki ściągające, przywracające napięcie.  Zbyt luźne, wiotkie tkanki mają problem z utrzymaniem płynów, które będą wyciekać, jak z dziurawego wiadra. Delikatnie działają: przywrotnik, krwawnik, szałwia, liść maliny, pokrzywa, dzika róża. Szparagi indyjskie shatavari, jednocześnie napinają i nawilżają.

Zaparcia na skutek stresu

Przy stanie napięcia tkanek zaczynają powstawać skurcze w żołądku i dalej w przewodzie pokarmowym. Gromadzą się gazy, występuje ból, wzdęcia, odbijanie. Zaparcia są skutkiem napięcia, nie leniwej bądź suchej okrężnicy.

Rumianek przeciw stanom zapalnym stany, dla równowagi i wzmocnienia

Osoby nerwowe, które jedzą w biegu powinny zwolnić, zbalansować system nerwowy. Najlepsze zioła w tym wzorcu: mięta, kocimiętka, rumianek, werbena pospolita.

Domowe środki na zaparcia

Mikstury  przy suchości 

  • Wymieszać po łyżeczce: soku z aloesu, oliwy z oliwek, świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Dolać ciepłej wody i wypić przed śniadaniem.
  • Rozgnieść 10 migdałów, zalać szklanką przegotowanej wystudzonej wody lub mleka. Odstawić na godzinę. Pije się rano i wieczorem ½ szklanki ciepłego płynu.
  • 3 łyżki siemienia lnianego namoczyć na noc. Wymieszać z moczonymi kilka godzin suszonymi śliwkami, daktylami lub rodzynkami. Dodać trochę jogurtu i miodu.
  • Jabłkowe kuracje na zaparcia  TUTAJ

Herbatka z kozłka lekarskiego
Kozłek jest ziołem uspokajającym, korzeń stymuluje jelita.  2 łyżeczki rozdrobnionego korzenia zalać szklanką zimnej wody. Odstawić na 12 godzin. Podgrzać krótko do wrzenia, odcedzić. Pije się raz dziennie.

Olej rycynowy
Należy używać go tylko wtedy, gdy zaparcie utrzymuje się zbyt długo. Wieczorem przed snem przygotować herbatkę z imbirem, dodać 2 łyżeczki oleju rycynowego i wypić. Podobnie senes można stosować tylko doraźnie.

Jeśli zaparcia utrzymują się dłużej niż 3 dni nie powinno się stosować środków przeczyszczających. Istnieje ryzyko zatkania a nawet perforacji jelit. Lepiej wtedy wykonać lewatywę, a następnie podjąć czynności, które mają na celu uregulowanie pracy całego organizmu.

Uniwersalna mieszanka na poprawę pracy jelit

Metodami prób i błędów opracowałam skład mieszanki, która sprawdza się przy różnych wzorcach, konstytucjach. Zrównoważona energetycznie, skuteczna przy zaparciach i innych dolegliwościach trawiennych.

Zaparcia: rodzaje, przyczyny i ziołowe remedia

Wspomaga jelita, wątrobę, metabolizm tłuszczów, stymuluje produkcję żółci i enzymów trawiennych.  Łyżeczkę mieszanki zaparza 15 minut w szklance wrzątku. Można zrobić nalewkę: zalać wódką w stosunku 1;5, macerować 2 tygodnie. Stosuje się 15-30 kropli pół godziny przed posiłkiem.

  • Korzeń mahonii pospolitej – 15%  (Ew zastąpić w równej ilości korzeniem omanu i arcydzięgla).
  • Po 10% – ziele rumianku, tymianku, nasiona kopru włoskiego, lukrecja – razem 40%.
  • Korzeń pokrzywy – 15%
  • Pozostałe 30 % mieszanki w dowolnej proporcji: skórka pomarańczy, kora wiązu czerwonego, liść oliwny, owoc dzikiej róży, goździki, ziele cykorii podróżnik.

Gorzkie zioła to tonik trawienny ale wysuszają, liść oliwny i lukrecja zrównoważą suchość.  Mahonia rozprasza stagnację w przewodzie pokarmowym, odprowadza toksyczną wilgoć i gorąco z wątroby, tonizuje Yin. Kora wiązu czerwonego, o podwójnym działaniu kojącym i ściągającym zbyt luźne tkanki.  Wytwarza śluz, taki swoisty „uszczelniacz” poranionych, uszkodzonych tkanek. Wyciąga na zewnątrz gorącą, toksyczną wilgoć. Z drugiej strony działa jako „wypełniacz”. Bogaty w polisacharydy śluz wspiera przyjazną florę bakteryjną, korzystnie wpływa na nadnercza, delikatnie łagodzi skutki stresu i oddala lęki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments