Zrogowaciała skóra stóp jest problemem nie tylko estetyczny. Nadmierne rogowacenie naskórka prowadzi często do bolesnego pękania, powstawania szczelin i stanów zapalnych. Najczęściej problem dotyczy pięt.
Na stopach nie ma gruczołów łojowych, z kolei jest dużo potowych. Skóra łatwo się wysusza, wysusza i łuszczy. Do tego olbrzymi nacisk – na niewielkiej powierzchni stóp opiera się cały ciężar ciała. Wykonują dla nas olbrzymią pracę a poświęcamy im najmniej uwagi. Usuwanie zrogowaciałego naskórka jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Można to robić przy pomocy naturalnych środków, które mamy pod ręką.
Zrogowaciała skóra stóp domowe sposoby
By uzyskać efekt gładkich stóp weź:
4 litry maksymalnie ciepłej, prawie gorącej wody
3 łyżki sody oczyszczonej
Oliwkę goździkową
Mocz stopy w roztworze wody i sody 15 minut. Kiedy soda rozmiękczy naskórek, wyczyść pumeksem, opłucz stopy i dobrze wytrzyj. Następnie nasmaruj oliwką goździkową. Oliwka ma właściwości zmiękczające, nawilżające, przeciwbólowe, kojące podrażnienia, antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Nałóż bawełniane skarpety i daj stopom odpocząć. Najlepiej wykonać zabieg wieczorem przed snem.
Oliwka goździkowa przepis:
Do 2 łyżek oliwy z oliwek wrzucić kilka goździków. Po 12 godzinach pachnąca oliwka jest gotowa.
Już po pierwszym zabiegu widać zadowalające rezultat. Niemniej jednak zabiegi z sodą i olejkiem należy powtarzać codziennie przez tydzień. Następnie zrobić tydzień przerwy i jeśli zaistnieje potrzeba rozpocząć procedurę od nowa. Dodatkowo zabieg zapobiegnie nadmiernemu poceniu się stóp i przykremu zapachowi.
Zioła w pielęgnacji stóp
Dbając o stopy możemy moczyć je w wywarach ziołowych:
- Nadmierna potliwość
Kora dębu, rumianek, bukwica, skrzyp polny - Rany, otarcia, pęcherze
Rumianek, nagietek, dziurawiec, żywokost - Nagniotki, odciski
Macierzanka, siemię lniane, łopian - Twarda skóra
Łopian, rozmaryn, lawenda, rumianek, tymianek, woda po gotowanych ziemniakach
Warto od czasu do czasu zrobić automasaż stóp, pochodzić boso po kamieniach, piasku, trawie.