Aluminium jest jednym z najbardziej toksycznych metali, uznanym za neurotoksynę z którym praktycznie mamy kontakt na co dzień.
Z aluminium możemy zetknąć się prawie wszędzie, jest m.in
- Kosmetykach np. antyperspiranty, szampony, pasty do zębów, kremy, balsamy, preparaty z filtrami
- Naczyniach kuchennych
- Pojemnikach na żywność i napoje – puszki, folia, formy do pieczenia, kartony również papierowe, jeśli wewnętrzne ścianki tych opakowań mogą są wysłane aluminium, szczególną toksyczność wykazuje pod działaniem temperatury, a więc podczas grillowania w folii, wypieków itd
- Niektórych lekach – np. środki zobojętniające kwas żołądkowy zawierają wodorotlenek glinu
- Żywności – konserwanty, środki barwiące, antyzbrylacze np.
E 554 krzemian glinowo-sodowy – sól, cukier, przyprawy
E 559 – krzemian glinu – konserwy, soki, przyprawy, produkty zbożowe
E 541 – fosforan glinowo-sodowy – sery, desery mleczne, owocowe, mrożone ryby, napoje, słodycze, wypieki, płatki śniadaniowe, - Wodzie z kranu, w drugim etapie oczyszczania wody tzw koagulacji dodawany jest siarczan żelazowo-aluminiowy.
- Szczepionkach, gdzie wielokrotnie przekraczane są dopuszczalne normy
- Powietrzu i glebie, gdzie nanocząsteczki aluminium rozpylane są w ramach projektów geoinżynierii
Aluminium jest szkodliwe
Pomimo, że aluminium jest wydalane z organizmu zdrowego człowieka, to długotrwałe narażanie na kontakt z neurotoksyną pochodzącą z różnych źródeł osłabia układ wydalniczy. W tym wątrobę i nerki, powoduje kumulowanie się jej w tkankach i przenikanie do układu nerwowego.
Aluminium uszkadza barierę krew mózg – osłonę, mającą zabezpieczać układ nerwowy przed szkodliwymi czynnikami i także umożliwić selektywny transport substancji z krwi do płynu mózgowo-rdzeniowego. Bariera krew-mózg przepuszcza tylko glukozę, niektóre aminokwasy, hormony i neurotransmitery. Inne substancje, nawet nieszkodliwe dla organizmu, dla mózgu mogą okazać się toksyczne.
Niedawne sensacyjne odkrycie (źródło) ujawniło, że mózg jest bezpośrednio połączony z układem odpornościowym, a zaburzenia w obrębie bariery krew-mózg mogą odgrywać niezwykle ważną rolę w przypadku każdej choroby neurologicznej o podłożu immunologicznym – np. autyzm, stwardnienie rozsiane, i dalej różnego rodzaju alergie i stany zapalne. Związek między glinem a zapadalnością na chorobę Alzheimera odkryto już w latach 70-tych ubiegłego wieku.
Największym problemem jest kumulacja glinu w organizmie i przewlekłe zatrucie tym metalem, podwyższony poziom, który zważywszy na powszechne występowanie, nie tak trudno osiągnąć powoduje uszkodzenie neuronów i zmniejszenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Wiąże się z DNA komórek nerwowych, blokuje ważne enzymy centralnego układu nerwowego i zmniejsza wchłanianie zwrotne podstawowych neurotransmiterów mózgu dopaminy, serotoniny i noradrenaliny.
Wywołuje silne reakcje zapalne, wyrzuty histaminy alergie, zaburza mineralizację kości, ujemnie wypływa na metabolizm witaminy D. Nanomolarne aluminium indukuje prozapalną i pro-apoptotyczną ekspresję genu w ludzkich komórkach mózgowych. Akumulacja aluminium do poziomu toksycznego powoduje powolną apoptozę tkanek serca i mózgu
Już wcześniej dowiedziono, że może powodować choroby neurologiczne, nowotwory piersi, choroby tarczycy, osłabienie kości i stawów, choroby autoimmunologiczne, i szereg innych problemów . Aby wykryć poziom glinu w organizmie można wykonać Test Obciążeń MORA lub analizę pierwiastkową włosów.
Jak oczyścić organizm i mózg z aluminium
Jedną z substancji, która jak stwierdzono wiąże aluminium i usuwa je z moczem jest woda krzemionkowa z wysoką zawartością kwasu krzemowego. W jednym z badań klinicznych przeprowadzonych na Uniwersytecie Keele w Wielkiej Brytanii przez 12 tygodni podawano pacjentom cierpiącym na chorobę Alzheimera litr wody z wysoką zawartością kwasu krzemowego, co powodowało zwiększone wydalanie aluminium wraz z moczem i poprawę stanu zdrowia pacjentów.
Podczas picia wody mineralnej bogatej w krzem, aluminium gromadzi się we krwi, a następnie wydalane przez mocz. prof. Chris Exley źródło keele.ac.uk
W tym celu należy przez co najmniej 5 dni pić 1,5 litra wody bogatej w krzem, jak sugeruje dr Exley najlepiej wypić wciągu godziny. Woda krzemionkowa może być stosowana wraz z olejem kokosowym w celu zapobiegania pogłębiania się otępienia u pacjentów z chorobą Alzheimera.
Podczas kuracji krzemowej, należy zwiększyć w diecie dawkę witaminy B1 i potasu lub suplementować.
Sam krzem odgrywa jedną z kluczowych ról dla utrzymania organizmu przy życiu. Jego rola nie ogranicza się tylko do tego, że jest integralnym składnikiem każdej komórki i wywiera on istotny wpływ na wiele procesów metabolicznych, ale przede wszystkim dlatego, że dzięki niemu jest możliwe w ogóle życie. Więcej na ten temat krzemu i wody krzemionkowej TUTAJ